Za oknem jest pora roku, w której na ulicy będzie rozrywka dla dorosłych i dzieci. Tylko niestety, czasem taka rozrywka prowadzi do odmrożeń dziecięcych policzków. W końcu wystarczy do tego temperatura nawet -10 ° C. A dla niemowląt do roku, wyższy stopień jest wystarczający, ponieważ ich ciała jeszcze nie nauczyły się prawidłowego regulowania wymiany ciepła. Zastanówmy się, co zrobić w tej sytuacji i jak temu zapobiec?

Objawy odmrożeń u dzieci

U dzieci policzki pierworodne cierpią i zamierają. Dlatego powiem ci o objawach odmrożeń, na które należy zwrócić uwagę:

  • zimna, blada skóra z białymi plamami lub gęsią skórką (i nie jaskrawymi różowymi policzkami, jak wielu myśli);
  • drżenie i dreszcze;
  • senność i słabość;
  • skóra twardnieje i zaczyna tracić wrażliwość;
  • obniża się temperatura ciała;
  • oddychanie staje się trudne, dochodzi do pukania w skronie, ciśnienie zaczyna skakać.

Jeśli zauważysz przynajmniej jeden z tych znaków, natychmiast zanieś dziecko do domu, ponieważ konsekwencje odmrożeń są czasami straszne. Zdarza się, że przy delikatnym odmrożeniu wrażliwość skóry może powrócić do zdrowia dopiero po tygodniu lub dwóch. Kolor skóry może zmieniać się z bladego na niebieskawy, a później na zielony i żółty. Odzyskiwanie z poważnych form może zazwyczaj trwać najwyżej kilka miesięcy. W najgorszym przypadku może to prowadzić do infekcji tkanek i pojawienia się gangreny.

Co powinienem zrobić z odmrożoną skórą?

Wracając do domu, dziecko musi natychmiast zacząć się rozgrzewać. Rozumowanie, które mówi, że zamrożona osoba nie może być natychmiast doprowadzona do ciepła, jest błędne, ale najpierw trzeba pocierać zamarznięte części śniegiem - przeciwnie, przyczynia się do większego wychłodzenia ciała. Aby szybciej ogrzać dziecko, najlepiej umieścić go w lekko ciepłej kąpieli stopniowo zwiększając temperaturę do 40 ° C.

Jeśli oszroniona skóra zaczerwieniła się i zachorowała, jest to bardzo dobry znak, wskazujący, że krążenie krwi zostało przywrócone. Możesz również wykonać delikatny masaż, ale tylko wtedy, gdy na oszronionej powierzchni nie ma bąbelków, po rozgrzaniu musisz ubrudzić uszkodzony obszar alkoholem, nałożyć bandaż z grubą warstwą bawełny i pokryć celofanem. Połóż dziecko w łóżku i daj mu ciepły napój z miodem lub malinami. Kiedy hipotermia jest bardzo wysoka, ryzyko zachorowania na grypę lub zapalenie płuc jest bardzo wysokie. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu dziecku podczas odmrożeń należy go pokazać lekarzowi!

Zapobieganie odmrożeniom

Oczywiście możesz spróbować nie wychodzić w zimie i nie wychodzić z domu bez przerwy. Ale spacery na świeżym powietrzu są niezbędne dla dziecka, nawet najmniejszego. Dlatego, aby "wywietrzyć" dziecko i nie zamrozić go, należy podjąć następujące działania:

  1. Przed wyjściem na zewnątrz nasmaruj twarz specjalnym kremem z odmrożeń. Stworzy grubą warstwę, która niezawodnie chroni skórę przed zimnem. Możesz wziąć inny tłuszczowy krem ​​lub użyć zwykłego masła lub gęsiego tłuszczu. Tylko w żadnym wypadku nie używaj balsamu, w zimnych składnikach nawilżających krystalizuj!
  2. Ubierz dziecko tak, aby były warstwy powietrza co robić, gdy odmrożony między warstwami odzieży. Będą utrzymywać ciepło promieniujące z ciała.
  3. Stopy powinny być obute w luźne buty. W ciasnych butach zaburza krążenie krwi, a nogi stają się zimniejsze. Skarpety najlepiej nosić wełnę. Wełna doskonale wchłania wilgoć, pozostawiając stopy suche.
  4. Pamiętaj, aby użyć szerokiego szalika! Będzie dobrze chować policzki i podbródek dzieciom przed wiatrem i mrozem. Załóż też kapelusz, który zakrywa czoło dziecka.

Ciesz się zimą i chodź na zdrowie. Po prostu nie przegap chwili, w której warto wrócić do domu, aby się rozgrzać i wypić filiżankę herbaty.