Smak wina agrestowego prawie tak dobry, jak winogrono. A jeśli masz bogaty zbiór agrestu w swoim wiejskim domu, pamiętaj, aby spróbować zrobić domowe wino. W tym celu bardziej odpowiednie są odmiany z dużymi, słodkimi żółtymi lub czerwonymi jagodami. Wino z zarośniętego agrestu jest nudne i pozbawione smaku, dlatego bardzo ważne jest, aby z czasem usunąć jagody z buszu, a następnie wpuścić je do środka. Po dniu agrest zacznie się pogarszać, a boski napój już nie będzie działał. Przepisy na domowe wina agrestowe są bardzo różnorodne. Przygotuj, z reguły, deser i ufortyfikowane odmiany.

Domowe czerwone wino agrestowe

Składniki:

 • agrest - 1,5 kg;
 • cukier - 1 kg;
 • woda - 1,5 kg.

Gotowanie

Agrest, naciśnij drewniany tłuczek i włóż go do szklanej butelki. Zagotuj wodę, wlej cukier i przygotuj syrop. Gdy się ochłodzi, wypełnij jagody. Upewnij się, że jest miejsce do fermentacji, a mieszanina napełniła naczynie nie więcej niż 2/3. Zawiąż szyjkę z gazy i ustaw na tydzień w ciemnym chłodnym (16-18 ° C) miejscu. Codziennie mieszamy brzeczkę.

Oddzielony sok jest filtrowany przez gazę do innego pojemnika, zakorkowanego, w środku którego wykonujemy otwór na gumową rurkę. Włóż drugi koniec do słoika z wodą. Tak jak fermentacja uwalnia dwutlenek węgla, a butelka nie dostanie powietrza. W przeciwnym razie, zamiast słodkiego wina, dostajemy ocet.

Kiedy w ciągu kilku dni opadnie osad, a płyn stanie się klarowny, wlewamy wino do butelek i pozostawiamy na kilka miesięcy. Po tym jak możesz cieszyć się winem agrestu i leczyć swoich przyjaciół. Co więcej, nie zaleca się przechowywania tego napoju przez ponad rok - jego smak może się bardzo pogorszyć.

Przepis na domowe wino agrestowe z miodem

Składniki:

 • agrest (czerwony) - 5 kg;
 • chleb - 0,5 kg;
 • miód - 0,5 kg.

Gotowanie

Rozwijamy dojrzały agrest, aby nie było zepsutych jagód. Spłukać bieżącą wodą, wysuszyć i zasnąć w butelce. Całkowicie wypełnić zimną przegotowaną wodą. Pozostaw, aby wędrować przez 4 miesiące.

Chleb żytni pokroić na kawałki i obficie posmarować miodem, wysuszyć i dodać do jagód. Zamykamy butelkę za pomocą zaworu, przez który opuszcza się dwutlenek węgla i usuwamy wino w ciemnym miejscu przez kolejne 4 miesiące.

Po przefiltrowaniu cieczy i domowe wino możesz natychmiast wypić. W przypadku dłuższego przechowywania, po zakończeniu pierwszej degustacji, butelkowanie. Optymalna temperatura wynosi 8-12 ° C.

Przygotowanie wina domowego z agrestu na koniaku

Składniki:

 • agrest (czerwony) - 4 kg;
 • cukier - 2 kg;
 • koniak - 2 łyżki.

Gotowanie

Układamy jagody, płuczemy je, suszymy i przenosimy do emaliowanych naczyń o odpowiedniej wielkości. Zagniatamy agrest z drewnianym tłuczkiem i odkładamy na 4 dni w chłodne miejsce.

Następnie oddzielony sok wlewa się do butelki, a miazgę wlewa się z litrem ciepłej przegotowanej wody, miesza i wciska do tego samego pojemnika, do głównego soku. Dodaj cukier, mieszaj, aż się rozpuści. Przykryj gazy i pozostaw do "wędrowania" przez 3-4 miesiące. Przez cały ten czas, co 4 dni, nalewa się połowę szklanki zimnej przegotowanej wody.

Po zakończeniu procesu fermentacji wstępnej zakopujemy butelkę za pomocą nakrętki z zaworem. W tym stanie wino dojrzeje 4-5 miesięcy. Wlewane wino wlewa się do innej butelki, dodaje brandy i utrzymuje przez kolejny miesiąc. Po napoju można butelkować.

Domowe agrest i czerwone porzeczki

Składniki:

 • agrest - 3 kg;
 • czerwona porzeczka - 1 kg;
 • cukier - 2 kg;
 • woda - 3 litry.

Gotowanie

agrestowe domowe wino

Wszystkie jagody są sortowane, myte. Oddziel porzeczki od łodyg i pomiń jagody przez maszynę do mięsa wraz z agrestem. Zagotować wodę i rozpuścić cukier. Wypełnij zmielone jagody tym syropem. Zdolność fermentacji nie powinna być większa niż 3/4. Przykryj ją gazą i pozostaw w ciepłym miejscu na tydzień. Nie zapomnij o okresowym mieszaniu. Kiedy wytrąca się osad, a wino staje się jasne i przezroczyste, wlewamy je do butelek, zatykając je i stawiamy w ciemnym chłodnym miejscu na 2-3 miesiące. Po tym okresie młodzi wino z porzeczki i agrest gotowy do jedzenia.