Lato to nie tylko czas wakacji, ale także wzrost zatrucia pokarmowego u dzieci. Aby nie zepsuć rodzinnych wakacji, powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad. Zastanów się, dlaczego może wystąpić zatrucie pokarmowe dziecka, objawy i leczenie patologii.

Zatrucie pokarmowe - przyczyny

Kompleks objawów patologicznych związanych z używaniem złej jakości żywności lub płynów występuje u dzieci częściej niż u dorosłych. Aby uchronić dziecko przed problemami zdrowotnymi, ważne jest zrozumienie, dlaczego zatrucie pokarmowe u dziecka rozwinęło się. Czynniki przyczynowe podzielono na trzy główne grupy:

 1. Czynniki zakaźne - bakterie, wirusy, mikroorganizmy pierwotniakowe.
 2. Toksyczne substancje zawarte w spożywanym pokarmie roślinnym, mięsie zwierząt - na przykład w niejadalnych grzybach, jagodach, rybach, mięczakach.
 3. Substancje chemiczne trujące - toksyczne związki, które przedostały się do żywności podczas przetwarzania za pomocą pestycydów itp.

Przy niewłaściwym przechowywaniu (nieprzestrzeganie zakresu temperatur, dopuszczalnego czasu przechowywania, reguł pakowania itp.) I niewłaściwego przetwarzania (mycie, gotowanie w niehigienicznych warunkach, nieprzestrzeganie technologii obróbki termicznej naczyń itp.) Patogeny mogą szybko się w nich rozmnażać. Nie zawsze ma wygląd, zapach, smak, można podejrzewać, że coś jest nie tak. Dostając się do organizmu dziecka w pewnych ilościach, patogeny wywołują zatrucie pokarmowe u dziecka z charakterystycznymi objawami i koniecznością pilnego leczenia.

пищевое отравление у ребенка

Objawy zatrucia pokarmowego u dzieci

Zatrucie pokarmowe u dziecka, którego objawy i leczenie są nieco inne niż u dorosłych pacjentów, często przebiega w dwóch etapach: utajonym i okresie rozwijającego się obrazu klinicznego. Początkowo, gdy tylko substancje toksyczne zaczynają dostawać się do krwi, można zauważyć lekkie osłabienie, złe samopoczucie, zmianę zachowania, zwiększoną potliwość u dziecka.

Następują objawy zatrucia pokarmowego u dzieci, odpowiadające im etapy od pełnej penetracji toksyn i patogenów do krwi, zanim zostaną usunięte z organizmu. Najważniejsze z nich są następujące:

 • nudności;
 • wymioty ;
 • ból w jamie brzusznej;
 • wzdęcia;
 • biegunka;
 • blanszowanie skóry;
 • gorączka;
 • ból głowy;
 • suchość w ustach.

Ile zatrucia pokarmowego objawia się u dziecka?

Czas, w którym zatrucie pokarmowe występuje u młodych pacjentów, zależy od kilku czynników: wieku, ilości i rodzaju spożywanego pokarmu, rodzaju patogenu lub toksyny oraz indywidualnych cech. Często od czasu posiłku z nieodpowiednim pożywieniem, aż pojawiają się pierwsze znaki ostrzegawcze, trwa od pół godziny do 2 dni, czasem więcej.

Należy zauważyć, że to samo danie u dorosłych nie może powodować patologii, ponieważ dojrzały układ odpornościowy jest bardziej skuteczny przeciwko czynnikom chorobotwórczym. U dzieci podatność na zatrucia jest większa ze względu na takie czynniki wieku:

 • szybka absorpcja trucizn z błony śluzowej jamy ustnej, przewodu pokarmowego z powodu aktywnego krążenia krwi i metabolizmu narządów;
 • zmniejszona kwasowość żołądka;
 • niewystarczająca produkcja enzymów neutralizujących i eliminujących toksyny;
 • niska zdolność filtracji nerek.

Co zrobić z zatruciem pokarmowym u dziecka?

Zatrucie pokarmowe u dziecka o temperaturze, szczególnie powyżej 37,5 ° C, wymaga pilnej profesjonalnej opieki medycznej. Ponadto pozostawienie dzieci do leczenia w domu bez konsultacji z lekarzem jest niedopuszczalne, jeśli:

 • źródło zatrucia - grzyby trujące rośliny;
 • z powodu ciągłych wymiotów dziecko nie może przyjmować płynów;
 • wiek dziecka jest krótszy niż 3 lata;
 • objawy utrzymują się dłużej niż dwa dni bez poprawy;
 • elementy krwi są obecne w kale lub wymiocinach;
 • nie mocz przez 6 godzin lub dłużej;
 • jeśli objawy obejmują zażółcenie skóry, wysypkę, niewyraźne widzenie, niewyraźną mowę;
 • podobne przejawy mają ktoś inny od członków rodziny.
первая помощь при пищевом отравлении у ребенка

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia pokarmowego dla dzieci

Troskliwi rodzice są zobowiązani do posiadania informacji o tym, co dają dzieciom z zatruciem pokarmowym, jakiego rodzaju pomocy można udzielić przed przybyciem lekarza, aby nie tracić cennego czasu. Zatrucie pokarmowe u dziecka, którego objawy i leczenie zostało odpowiednio wcześnie zareagowane przez bliskich, odbywa się bezpiecznie, z całkowitym wyzdrowieniem.

