Woda jest niezbędna dla każdego żywego organizmu, z jej niedoborem może wystąpić odwodnienie lub odwodnienie - proces, który niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie narządów i układów. Odwodnienie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci, ponieważ istnieje odwrotna zależność między wiekiem dziecka a płynną zawartością w jego ciele: im mniejszy orzeszek, tym więcej wody. Ponadto, z powodu niedoskonałości równowagi wodno-elektrolitycznej, odwodnienie u dziecka występuje szybciej. Szczególnie wielkie jest jego niebezpieczeństwo w chorobach związanych z gorączką, biegunką, wymiotami. Z czasem rozpoznanie objawów odwodnienia u dziecka i wyeliminowanie tego zjawiska jest niezwykle ważne, ponieważ skutki odwodnienia mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Określ przyczyny odwodnienia u dziecka:

 • infekcje wirusowe połączone z gorączką, wymiotami, biegunką, przy czym ta ostatnia traci znacznie więcej płynów i zwiększa poziomy elektrolitów we krwi. Może to prowadzić do chorób wywołanych przez rotawirusy, adenowirusy, Giardia, Salmonella;
 • choroby związane z bólem gardła - czasami bolesne dla dziecka jest przełknięcie po ostrym zapaleniu dróg oddechowych lub ból gardła, który odmawia przyjęcia drinka;
 • również w przypadku ARVI występuje zwiększona utrata wilgoci przez skórę w wyniku wzrostu temperatury ciała;
 • cukrzyca - jeśli insulina nie dostanie się do organizmu pacjenta, odwodnienie następuje z powodu niekontrolowanego oddawania moczu;
 • zespół złego wchłaniania i mukowiscydoza;
 • nadmierne pocenie się podczas intensywnego wysiłku fizycznego i podczas upałów.
Objawy odwodnienia

Aby uniknąć powikłań, ważne jest, aby zauważyć objawy odwodnienia u dziecka, które obejmują:

 • zapadnięte oczy, brak łez podczas płaczu;
 • zatopiona wiosna u niemowląt;
 • 6-8 godzin bez oddawania moczu. Jeśli tak się stanie, mocz ma ciemniejszy kolor i ostry zapach;
 • sucha błona śluzowa jamy ustnej;
 • letarg, senność, niepokój;
 • dziecko nie chce się obudzić.

Jeśli zauważysz u dziecka takie objawy odwodnienia, natychmiast udaj się do lekarza. Leczenie odwodnienia odbywa się z uwzględnieniem stopnia odwodnienia i indywidualnych cech małego pacjenta.

Istnieją trzy etapy odwodnienia:

Stopień odwodnienia występuje w 90% przypadków infekcji jelitowych. Jego główną cechą jest pragnienie. W tym przypadku błony śluzowe jamy ustnej i oczu są umiarkowanie nawilżone, stolec nie jest częstszy 3-4 razy dziennie, wymioty są epizodyczne. Utrata wagi nie przekracza 5%.

II stopień odwodnienia rozwija się w ciągu kilku dni, poprzedza go silne wymioty i częste biegunki. Utrata masy ciała wynosi około 6-9% pierwotnej wagi, stan błony śluzowej zależy bezpośrednio od niej - leczenie odwodnienia Im mniejszy ciężar, tym bardziej sucha śluzówka.

Odwodnienie stopnia III może wystąpić w wyniku ciężkiej biegunki - ponad 20 razy dziennie i intensywnych wymiotów. Dziecko traci ponad 9% całkowitej masy ciała, jego twarz wygląda jak maska, krople krwi spadają, kończyny stają się zimniejsze. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ utrata masy ciała o ponad 15% doprowadzi do poważnych zaburzeń metabolicznych.

Ponieważ wszystkie dzieci w procesie wzrostu nieuchronnie cierpią na różne choroby, w tym te, które prowadzą do odwodnienia, rodzice powinni wiedzieć, co robić, gdy odwadniają ciało. Kiedy I i II stopień, z reguły, rozlutowywanie odbywa się za pomocą elektrolitycznego roztworu typu rehydronowego. Jeśli dziecko nie chce przyjąć roztworu, należy skonsultować się z lekarzem, co jeszcze można wypić, gdy pacjent jest odwodniony. Jako kolejny napój stosuje się płyny pozbawione soli: wodę, słabe herbaty, kompoty W bardziej zaawansowanym stopniu odwodnienia można je poradzić sobie w warunkach szpitalnych pod nadzorem specjalistów, ponieważ może być konieczne ponowne nawodnienie dożylne.