zatrucie pokarmem dla dzieci Trucizna może być w każdym wieku, ale dzieci mają większe ryzyko, ponieważ ich ciało nie jest jeszcze mocne. Zatrucie pokarmowe jest reakcją organizmu na dostanie się do niego patogennych drobnoustrojów i toksyn. Mnożą się na powierzchni jedzenia.

Przyczyny zatrucia pokarmowego u dzieci

Taka reakcja organizmu może wystąpić, jeśli dziecko zjadło celowo toksyczny produkt lub toksyczną substancję. Na przykład dzieci mogą próbować nieznanych jagód, nasion roślin, grzyby

Główną przyczyną zatrucia dzieci jest spożycie żywności, która jest zamieszkana przez patogenne mikroorganizmy. Mogą to być produkty, które wygasły, a także te, które zostały niewłaściwie przechowywane. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakup mięsa, produktów mlecznych, dań rybnych. Warzywa i owoce muszą być koniecznie traktowane, ponieważ bakterie mogą również rozmnażać się na ich powierzchniach.

Objawy zatrucia pokarmowego dla dzieci

Przydatnym jest dla rodziców wiedzieć, jak rozpoznać taki stan u niemowlęcia, aby zapewnić pomoc medyczną na czas. Mogą wystąpić następujące reakcje:

  • biegunka, wymioty, nudności;
  • wysoka temperatura;
  • słabość, kapryśność;
  • blada skóra;
  • słaby apetyt;
  • ból brzucha;
  • rzadkie oddawanie moczu.

Ważne jest, aby pamiętać, że wymioty i biegunka narażają ciało dziecka odwodnienie, co jest niezwykle niebezpieczne. Objawy zatrucia pokarmowego u dzieci mogą wystąpić zarówno w 2-3 godziny po spożyciu żywności o niskiej jakości, jak i po upływie jednego dnia. Z objawami odwodnienia i jeśli w stolcu występuje śluz, a także krew, należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia.

Zatrucie pokarmowe u dziecka wymaga obowiązkowego leczenia. W ciężkich przypadkach może być konieczna hospitalizacja. W innych sytuacjach żołądek jest płukany, przepisywany na specjalną dietę i reżim picia. Lekarz może zalecić sorbenty.