Poważne zapalenie opon mózgowych zwany procesem zapalnym w błonach mózgowych mózgu i rdzenia kręgowego, któremu towarzyszy nagromadzenie surowiczego płynu w otoczkach mózgu. Główną przyczyną surowiczego zapalenia opon mózgowych jest enterowirus , który przenika ciało wraz z nieumytymi warzywami i owocami, przez wodę, a także przez unoszące się w powietrzu kropelki. Najczęstszymi ofiarami surowiczego zapalenia opon mózgowych są dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, które mają bardziej wrażliwy układ odpornościowy i są bardziej niepoważne w kwestii higieny. Wśród dorosłych, ciężkie zapalenie opon mózgowych jest znacznie mniej powszechne, dzieci nie chorują, dopóki nie osiągną wieku trzech miesięcy, ponieważ są chronione przez przeciwciała matczyne. Choroba jest bardzo poważna, co prowadzi do katastrofalnych konsekwencji w przypadku niewłaściwego leczenia: głuchoty, ślepoty, zaburzeń mowy, opóźnienia rozwoju psychomotorycznego, a nawet śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak u dzieci objawia się ciężkie zapalenie opon mózgowych, jakie są jego pierwsze oznaki i objawy.

Jak określić surowicze zapalenie opon mózgowych?

W zależności od przyczyn jego przyczyn objawy ciężkiego zapalenia opon mózgowych będą różne:

  1. Wirusowe zapalenie opon mózgowych . Choroba zaczyna się ostro, jej pierwsze objawy to wzrost temperatury do bardzo wysokich wartości (powyżej 380) i najsilniejszy rozrywający ból głowy. Objawom tym towarzyszą powtarzające się wymioty i ból w ruchach gałek ocznych. Istnieją również halucynacje i złudzenia. Główną cechą umożliwiającą odróżnienie zapalenia opon mózgowych od innych chorób o podobnych objawach jest sztywność (napięcie) mięśni szyi, pleców i potylicy. Dziecko w tym samym czasie przyjmuje postawę "młota" z odrzuconą głową i nogami podciągniętymi do brzucha. Dla dzieci w wieku do jednego roku występuje również obrzęk dużego ciemiączka. Po 3-7 dniach temperatura spada, aw ciągu tygodnia znikają wszystkie objawy choroby. Ale ulga nie trwa długo iw krótkim czasie następuje nawrót choroby, któremu towarzyszą wyraźne zaburzenia w pracy układu nerwowego.
  2. Bakteryjne zapalenie opon mózgowych . Choroba postępuje podświadomie: dziecko staje się jęczące, źle je i śpi, skarży się na bóle głowy i szybko się męczy. Stwierdzono gorączkę podgorączkową, wymioty na tle bólów głowy przez 14-21 dni. Po tym pojawiają się objawy opon mózgowych: sztywność mięśni, objaw Kerniga. Pacjenci zgłaszają pogorszenie wzroku i słuchu.

Wysypka z surowiczym zapaleniem opon mózgowych

Najczęstsza wysypka w surowiczym zapaleniu opon mózgowych występuje w wyniku zakażenia bakterią meningokokową. W łagodnych postaciach choroby wysypka jest małą przerywaną wysypką o barwie ciemnej wiśni. W ciężkich przypadkach zapalenia opon mózgowych wysypka wygląda na duże skazy i siniaki. Pojawia się w 1-2 dniu choroby i utrzymuje się przez 10 dni.

pierwsze oznaki ciężkiego zapalenia opon mózgowych

Jak widać z powyższego, klinika surowiczego zapalenia opon mózgowych u dzieci jest podobna pod wieloma względami w przebiegu innych chorób zakaźnych. Dlatego przy pierwszych oznakach choroby dziecka: bóle głowy z towarzyszącymi wymiotami, gorączką i bólem brzucha, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Do rozpoznania "surowiczego zapalenia opon mózgowych" konieczne będzie przebicie płynu mózgowo-rdzeniowego. Czynniki wywołujące ciężkie zapalenie opon mózgowych są łatwo przenoszone przez unoszące się w powietrzu kropelki, dlatego dziecko podejrzane o tę chorobę musi zostać wyizolowane przed przybyciem lekarza. Dalsze leczenie surowiczego zapalenia opon mózgowych występuje tylko w warunkach szpitalnych.