Wymioty u dziecka mogą być reakcją na zewnętrzne podrażnienie lub objaw choroby. Konieczne jest wyraźne odróżnienie niedomykalności od bolesnych wymiotów u niemowlęcia. W przypadku systematycznego wymiotowania u dzieci konieczne jest ustalenie przyczyny, nawet jeśli nie obserwuje się żadnych objawów choroby lub utraty masy ciała. Pomimo tego, że wymioty nie są uważane za choroby, ważną rolę odgrywa pierwsza pomoc i późniejsza opieka nad dzieckiem.

Przyczyny wymiotów u dzieci poniżej jednego roku

U niemowląt w pierwszych trzech miesiącach często obserwuje się niedomykalność - wymioty funkcjonalne po karmieniu, któremu nie towarzyszą bolesne odczucia i zmiany w stanie zdrowia dziecka. Charakteryzuje się nagłym i brakiem napięcia i wysiłku dziecka w czasie wymiotów. Jedynie niewielka ilość pokarmu, która była karmiona podczas ostatniego karmienia, została odrzucona. Rzepianie występuje z powodu nadmiernego karmienia lub połykania powietrza, a także ze względu na cechy strukturalne przełyku i żołądka niemowląt. Przy takich wymiotach należy obrócić główkę dziecka na bok, oczyścić nos i usta pokarmu, trzymać je prosto po jedzeniu i podczas snu. Podczas zwracania dziecka należy upewnić się, że dziecko się nie zakrztusi.

Jeśli wymioty małego dziecka po posiłku zawierają zanieczyszczenia żółciowe, nie występuje po każdym karmieniu, a w niewielkich ilościach konieczne jest przeprowadzenie badania skurczu odźwiernika. Wymioty żółci u dziecka mogą świadczyć o zaburzeniach czynności trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego lub mogą być spowodowane niedożywieniem.

Wymioty u dzieci po jedzeniu, pojawiające się w wieku 2-4 tygodni, charakteryzujące się dużymi objętościami (więcej zjedzonych), utratą masy ciała i suchą skórą, mogą również wskazywać na zwężenie odźwiernika.

Systematyczne wymioty u dziecka bez gorączki, któremu towarzyszy utrata masy ciała lub inne negatywne zmiany, mogą wskazywać na nieprawidłowości w układzie pokarmowym lub mogą być objawem chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Przyczyną przewlekłych wymiotów u dzieci jest często dysbakterioza. Aby przepisać prawidłowe leczenie będzie wymagało specjalnego badania.

Wymioty i biegunka u dziecka w wysokich temperaturach mogą być spowodowane chorobą zakaźną. Zatrucie może również powodować biegunkę i wymioty u dziecka.

Рвота у детей причины

Jeśli dziecko wymiotuje bez gorączki i nie ma żadnych oczywistych powodów, nie można nie przywiązywać do tego wagi. Takie wymioty mogą być objawem początku rozwoju choroby, a diagnoza w odpowiednim czasie pomoże uniknąć długiego i trudnego leczenia. Często przyczyną przewlekłych wymiotów i biegunki u dziecka mogą stać się robaki, które powodują odurzenie organizmu. Mniej powszechnymi przyczynami mogą być leki, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcje jelitowe, ropne infekcje, zaburzenia metaboliczne i inne choroby narządów wewnętrznych.

Pomoc w wymiotach u dziecka

Bolesne wymioty u dzieci są zwykle poprzedzone nudnościami, zawrotami głowy, bladością, lękiem, zwiększoną częstością akcji serca. W takich przypadkach oprócz pierwszej pomocy konieczne są specjalistyczne konsultacje i badania.

W przypadku udaru cieplnego, któremu często towarzyszą wymioty, biegunka i wysoka temperatura, należy najpierw znormalizować temperaturę ciała.

Jeśli objawy zatrucia wystąpią u dzieci z substancjami chemicznymi lub lekami, konieczna jest pilna hospitalizacja i płukanie żołądka.

W przypadku zatrucia pokarmowego mycie można wykonać w domu. Aby to zrobić, pozwól dziecku wypić kilka szklanek płynu i naciśnij palcem korzeń języka. W cieczy można dodawać sproszkowane lub sproszkowane tabletki węgla aktywnego (1-2 łyżki stołowe na litr wody). Mycie odbywa się do momentu, gdy woda nie będzie zawierała zawartości żołądka. Po wznowieniu wymiotów i biegunki u dziecka zaleca się picie wody z dodatkiem sody oczyszczonej lub soli. Na 1 szklankę wody dodaj sody na czubku noża lub 0,5 łyżeczki soli. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, pranie nie może być wykonane.

Jeśli dziecko wymiotuje w nocy, nie pozostawiaj go bez opieki, nawet jeśli jego stan zdrowia się poprawił. W przypadku bardzo ciężkich wymiotów dziecko jest zagrożone odwodnieniem i zaburzeniami metabolicznymi. Ale nawet w takich przypadkach nie można podać leków przeciwwymiotnych bez zalecenia specjalisty i dokładnej diagnozy.

Po wymiotach nie można karmić dziecka i pić dużo wody, jeśli dziecko nie poprosi o nie sam. Nie można podać wody, aby zapobiec powtarzającym się atakom wymiotów, które odwadniają organizm. Niewielką ilość wody można podać po 2 godzinach. Jeśli wymioty nie powtórzyły się, po 15 minutach można podać nieco więcej wody. Jeśli dziecko nie chce pić, lepiej poczekać. Karmić tylko kiedy dziecko Как остановить рвоту у ребенка zapyta siebie, lekkie niskotłuszczowe jedzenie w małych ilościach.

Leczenie przewlekłych wymiotów u dzieci może być przepisane przez lekarza dopiero po dokładnym zbadaniu. Po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych testów lekarz postawi diagnozę i powie, w jaki sposób powstrzymać ciągłe wymioty u dziecka w tym szczególnym przypadku: wrażliwe ciało dziecka może często reagować z wymiotami na różne bodźce. Najważniejsze jest ustalenie przyczyn w czasie i nie dopuszczenie do dryfu nawet najprostszych chorób. Upewnij się również, że dziecko otrzymuje wszystkie witaminy i składniki odżywcze z pożywieniem, nie pozwalaj na zmęczenie i stresujące sytuacje, które powodują zaburzenia nerwowe.