Lejek w klatce piersiowej u dziecka Około dwa procent populacji naszej planety ma takie odchylenie w rozwoju układu kostnego jak klatka leja. Choroba ta jest wrodzona, choć nie objawia się natychmiast, ale po kilku miesiącach po urodzeniu dziecka.

Przyczyny lejek w klatce piersiowej u dziecka

W większości przypadków ta wada jest poprzedzona ekspozycją na czynniki teratogenne podczas ciąży, dokładnie w momencie, gdy klatka piersiowa jest uformowana w płodzie.

Stopień zniekształcenia klatki lejowej jest następujący:

  • pierwsza to sytuacja, gdy tonięcie piersi wynosi około 2 centymetry;
  • drugi to spadek na poziomie 2-4 centymetrów;
  • trzeci to głębokość odkształcenia większa niż 4 centymetry.

Najbardziej wyraźne zniekształcenie trwa 3-4 lata i jest to zauważalne nie tylko zewnętrznie. Dzieci, u których zdiagnozowano tę chorobę, częściej cierpią na choroby oskrzelowo-płucne, czyli przeziębienia, zapalenie oskrzeli zapalenie płuc. Wynika to z przesunięcia układu oddechowego, z powodu depresji.

Lejek w klatce piersiowej u dziecka 1

W miarę starzenia się dziecko zaczyna odczuwać problemy zdrowotne. Przerwy w układzie sercowo-naczyniowym są ze sobą połączone, ponieważ serce jest również przemieszczone, a następnie nadciśnienie.

Czynnik psychologiczny jest również ważny, ponieważ gdy dziecko dorasta, zaczyna zdawać sobie sprawę z własnej osobliwości i często staje się przedmiotem ośmieszania. Deformacja klatki piersiowej u dzieci znacząco pogarsza jakość życia, a czasami powoduje garb. Najczęściej dzieje się tak z chłopcami, z dziewczynami znacznie rzadziej.

Czy to choroba wrodzona?

Traktowanie lejka deformacje klatki piersiowej pomimo niezbyt pocieszających prognoz, konieczne jest, aby je przeprowadzić. Najczęstszymi sposobami wpływania na odkształcenia były i są sporty, wychowanie fizyczne i noszenie specjalnego gorsetu. Wszystkie te działania, niestety, w żaden sposób nie zmniejszą klatki piersiowej, ale pozwolą ciału lepiej radzić sobie z jego funkcjami.

Każda aktywność fizyczna wpływa tylko pozytywnie na płuca i mięsień sercowy, ale powinny one być wykonywane pod nadzorem specjalistów i ich zaleceń.

Tak zwany dzwon próżniowy jest szeroko rozpowszechniony, który za pomocą przyssawki jest przymocowany do wnęki na klatce piersiowej, co powoduje ruchy i zmniejszenie głębokości. Ale ta metoda jest odpowiednia tylko dla dzieci i nastolatków, którzy mają miękkie (niekontrolujące) odkształcenia. W podeszłym wieku operacja jest wykonywana, jeśli w dzieciństwie brakowało czasu na leczenie.