Danie beshbarmak jest bardzo popularne wśród narodów Azji Środkowej: Kazachów, Turków, Uzbeków, Kirgizów i innych narodów. Można go umieścić na jednym poziomie z takimi słynnymi potrawami jak pilaf i Shurpa . Beshbarmak jest zwykle gotowany na święta, w dużych porcjach, najczęściej w kociołkach na otwartym ogniu. Uważa się, że łatwo jest gotować pyszne beshbarmak, ponieważ nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, produkty do tego dania można znaleźć wszędzie, jest ich niewiele i są one niedrogie. Niemniej jednak przygotowanie beshbarmak wymaga specjalnego podejścia, pewnej inspiracji i trochę czasu.

Składniki potrawy

Niektórzy uważają, że beshbarmak to po prostu jagnięcina i makaron, ale to nieprawda. Prawidłowy beshbarmak w Kazachstanie to zestaw trzech dań: gotowana jagnięcina z plastrami ugotowanego ciasta podawana jest na dużym talerzu, kosa z mocnym bulionem i dużą ilością zieleni umieszcza się obok naczynia, a miska z cebulą gotowaną na parze z bulionem podawana jest osobno. Wszystko to razem nazywa się beshbarmak, narodowym daniem narodów Azji.

Jak gotować beshbarmak?

Tradycyjnie ugotuj mięso jagnięce lub końskie. Żadne inne mięso nie jest używane! Zwykle do tego dania należy wybrać ramię baranka lub tylną nogę młodej owieczki. Mięso nie powinno być stare i, oczywiście, świeże, nie zamrożone. Przygotowanie beshbarmaka rozpoczyna się od gotowania mięsa.

Składniki:

 • jagnięcina na kości - 2 kg;
 • woda - 3 l;
 • cebula - 2 szt .;
 • marchewki - 300 g;
 • korzeń pasternaku - 100 g;
 • korzeń pietruszki - 100 g;
 • groszek z czarnego pieprzu - 10 szt .;
 • liść laurowy - 4-5 szt .;
 • sól - do smaku.

Gotowanie

Pokrój ostrze na 8-10 kawałków, wytnij folię. Jeśli jest pieczęć kontroli sanitarnej, odetnij. Opłucz mięso, włóż do rondla, zalej wodą i zacznij gotować. Gdy pojawi się piany, delikatnie usuń ją łyżką lub hałasem. Obierz cebulę i korzenie. Marchew i korzeń pasternaku oraz pietruszka pokrojono na duże kawałki ukośnie. Nie ciąć cebuli. Dodaj wszystkie warzywa i przyprawy do patelni. Przykryj rondel pokrywką i pozostaw do gotowania na małym ogniu przez około godzinę. Gotowość baranka jest łatwa do określenia - spróbuj oddzielić niektóre włókna mięsne. Kiedy mięso się ugotuje, wyjmij i odcedź bulion. Wszystko, co pozostaje, może zostać odrzucone.

Makaron Beshbarmaki

Drugim składnikiem potrawy jest gotowane ciasto, czasami nazywane kluskami, chociaż w kształcie produkt jest bliższy kluski.

Składniki:

 • mąka pszenna w / z 2 szklankami;
 • sól - szczypta;
 • jajko z kurczaka - 2 szt.

Gotowanie

Mąka musi przesiać kilka razy, aby nasycić się tlenem. Dodaj sól i wymieszaj. Pokonaj 2 kurze jaja (jeśli jajka są małe, weź 3 sztuki) i zacznij się wyrabiać. W żadnym wypadku nie dodawaj wody - ciasto na beshbarmaku powinno być bardzo ciasne i gęste. Odpocznij przez około 10 minut, następnie rozwałkuj ciasto tak cienkie jak to możliwe i pokrój ciasto na diamenty. Szerokość makaronu na beshbarmak może być różna: od półtora centymetra do 6-7. Zanurz diamenty z ciasta w gotującej się lekko osolonej wodzie i gotuj po 2-3 minutach. Wpadnij w durszlak.

Jak gotować cebulę na beshbarmak?

Podczas gdy diamenty gotują się z ciasta, przygotuj trzeci składnik.

Składniki:

 • cebula - 4-5 szt .;
 • bulion - 2-3 szklanki.

Gotowanie

Makaron Beshbarmaki

Obrać cebulę, opłukać pod bieżącą wodą i pociąć każdą żarówkę na pół. Posiekaj połówki dość cienko w połowie pierścieni lub piór - do smaku. Umieść cebulę w głębokiej misce. Delikatnie powoli wlewaj wrzący rosół, w którym ugotowano jagnię. Pozostaw cebule na 5 minut - powinno być na parze, wydzielać goryczkę, ale pozostać chrupiącą i moczyć w bulionie.

Kiedy wszystko będzie gotowe, możesz służyć beshbarmak. Ułóż przegotowane ciasto na dużym naczyniu z kawałkami jagnięciny. Następnie włóż miskę z cebulą. W dużej misce - kosę - zalać gorącym bulionem jagnięcym, dodać posiekaną kolendrę lub pietruszkę.