Zapalenie opon mózgowych to zapalenie błon mózgowych lub rdzenia kręgowego. Proces zapalny powstaje na zewnątrz i nie uszkadza komórek mózgowych. Ale jednocześnie choroba może poważnie wpłynąć na zdrowie dziecka.

Poważne zapalenie opon mózgowych: przyczyny choroby

Eksperci identyfikują kilka rodzajów tej choroby: grzybiczą, wirusową i bakteryjną. Wszystko zależy od patogenu. Ponadto istnieją dwie formy przepływu:

  • pierwotny (zapalenie błon następuje bez narażenia na określone czynniki zakaźne);
  • wtórne (zapalenie powstaje w wyniku porażenia błon przez zakaźne patogeny, co jest komplikacją po zakażeniu organizmu dziecka, najczęściej są to wirusy polio, świnki i odry).

Co do zasady, surowicze zapalenie opon mózgowych u dzieci występuje w postaci jaśniejszej niż ropna, a konsekwencje po nim są niewielkie. Ale to nie gwarantuje, że możesz zrobić bez leczenia i porady od kompetentnego specjalisty.

Pierwsze objawy surowiczego zapalenia opon mózgowych

Najważniejszy punkt - czas na zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie jej leczenia. Aby śledzić zmiany w zdrowiu dziecka, należy znać oznaki pojawienia się stanu zapalnego. Zastanów się, jakie objawy występują przy surowiczym zapaleniu opon mózgowych.

  1. Ostry wzrost temperatury do 40 stopni.
  2. Dziecko staje się bardzo letargiczne i skarży się na ból głowy.
  3. Ból w mięśniach.
  4. Choroba może wystąpić z wymiotami lub biegunką.
  5. Dziecko może być zaniepokojone (skomlenie, kaprysy lub ciągłe szlochy).
  6. Oprócz mdłości miękisz może również narzekać na bóle brzucha.
  7. Czasami dochodzi do drgawek lub majaczenia.

Objawy te mogą wystąpić częściowo, a po kilku dniach temperatura spada, a wraz z nim inne objawy choroby ustępują. W ciągu tygodnia wszystkie przejawy stopniowo się kończą, co stanowi największe zagrożenie. Często rodzice biorą ten stan na przeziębienie. Jeśli nawrót zaczyna się po wyimaginowanej poprawie, jest to powód, aby natychmiast udać się do laboratorium, aby oddać krew do analizy.

Leczenie surowiczego zapalenia opon mózgowych u dzieci

Co do zasady, gdy ciężkie zapalenie opon mózgowych występuje u dzieci, lekarze dają korzystne prognozy. Zdarzają się przypadki, gdy pacjent znajduje się w szpitalu. Schemat leczenia i czas rekonwalescencji w dużej mierze zależą od postaci przebiegu choroby i terminowości diagnozy.

Podczas leczenia surowiczego zapalenia opon mózgowych u dzieci prawie zawsze stosuje się terapię witaminową. Przypisz kwas askorbinowy, witaminy B2 i B6, kokaroksylazę. Dożylnie wstrzykiwać osocze krwi i albuminy do detoksykacji.

Zalecana jest terapia antybiotykowa. Również przepisane diuretyki. Jest to konieczne, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia wewnątrzczaszkowego i obrzękowi mózgu. Jako uzupełnienie zaleca się podawanie tlenu i, w niektórych przypadkach, glikokortykosteroidów.

Poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: skutki u dzieci

Chociaż w większości przypadków rokowanie jest korzystne, niebezpieczeństwo choroby nie zmniejsza się. Jeśli nie zdiagnozujesz na czas lub nie określisz właściwego leczenia, dziecko może rozwinąć częściową lub całkowitą ślepotę i głuchotę, upośledzone funkcje mowy. bolesne efekty zapalenia opon mózgowych u dzieci aparatura, uszkodzenie mózgu.

Czasami wynikiem choroby może być opóźnienie w rozwoju psychoruchowym oraz w najsmutniejszych przypadkach śpiączki lub śmierci. Dlatego ciężkie konsekwencje ciężkiego zapalenia opon mózgowych u dzieci powinny być silną zachętą dla rodziców do ciągłego przyjmowania środki zapobiegawcze . Przyzwyczajenie do okruchów do picia wyłącznie przegotowanej wody, wszystkie owoce i warzywa ostrożnie umyć i wziąć prysznic z przegotowanej wody przed użyciem. Wyjaśnij znaczenie higieny rąk i zdrowego żywienia dla Twojego dziecka. Też istnieją szczepienia przeciwko zapaleniu opon mózgowych które robią i dzieci.