Pytanie jest interesujące. Niestety nie ma na ten temat szczegółowych informacji lub zostało częściowo zachowane.

Historia angielskiego króla Wilhelma Zdobywcy, który był tak tęgi, że konie nie mogły go znieść, jest powszechnie znana. A potem zdecydował się całkowicie zrezygnować z jedzenia i przejść całkowicie ... do wina! Cóż, burgundy, - co z niego wyciągniesz ... Jak to się skończyło, ta historia jest cicha, ale najwyraźniej nic dobrego ... Przynajmniej jest to doskonały przykład tego, jak nasi przodkowie (najodleglejsi) stracili na wadze - w obfitości ...

Niech nie babcie, ale tylko starożytni

Jednak w starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie, traktaty o właściwe odżywianie i zdrowy styl życia. Herodot zalecał jeść więcej ryb i chwalić oliwki. Arystoteles wywierał większą presję na ćwiczenia i trening miecza. Lukrecjusz absolutnie słusznie wychwalał cebulę, a Egipcjanie - czosnek. Seneca lubił spekulować na temat abstynencji i umiaru we wszystkim, a Diogenes - w swojej beczce zredukował zasadę ograniczania potrzeb do punktu absurdu, porzucając czerpak, pił wodę ze strumienia, tak jak robili to psy.

Ale jeśli wszystko to zostanie podsumowane, okazuje się, że współczesne diety zaczynają tam swoje początki, a ich podstawą jest ograniczenie tłustych potraw, warzywa i ćwiczenia fizyczne. Oznacza to, że sposób, w jaki nasze babcie straciły na wadze, a raczej, jak zalecili starożytni filozofowie i publiczni mówcy, niewiele różni się od nowoczesnych, rozsądnych zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania.

Czy nasze babcie w ogóle straciły na wadze?

Najprawdopodobniej po prostu musieli schudnąć! Ciężka praca na polu i wokół domu, brak sprzętu, fizyczne przeciążenie - a wynik jest oczywisty: utrata masy ciała, w chudym roku i dystrofia. Nie bez powodu słowo "chude" oznaczało w Rosji złe, złe, biedne ... na przykład "rok okazał się bardzo chudy - susza zjadła cały chleb ... Ech, źli, bracia, jest źle ..."

Żeby nasze babcie nie były gotowe do diety. Ogólnie rzecz biorąc, kobieca postać jest kwestią mody ... W dawnych czasach narzeczone pełne "wylanych" ceniono.

A teraz tu i tam. Wśród boliwijskich Indian cienka dziewczyna ma małe szanse na zawarcie małżeństwa - zgodnie z lokalną tradycją pełna żona urodzi zdrowsze dzieci ...

Chuda dieta?

Chociaż oczywiście świadome ograniczenia żywieniowe były - to był post. dieta naszych babć W czasie postu, jak dziś, spożycie żywności ograniczało się do żywności, spożycie kalorii gwałtownie spadło (tak duża ilość "chudych" wyrobów cukierniczych, jak nasze babcie już nie widziały), a utrata wagi nastąpiła tym kosztem.

Ale co dalej - nie trzeba idealizować naszych przodków, wszystko zgodnie ze znanym scenariuszem - ucztą od rana do wieczora i tak przez wszystkie święta, z wchłonięciem wszystkich fast foodów.

Wcześniej, tak jak dzisiaj, doprowadziło to do powikłań wszystkich istniejących chorób i oburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego (biegunka, wzdęcia, wymioty itp.). W dniach i tygodniach postu nasze ciało nie przyjmuje typowego, rodzimego pożywienia, dlatego w żadnym wypadku nie możemy drastycznie przejść od jednego do drugiego - od diety (zobacz chude) do "normalnego" (patrz skoromnoe).