Wino rowan to przyjemny, witaminowy napój alkoholowy, który można łatwo przygotować samemu. Można podać czerwone lub czarne wino z domu jarzębiny lekkie desery , słodkie wypieki i inne potrawy.

Przepis na domowe wino z czarnej aronii

Proces wytwarzania wina z jagód jarzębiny jest dość prosty. Nie należy używać owoców z drzew rosnących w pobliżu dróg, w których mogą gromadzić się niezdrowe substancje. Konieczne jest, aby owoce były dojrzałe, w przeciwnym razie wino będzie błądzić gorzej, będziesz musiał zwiększyć ilość cukru.

Przybliżone obliczenie proporcji składników:

  • owoce jarzębiny - 1 kg;
  • cukier granulowany (produkowany w krajach WNP) - 50-100 g;
  • 0,5-1,5 l wody.

Gotowanie

Przy takich proporcjach uzyskuje się najlepsze wyniki.

Jagody nie są moje. Mikroorganizmy zawarte na ich powierzchni zapewnią zablokowanie brzeczki, a wszelkie nieorganiczne obce mikrocząsteczki opadną na dno wraz z drożdżami po zakończeniu fermentacji. Jagody w ilości około 1 kg są układane, na przykład, w zwykłej 3-litrowej butelce. Zasnąć do 50-100 g cukru i mnem ręcznie lub tolkushkoy. Na szyjce butelki zawiązujemy kawałek gazy i czekamy trzy dni na rozpoczęcie fermentacji. Następnie zalać około 1-1,2 l wody i dokładnie wymieszać, aby cukier się rozpuścił.

Kładziemy korek wodny: wywijamy puszkę z blaszaną pokrywką, wybijamy mały otwór w środku pokrywy, do której wkładamy cienką rurkę (na przykład wkraplacz). Końcówka tubki wewnątrz słoika powinna ledwie wejść do środka i w żadnym przypadku nie dotykać powierzchni zacieru nawet przy intensywnej fermentacji. Przyklejenie gliny między pokrywą a rurką. Drugi koniec rurki umieszcza się w małym słoiku z wodą. W tym samym pojemniku możesz upuścić tubki z kilkoma puszkami z brzeczką.

Gazy powstające podczas fermentacji przechodzą przez bramę wody, co zapobiega możliwości inicjacji fermentacji octowej. Całkowity cykl fermentacji alkoholowej trwa 40 dni, ale po 20-30 dniach ostrożnie umieszczamy butelkę na stole, otwieramy pokrywkę i przenosimy brzeczkę cienkim wężem i siatką filtracyjną do innego czystego słoika. W pozostałym cieście z miąższem zalać nie więcej niż 2-3 szklanki wody, wstrząsnąć i delikatnie wycisnąć. Przesącz i dodaj, co wcisnęło w gęstą brzeczkę.

Zwijamy słoik i ponownie montujemy pokrywę wody na kolejne 20 dni (teraz możesz umieścić butelki w chłodniejszym miejscu w piwnicy, na werandzie, na balkonie). Po tym czasie wino jest gotowe. Wlać ją (to znaczy usunąć z drożdży) ponownie za pomocą tuby i wlać do czystych butelek, które można zamknąć za pomocą niezbyt szczelnych plastikowych nakrętek. Szczelność nie jest już potrzebna, w przeciwnym razie pokrywka się oderwie. Możliwe jest ustabilizowanie i zwiększenie wytrzymałości wódki wlewania w tempie 50 ml na litr wina. Dodana wódka zatrzyma resztkową fermentację. Teraz dobrze byłoby przenieść butelki wina do piwnicy lub nieogrzewanego balkonu. Jeśli wino jest godne do stycznia - tylko wtedy można je zwinąć lub butelkować i szczelnie zakorkować.

Wino powinno być bogate, mocne i słodkie.

domowe wino z jarzębininy

Wydaje się, że można przyjemnie rozpieszczać gości i dom przyjemnym, odurzającym napojem witaminowym. Szczególnie gorliwy w jego użyciu, oczywiście, nie powinien.

Domowe wino od zwykłej czerwonej jarzębiny przygotowujemy się w taki sam sposób jak z czarnej aronii (patrz wyżej). Gęstość pulpy, wodnistość i zawartość cukru w ​​owocach aronii czerwonej i czarnej są prawie takie same, dlatego obliczenie proporcji składników jest takie samo.

Należy zauważyć, że zwiększenie ilości cukru powoduje, że wino jest mocniejsze i słodsze. To jest, jak mówią, amator.