Niż tylko małe dzieci nie są chore! Wśród zakażeń, na które dzieci są podatne, wyróżnia się grupę enterowirusów z 60 różnych gatunków, które różnią się formą wycieku i patogenów. Są odporne na wpływy środowiska. To tłumaczy powszechność enterowirusów. Ale umierają z promieniowania ultrafioletowego, wrzenia i działania takich roztworów dezynfekujących jak formalina, chlor.

Szczyt występowania infekcji przypada na ciepłą porę roku - okres od czerwca do października. Wirus przenoszony jest z osoby na osobę drogą powietrzną i przez kontakt. Przeludnienie (na przykład grupy dziecięce) i niehigieniczne warunki przyczyniają się tylko do rozprzestrzeniania się infekcji. Dzieci w wieku od 1 do 10 lat są bardziej podatne na enterowirusy. Co więcej, możliwe jest ponowne zakażenie ze względu na różnorodność patogenów. Okres inkubacji trwa 2-10 dni.

Infekcja enterowirusowa u dzieci: objawy

Najczęstszą postacią zakażenia enterowirusem jest ciężka biegunka ze śluzem. Sama choroba zwykle rozpoczyna się ostro, ponieważ stan dziecka dramatycznie się pogarsza: pojawiają się bóle głowy, osłabienie i senność. Pacjent odmawia picia i jedzenia. Temperatura może wzrosnąć do 39-40 ° C. Wraz z biegunką enterowirusową występują wymioty i nudności. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia górnych dróg oddechowych, które wyraża się w zaczerwienieniu podniebienia, gardle i pojawieniu się opryszczkowego bólu gardła, w którym na migdałkach pojawiają się ropne bąbelki. Na tym tle powiększają się węzły chłonne na szyi i pod pachami.

W 2-3 dniu po spadku temperatury jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia enterowirusem u dzieci jest wysypka. Wpływa na kolana, tułów, stopy w postaci plam lub małych pryszczów z obszarami krwotoku. Po trzech dniach wysypka zwykle znika bez śladu.

W niektórych postaciach infekcji enterowirusem napadowy ból mięśni występuje w okolicy brzucha, klatki piersiowej, dolnej części pleców. Zjawisko to nazywane jest bóle mięśniowe.

Infekcja enterowirusowa u dzieci: leczenie

W łagodniejszych postaciach choroby leczenie może odbywać się w domu. W przypadku postaci umiarkowanych do ciężkich, a także niemowląt, konieczne jest leczenie w szpitalu.

Przede wszystkim konieczne jest przestrzeganie diety w przypadku infekcji enterowirusem u dzieci. Pierwszego dnia ostrej manifestacji choroby konieczny jest intensywny reżim picia. Aby nakarmić dziecko, nie powinno. Ale jeśli dziecko odczuwa głód, daje mu wodę rozcieńczoną rehydronem - lekiem, który dostosowuje równowagę wodno-solną w ciele. Piersiom karmiącym można zaoferować mleko kobiece lub mieszankę, ale często w małych porcjach (30 ml). W pierwszych dniach choroby dzieci otrzymują pokarm łatwostrawny, tłusty, smażony, słony, słodki, wędzony, świeże warzywa i owoce, a całe mleko jest wykluczone. Dzieci od lat i starsze często otrzymują pożywienie, ale w małych porcjach.

Przy zwiększonej biegunce i wymiotach, aby zapobiec odwodnieniu, dziecko otrzymuje wodę z rehydronianiem co pół godziny, na przemian z piciem alkalicznym (na przykład, woda mineralna Borjomi). infekcja enterowirusowa w objawach dzieci

Silne bóle głowy i mięśni łagodzą leki przeciwbólowe lub spazmolityczne (drotaverin, no-spa, analgin). Jeśli pacjent ma gorączkę, zostaje znokautowany odpowiednimi dawkami przeciwgorączkowymi (ibuprofen, panadol, paracetamol, nurofen, cefecone). Lek można stosować w postaci syropu lub czopków.

Preparaty immunostymulujące, viferon, interferon, anaferon, grypa, kipferon i inne są przepisywane dzieciom z osłabieniem.

Przyjmowanie antybiotyków jest konieczne tylko w przypadku połączenia enterowirusa z zakażeniem bakteryjnym.