Taijiquan (lub Tai Chi) to główny system rekreacyjnej gimnastyki w Chinach, którego wszystkie ćwiczenia mają pochodzenie bojowe i są nadal używane w sparingach sportowych. Gimnastyka Taijiquan angażuje się w miliony ludzi na całym świecie, tylko Chińczycy, którzy tradycyjnie zaczynają codziennie rano z tai chi w parkach. Chiński gimnastyka Taijiquan można wykonywać zarówno w zdrowiu, jak iw walce.

Dzisiaj przeanalizujemy kilka podstawowych ćwiczeń gimnastyki zdrowotnej Taijiquan. Kompleks jest nazywany 24. formą i składa się z 24 elementów. Na pierwszy rzut oka ich realizacja nie jest warta wiele wysiłku, ale zauważysz, że bardzo niska postawa, w której zwykle wykonuje się tai chi, zmusi twoje mięśnie do podniesienia. Po raz pierwszy wystarczy przestudiować tylko pierwsze trzy ruchy.

  1. Głaszcząc grzywę konia. Zawsze zaczynamy od kontuaru, przysiadujemy, ręce podskakujemy, wykonujemy zwrot i prawą stopę podążamy naprzód. W tym samym czasie prawa ręka jest od dołu, lewa jest od góry. Reprezentujemy, że pod lewą ręką grzywę konia i prasujemy ją od góry do dołu.
  2. Przechodzimy od pierwszego ruchu do drugiego. Lewa ręka jest zgięta w haku, palce prawej ręki dotykają łokcia lewej. Prawa stopa na palcu, skulona prawą ręką, głaszcząc wokół kolana i kładąc prawą stopę do przodu.
  3. Gra na lutni. Prawostronny stojak, lewe ramię wygięte w bok. Wyobraź sobie, że na prawej dłoni jest piłka, a my pchamy ją lewą ręką, wykonując krok z prawą stopą do tyłu.

Tai Chi Chuan jest niesamowitym pięknem, nawet jeśli jesteś tylko widzem. I wykonywanie samych ćwiczeń Taijiquan wymaga rozwoju dobrej wyobraźni, ponieważ wszystkie ruchy są odbierane z życia i jeśli wiertło nazywa się "głaszcząc grzywę konia", to powinieneś być koniem.