Nawet w szpitalu położniczym nowo-wybite rodzice muszą wziąć odpowiedzialność za podjęcie decyzji: "szczepić noworodki - aby to zrobić, czy nie". Jeżeli sami lekarze nie są gotowi do jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy konieczne jest rutynowe szczepienia noworodków, to co z rodzicami, którzy nie mają specjalnej edukacji medycznej?

Dzisiaj nikt nie ma prawa zmuszać cię do siusiań, więc nadal możesz pisać do szpitala położniczego o odmowie szczepień dla noworodka. Ale aby zdecydować, czy to zrobić, należy zdawać sobie sprawę z głównych zalet i wad kampanii szczepień i szczepień, a także jak prawidłowo przygotować się do szczepień.

Ogólny kalendarz szczepień dla noworodków

 • 1 dzień - WZW typu B;
 • 3-7 dni - gruźlica (BCG);
 • 1 miesiąc - WZW typu B;
 • 3 miesiące - DTP (koklusz, błonica, tężec, zapalenie poliomyelitis, zakażenie hemofilowe);
 • 4 miesiące - DTP;
 • 5 miesięcy - DTP;
 • 6 miesięcy - WZW typu B;
 • 12 miesięcy - odra, różyczka, zapalenie przyusznic;
 • 18 miesięcy - DTP;
 • 6 lat - DTP.

Jakie szczepienia robią w szpitalu?

W przypadku gruźlicy (BCG) i zapalenia wątroby typu B.

Co daje ciału szczepionkę?

W odpowiedzi na wprowadzenie szczepionki, organizm produkuje przeciwciała, które pomogą zaszczepionym organizmom w późniejszym przeniesieniu poważnej choroby łatwiej niż nie zaszczepione.

Kiedy szczepienia noworodków mogą mieć negatywne konsekwencje?

Ważne są tu dwa ważne czynniki:

 • szczepionka słabej jakości (nieuczciwy producent lub nieodpowiednie warunki przechowywania szczepionki),
 • niewłaściwe przygotowanie dziecka do szczepienia.

Niestety, rodzice nie zawsze mogą sprawdzić jakość szczepionki, jednak mogą przygotować dziecko do szczepienia.

Jak przygotować się do rutynowego szczepienia?

 1. Upewnij się, że dziecko jest zdrowe. Największe niebezpieczeństwo szczepienia może spowodować osłabienie organizmu. Jeśli dziecko ma ostre zakażenie dróg oddechowych w momencie szczepienia, kolizja z nowym wirusem może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego przed przystąpieniem do kolejnego szczepienia upewnij się, że dziecko czuje się świetnie. Zmierz temperaturę przez trzy dni przed szczepieniem, zauważ, czy był kaszel, przeziębienie. A jeśli zauważysz dolegliwości, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.
 2. Dużo chodź, ale minimalizuj kontakty. Nie wchodź do miejsc publicznych przed i po szczepieniu. Staraj się nie siedzieć w kolejce przed gabinetem lekarskim (lepiej, aby ktoś z twoich krewnych zajął kolejkę do lekarza i spędził czas, zanim zostanie zaszczepiony na świeżym powietrzu). Po szczepieniu w żadnym wypadku nie idź do sklepu, najlepsze rozwiązanie - krótki spacer. Ponadto, podczas "kampanii szczepień", odmówić przyjęcia gości w przeddzień i po szczepieniu. Każdy gość - zagrożenie nowego wirusa, w stanie niesłabnącym, jego dziecko przesadzi, ale gdy walczy z wirusem szczepionki, nie komplikuj jego zadania.
 3. Nie wprowadzaj nowej żywności do diety dziecka. Jak już wspomniano, zaszczepiony organizm ma coś do zrobienia w kilka dni po szczepieniu. Nie należy ładować go z nieznanym jedzeniem, a także ciężkim jedzeniem, zminimalizować alergeny. Czekolada, słodycze, czerwone warzywa i owoce, mleko, produkty wędzone - wszystko to, być może, podniesie nastrój przestraszonego dziecka, ale może doprowadzić do znacznie gorszych konsekwencji. Diety bez "złożonej żywności" należy stosować przez co najmniej trzy dni przed szczepieniem i trzy dni po nim.
 4. Przygotuj alergika. Jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry lub astmę oskrzelową, trzy dni przed i w ciągu trzech dni po szczepieniu, dziecko powinno otrzymać odpowiedni lek przeciwhistaminowy. Przed zaszczepieniem dzieciom takim przepisuje się fenyolinę, zyrtec lub eriusa.
 5. Woda dużo, ale nie karmić siłą. Podobnie jak w przypadku ARD, po szczepieniu dziecko powinno otrzymywać dużo płynów i nie powinno się jeść wbrew jego woli. Uważaj na dzieci, które jedzą, aby złagodzić stres. Jeśli jesteś noworodkiem szczepienia w szpitalu położniczym płacz po szczepieniu, nie przekarmiaj go, myląc stres z głodem. Będzie lepiej, jeśli spędza więcej czasu na twoich rękach, niż je zbyt dużo.
 6. Spędź więcej czasu ze swoim dzieckiem. Nadmierna nerwowość dziecka po szczepieniu może zostać usunięta tylko przez danie mu trochę więcej czasu niż zwykle. Nie bój się go rozpieszczać w tych dniach, ponieść trochę więcej na rękach, trzymać go na kolanach, uspokoić.
 7. Trzymaj pod ręką febrifuge. Jeśli po szczepieniu temperatura dziecka wzrośnie powyżej 38 stopni, noworodkowi należy podać środek przeciwgorączkowy; przeciwgorączkowe najlepiej nadaje się do tych celów w oparciu o paracetamol. Nie panikuj, ponieważ wzrost temperatury jest częstą reakcją na szczepionkę.