Francuska biała bagietka o niesamowitym fryzurze jest jednym z produktów, z których dumna jest krajowa tradycja kulinarna. Do pieczenia francuskiej bagietki nie są potrzebne żadne egzotyczne produkty, wszystko jest dostępne.

Powiemy Ci, jak upiec bagietkę z francuskiego chleba.

Oczywiście najważniejszą rzeczą jest znalezienie wysokiej jakości mąki.

Chleb francuski na zakwasie w piecu - przepis

Składniki:

 • wysokiej jakości biała mąka pszenna - około 500 g;
 • suche drożdże - 10 g (lub prasowane 20-25 g);
 • cukier granulowany - 2 łyżeczki;
 • sól - 2 łyżeczki;
 • ciepła woda - 400 ml;
 • masło naturalne - 1-2 łyżki stołowe. łyżki.

Gotowanie

Do rondla wlej ciepłą wodę (do 40 ° C), dodaj drożdże, dodaj cukier i kilka łyżek mąki (2-4). Dokładnie wymieszaj wszystko, przykryj płótnem i pozostaw na 15-20 minut, aż na powierzchni pojawi się biała pianka. Teraz dodajemy pozostałą wodę, sól do naparu i stopniowo wlewamy mąkę (przesianą). Dodaj stopiony, ale nie gorący masło i ugniatać ciasto, powinno stać się elastyczne. Z ciasta formujemy długie, wąskie, podobne do kiełbasy bułki i kładziemy je na wysmarowanej blachą do pieczenia (jeszcze lepiej będzie przykryć olejem papier do pieczenia). Na każdym przyszłym bochenku wykonujemy kilka ukośnych równoległych nacięć ostrym nożem. Lekko posyp mąkę chlebem i pozostaw na 30 minut w ciepłym miejscu.

Piec w piekarniku, podgrzać do 200-220 ° C. Na dnie komory roboczej pieca powinien znajdować się płaski zbiornik z wodą - aby utworzyć parę. Pieczemy bagietki przez 10 minut, następnie wyjmujemy pojemnik z wodą i pieczemy, aż utworzy się piękny złoty brąz. Zanim zjesz chleb, musisz trochę się ochłodzić - jedzenie ciepłego pieczywa wcale nie jest przydatne. Oczywiście bagietka jest dobra na kanapki, ale lepiej jest ją łamać rękami (zazwyczaj robią to Francuzi).

W północnych regionach Francji nie tylko chleb pszenny jest tradycyjnie pieczony, ale także chleb żytni.

Francuski kraj Chleb żytni - Przepis

Składniki:

 • mąka żytnia - około 2 szklanek;
 • mąka pszenna - około 2 filiżanek;
 • suche drożdże - 2-3 łyżeczki (lub sprasowane - 2-3 razy więcej);
 • cukier granulowany - 1 łyżka. łyżka;
 • masło naturalne - około 20-25 g;
 • sól -1 szczypta;
 • woda - około 300-350 ml.

Gotowanie

Wymieszaj mąkę żytnią z pszenicą i przesiej do miski. Zrób dobrze, dodaj sól, cukier i drożdże. Wymieszać i dodać stopiony, ale nie gorący olej. Stopniowo wlewając ciepłą wodę, zagnieść ciasto. Energicznie wymieszać z ugniataniem przez 8-10 minut. Zawijamy ciasto do bryły, wkładamy do miski, przykrywamy lnianą serwetką i umieszczamy w ciepłym miejscu na 20-40 minut. Kiedy ciasto podniosło się i zwiększyło swoją objętość, podważamy je delikatnie, zagniatając i tworząc bochenek (lub bochenki). Rozłóż długi bochenek na blasze do pieczenia (należy ją naoliwić lub przykryć olejowanym papierem do pieczenia). Lekko posyp biszkopty (to jest poprawny sposób mówienia po rosyjsku) z mąką i odstaw na 20-30 minut. Pieczemy chleb w piekarniku, aż gotujemy w temperaturze około 200 ° C.

Ostudzić przed cięciem.

Ewentualnie nie można piec bochenków i okrągłego chleba lub piec chleb w średnio wysokich formach (szczególnie jak upiec chleb francuski komfortowy silikon, a olejki nie wymagają oleju, a następnie chleb łatwo się usuwa).

Obecnie takie przydatne urządzenie jak piekarnia domowa staje się coraz bardziej popularne. Powyższe przepisy na francuskie ciasto do wypieku chleba są odpowiednie dla automatu do pieczenia chleba, oczywiście konieczne jest obserwowanie proporcji z obliczeniem na urządzeniu określonego urządzenia. Optymalny tryb pieczenia, który wybierzesz, postępując zgodnie z instrukcjami dla danego producenta chleba.

Ogólna rekomendacja: nie wkładaj gotowego chleba na stół do góry nogami, ten zwyczaj jest związany z najstarszymi mitami słonecznymi.