Działania w pierwszych manifestacjach ostrzegawczych powinny wyglądać następująco:

 1. Jeśli po zjedzeniu jedzenia minęły nie więcej niż dwie godziny, a wśród objawów zatrucia nie ma wymiotów, należy je nazwać sztucznie (w tym celu dziecko powinno wypić około dwóch szklanek wody lub mleka w temperaturze pokojowej, następnie nacisnąć język palcem lub łyżką na rdzeń języka).
 2. Aktywnie podlewaj dziecko - często, ale w małych porcjach.
 3. Daj dziecku sorbent w dawce związanej z wiekiem (aktywowany węgiel drzewny, Enterosgel, Polysorb, Polyphepan, White coal lub inne).

Dziecko musi mieć zapewniony całkowity spokój i świeże powietrze. Jeśli dziecko ma wymioty, należy położyć je na boku, zanim nadejdzie karetka i nieustannie dopilnować, aby wychodzące masy nie blokowały dróg oddechowych, a dziecko nie dusi się. Pod kontrolą, musisz utrzymać temperaturę ciała. Podaj środki przeciwbólowe lub inne leki, oprócz powyższego, jest to niemożliwe.

Napój należy podawać co 5-10 minut na 1-5 łyków. Płyn do tego powinien odpowiadać jak największej temperaturze ciała dziecka, aby był szybciej wchłaniany. Idealne stosowanie roztworów nawadniających (Regidron, Oralit, Hydrolit, itp.), Ale w tym przypadku dziecku należy zaoferować dowolne napoje, z którymi się zgadza (woda, sok owocowy, uzvar, rozcieńczony sok, słodzona słodzona herbata itp.).

Zatrucie pokarmowe u dziecka - co leczyć?

Zadania rodziców obejmują właściwą organizację pierwszej pomocy, a następnie zatrucie pokarmowe u dziecka powinno być traktowane profesjonalnie. Po ustaleniu przyczyn i ustaleniu pełnego obrazu patologii przepisuje się jeden lub więcej leków zatruwających pokarm dla dzieci. Po stwierdzeniu zatrucia pokarmowego można zalecić następujące leki:

 • antybiotyki (furazolidon, ftalolazol);
 • przeciwskurczowe (No-shpa, Spazmol);
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (Paracetamol, Ibuprofen);
 • leki przeciwwymiotne (Motilak, Zerukal);
 • leki przeciwbiegunkowe (Attapulgitis, Loperamide);
 • probiotyki , prebiotyki (Bifidumbakterin, Linex, Hilak-forte).
пищевое отравление лекарства

Dieta z zatruciem pokarmowym u dzieci

Po rozpoczęciu zatrucia pokarmowego wymioty u dziecka służą jako mechanizm ochronny do usuwania szkodliwych substancji. Nie jest konieczne ładowanie pokarmowego układu pokarmowego podczas tego okresu (kolejne godziny, dni) i jest mało prawdopodobne, że dziecko będzie chciało jeść, podczas gdy dręczą go podobne objawy. Wyjątkami są dzieci, które otrzymują mleko matki .

Co możesz jeść z zatruciem pokarmowym dziecka?

Wielu rodziców jest zainteresowanych tym, czy możliwe jest karmienie dziecka zatruciem pokarmowym. Mówi się już, że na początku rozwoju zatrucia organizmu, gdy próbuje się oczyścić z toksycznych związków, nic nie jest zalecane. Niemowlęta mogą karmić piersią, ale rzadziej i zmniejszać porcje o połowę. Co więcej, wszystko zależy od stanu dziecka. Z reguły, jeśli dziecko samo prosi o jedzenie, oznacza to poprawę, a wtedy jest już możliwe dawanie lekkiego jedzenia.

Co mogę zjeść po zatruciu pokarmem dziecka?

Dieta po zatruciu pokarmem dla dzieci jest konieczna, aby przywrócić funkcje układu trawiennego i uzupełnić składniki odżywcze. Porcje należy zmniejszyć, oszczędzając jedzenie. Konieczne jest odmówić tłuszczu, smażone, produkty piekarnicze, mleko, słodycze, surowe warzywa i owoce. Zaleca się stosować w pierwszych dniach po zatruciu, gdy ostre objawy ustępują:

 • śluzowata owsianka na wodzie;
 • puree zupy ;
 • posiekane mięso gotowane;
 • sfermentowane produkty mleczne;
 • gotowane warzywa.

Zatrucie pokarmowe u dzieci i ich zapobieganie

Aby zapobiec zatruciu pokarmowemu, zaleca się przestrzeganie następujących zasad:

 1. Ostrożnie myć warzywa, owoce, zioła, jagody.
 2. Dokładnie podgrzewaj mięso, ryby, jajka, twaróg, mleko.
 3. Nie dawaj dziecku grzybów.
 4. Pij przegotowaną lub butelkowaną wodę.
 5. Myć ręce po toalecie, wracać z ulicy, przed posiłkami i gotowaniem.
 6. Przechowywać produkty w odpowiednich warunkach, kontrolując ich trwałość.