Bieganie doskonale pomaga się pozbyć nadwaga spalaj kalorie i zachowaj kondycję. Aby ładunki mogły być prawidłowo rozmieszczone w systemach narządów, należy znaleźć właściwe oddychanie podczas biegu. Polega na wygodnym rytmie, każdy biegacz wybiera indywidualny stosunek kroków i oddechów. Prawidłowe oddychanie jest ważne na wszystkich etapach treningu - podczas rozgrzewki, biegu, a na pewno w końcowych ćwiczeniach oddechowych.

Rozgrzewka w oddychaniu

Rozpoczynając od rozgrzewki, należy zwrócić maksymalną uwagę na ćwiczenia oddechowe. Nadchodzący bieg aktywuje wszystkie systemy, wymagając od nich zwiększenia pracy. Jeśli oddychanie nieprawidłowo rozwinie niedobór tlenu w komórkach, zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy i nerwowy jest wyczerpany. Serce i mózg, dla stabilnej i prawidłowej pracy, wymagają zwiększonej ilości tlenu. Aby ich aktywność fizjologiczna nie ucierpiała, ważne jest wstępne nasycenie komórek tlenem.

Ustalając cel, jak poprawić oddychanie podczas biegania, musisz odpowiedzialnie podejść do treningu. Aby to zrobić, należałoby połączyć ćwiczenia z ćwiczeniami oddechowymi. Prawidłowo wdychaj wyprostowaną klatkę piersiową, gdy ręce są podnoszone i wydychaj, gdy są opuszczone. Podczas rozgrzewkowych ćwiczeń rozciągających musisz ustawić określony rytm i dostosować swój oddech.

Wdychanie odbywa się zawsze, gdy klatka piersiowa jest wyprostowana, a wydech - po ściśnięciu. Na przykład przysiady wymagają wydechu, wznoszenia się, wdechu lub pochylania - wydechu i prostowania - wdechu. Maksymalna ilość wdychanego powietrza przenosi więcej tlenu do organizmu.

Oczywiście, lepiej wykonywać wszystkie ćwiczenia na świeżym powietrzu, ale jeśli ćwiczenia przychodzą na siłowni na bieżni, należy przewietrzyć pomieszczenie. W zamkniętej przestrzeni zawartość tlenu spada, a ćwiczenia oddechowe nie przynoszą pożądanego efektu.

Oddychanie podczas biegania

Każdy sportowiec od lat tworzy harmonijne połączenie ruchów biegowych z rytmem oddychania. Odpowiednia technika oddychania podczas biegu może zaspokoić zapotrzebowanie na niezbędny tlen każdego narządu. Dzięki rytmicznemu oddychaniu ciało skupia się tylko na spalaniu kalorii, a nie na ochronie swoich zasobów. Metabolizm jest aktywowany w komórkach tylko przy udziale tlenu. Wszystkie rezerwy nadwyżkowe znajdują się na peryferiach - w osadach podskórnych. Jeśli podczas oddychania jest mało tlenu, ciało przekieruje je do ważnych narządów. Mechanizm spalania tłuszczu nie jest w tym przypadku aktywowany, a wszystko ogranicza się tylko do zużycia. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie podczas biegu. Aktywne bieganie prowadzi do szybkich skurczy mięśni i uwalnia toksyczne substancje, ale metaboliczna wymiana, z niewystarczającą ilością tlenu, pogarsza się.

Kompetentny trener zawsze wyjaśni, jak prawidłowo oddychać podczas biegu. Ważne jest, aby obserwować powtarzające się cykle. Wielu zawodowych biegaczy stosuje się oddychanie podczas biegu technika "2-2", czyli na każde dwa kroki wdechu, a następnie na dwa kroki wydechu. Pamiętaj, aby nauczyć się korzystać z przepony w trakcie oddychania, co pomoże maksymalnie otworzyć płuca podczas wdechu.

Konieczne jest kontrolowanie go tak, aby oddychanie nie stawało się częstsze podczas biegu i nie ustępowało. Oprócz prawidłowego rytmu ważne jest, aby oddychać przez nos i wydychać przez usta. Takie oddychanie pomoże skoncentrować się na cyklicznych ruchach. Należy również zauważyć, że przepływ powietrza, przechodzący przez kanały nosowe, jest ogrzewany i uwalniany z małych cząstek, w takim powietrzu tlen szybko wnika do pęcherzyków płucnych i jest szybszy w całym ciele. Usta wydychają dużo łatwiej i szybciej.