Kulichi jest tradycyjnym rytualnym słowiańskim ciastem, nieodzownym atrybutem wielkanocnego stołu. Kulich to słodki korzenny chleb w kształcie wysokiej butli z masłem ciasto drożdżowe , często - z dodatkiem rodzynek. Mleko, duża ilość jajek i naturalnego masła, a także różne przyprawy (wanilia, kardamon, szafran, gałka muszkatołowa, a czasem kilka innych) są używane do przygotowania ciasta.

W czasach przedchrześcijańskich kulichowie byli aktywnie wykorzystywani na poziomie gospodarstw domowych w czynnościach rytualnych, produkując i pilnując rytuałów związanych z cyklami zmieniających się pór roku i ważnych wydarzeń, które powracają z roku na rok (na przykład siew).

Obecnie ciasta wielkanocne są zwykle pieczone na Wielkanoc, ale nie tylko. Powierzchnia ciasta jest zwykle dekorowana na różne sposoby, z których jeden jest lukrem.

Pozwól nam powiedzieć, jak zrobić glazurę na ciasto, jest zwykle przygotowywany na bazie cukru i / lub białka jaja, czasem z dodatkiem różnych smaków owocowych.

Przepis na ciasto z lukrem cukrowym

Składniki:

  • cukier (proszek lub cukier) - 200 g;
  • gorąca woda - 50-60 ml;
  • sok z cytryny - 1-2 łyżki. łyżka.

Gotowanie

Wymieszaj wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj trzepaczką do rozpuszczenia możliwie największej ilości sproszkowanego cukru. Woda może być gorąca lub ciepła. Smaruj ciasto silikonową szczoteczką. Nadal można posypać coś na wierzchu, np. Chipsami kokosowymi lub sezamem, mielonymi orzechami. Możesz przygotować glazurę nie ze sproszkowanego cukru, ale na bazie gęstego syropu cukrowego (to znaczy rozpuścić maksymalną ilość cukru w ​​gorącej wodzie, a następnie dodać pozostałe składniki).

Możesz dodać do glazury ciasto z różnymi słodkimi syropami owocowymi lub jagodowymi i / lub świeżym sokiem ze świeżych owoców. Lepiej jest, jeśli syropy są nasycone i mają jakiś kolor - ciasto będzie piękniejsze. Jeśli używasz świeżego soku, lepiej gotować na ciepłej, ale nie gorącej wodzie, aby zachować maksymalną ilość witamin.

Im grubsza wisienka, tym szybciej się stwardnieje, więc należy smarować ciastka, gdy jest jeszcze gorąca.

Przepis na glazurę białkową na ciasto

Składniki:

  • jajko (wiewiórki) - 2 szt .;
  • cukier puder - około 250 g;
  • polewka białkowa do przepisu kulicha
  • cytryna lub inny sok owocowy - 1-2 łyżki stołowe. łyżki.

Gotowanie

Wiewiórki biczują w lekkiej pianie. Stopniowo dodawać cukier puder i zagniatać. Wymieszaj razem. Dodaj sok i trzepaczkę. Gęstość glazury można regulować wodą i cukrem w proszku. Nie szkodzi, aby w glazurować 1-2 łyżeczki owocowego likieru i / lub ciemnego rumu lub brandy.

Oczywiście, szkliwo może być stosowane nie tylko do ciast, ale także do pokrywania innych wyrobów cukierniczych (babeczek, ciast, rumów z kruchego ciasta itp.).