Czarne wino aronii okazuje się niezwykle aromatyczne z przyjemną cierpką i lekko ściągającą nutą. Ponadto, napój przejmuje lwią część cennych właściwości związanych z aronii, co czyni go priorytetem w porównaniu do odpowiedników przygotowanych na podstawie innych owoców i jagód.

Jak ugotować domowe wino z aronii - prosty klasyczny przepis

Składniki:

  • aronia czarna - 5 kg;
  • nieumyte rodzynki - 55 g;
  • filtrowana woda - 990 ml;
  • cukier - 2 kg.

Gotowanie

Aronię do wina trzeba wybrać tylko dojrzałe, bez gnijących jagód, a najlepiej nieco odmrożone lub zebrane po pierwszych przymrozkach. Masę jagodową sortujemy i pozbywamy się niepotrzebnych okazów. Teraz jarzębina jest dobrze zagnieciona, aby nie pozostała ani jedna całość. W tym celu można użyć zmiażdżenia lub po prostu zmiażdżyć jagody czystymi rękami.

W następnym etapie otrzymaną pulpę należy umieścić na pierwotnej fermentacji. Aby to zrobić, wymieszaj go w odpowiednim pojemniku z cukrem (700 g) i nieumytymi rodzynkami i umieść w pokoju w warunkach pokojowych na siedem dni. Pamiętaj, aby codziennie mieszać zawartość garnka, aby uniknąć zakwaszenia.

Po tygodniu, za pomocą cięcia gazą, filtrujemy sfermentowaną miazgę i oddzielasz sok od miąższu. Wlać płynną bazę do naczynia fermentacyjnego, nałożyć na nią blokadę hydrauliczną lub założyć gumową rękawicę z jedną przebita igłą, palcem.

Miazgę pozostawioną w gazie miesza się z granulowanym cukrem (1,3 kg), uzupełniamy przefiltrowaną wodę i ponownie zamarzamy, przykrywamy ręcznikiem lub ściereczką i nie zapominając codziennie mieszać. Po kolejnych siedmiu dniach ponownie wyciskamy miazgę w gazie, pozbieramy miąższ i dodajemy płynny sok do głównego naczynia fermentacyjnego, usuwając hydrauliczny zamek lub rękawicę na minutę. Podczas całego procesu fermentacji co tydzień konieczne jest osuszenie podstawy wina z osadu, usuwając wcześniej także piankę. Gdy bąbelki w systemie uszczelnienia wodnego przestaną się wyróżniać lub rękawica zostanie opróżniona, możesz wylać młode wino po raz ostatni z osadu i butelkować w celu dalszego starzenia w chłodnym miejscu. Aby smak napoju stał się zrównoważony i harmonijny, musi przetrwać od trzech do pięciu miesięcy.

Jak zrobić domowe wino z aronii w prostym przepisie z wódką?

Składniki:

  • czarna aronia - 400 g;
  • liście wiśni - garść;
  • woda filtrowana - 1,6 litra;
  • cukier - 200 g;
  • kwas cytrynowy - szczypta.

Gotowanie

Dla tych, którzy nie chcą przygotowywać wina zgodnie z prostą recepturą klasyczną opisaną powyżej, ze względu na czas trwania procesu sugerujemy przygotowanie napoju w prosty i szybki sposób z udziałem wódki.

Aby wdrożyć pomysł, jak również w poprzednim przypadku, wybieramy tylko wysokiej jakości jagody. Mogą być zarówno świeże, jak i zamrożone. W tym drugim przypadku napój będzie mniej cierpki i cierpki. Tłuczemy masę jagodową tłuczkiem lub zagniatamy dłońmi, po czym wraz z umytymi liśćmi z wiśni określamy na patelnię. Wlać przefiltrowaną wodę do masy jagodowej z liści i umieścić naczynie na płycie grzejnej. Po ugotowaniu od czasu do czasu mieszając, zmniejszyć ogień i gotować przez około piętnaście minut.

Następnie filtrujemy bulion i lekko wciskamy, dodajemy cukier i kwas cytrynowy do ciekłej bazy i mieszamy, aby wszystkie kryształy się rozpuściły. Po całkowitym schłodzeniu powstały słodko-kwaśny płyn popijający miesza się z wódką, butelkuje i pozostawia na półce w lodówce na trzy tygodnie. Z biegiem czasu można skosztować gotowego napoju.