Mechanizm reaktywnego zapalenia stawów u dzieci nie został jeszcze w pełni zbadany. Lekarze na całym świecie starają się znaleźć przyczynę tej choroby. Złożoność badań polega na tym, że młodzi pacjenci nie zawsze potrafią dokładnie powiedzieć, co i jak boli, a także wskazują na miejsce maksymalnego bólu.

Reaktywne zapalenie stawów u dzieci i jego objawy

Reaktywne zapalenie stawów u dzieci jest chorobą, która występuje na tle infekcji dróg oddechowych (wywołanej chlamydią lub mykoplazmą), jak również infekcji jelitowej lub moczowo-płciowej, któremu towarzyszy zapalenie jednego lub więcej stawów. Badania wykazały możliwy związek reaktywnego zapalenia stawów z niektórymi chorobami pasożytniczymi.

Objawami reaktywnego zapalenia stawów u dzieci może być nie tylko ból stawów, ale także zaczerwienienie błony śluzowej oczu, ból głowy, wymioty, rozstrój jelit.

Objawy zakażenia układu moczowo-płciowego i jelit

W zależności od głównej przyczyny choroby objawy to:

 • zapalenie spojówek ;
 • wzrost temperatury;
 • uszkodzenie tęczówki (rzadko);
 • rozwój stulejka (dla chłopców);
 • bóle stawów, dolnych kończyn.

Połączenie takiego bólu ma nazwę - zespół Reitera.

Gdy przyczyną choroby jest E. coli, dziecko może odczuwać następujące objawy:

 • zatrucie;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • zawroty głowy;
 • ostry ból w stawach;
 • obrzęk stawów i zaczerwienienie skóry.

W tym przypadku dziecko jest niegrzeczne, skarży się na ból w brzuchu, dłoniach i stopach, okresowo przeciera oczy.

Diagnoza choroby

Rozpoznanie choroby, takiej jak reaktywne zapalenie stawów u dzieci, jest bardzo trudne, ponieważ wskazują na szereg "standardowych" chorób, takich jak: ostra infekcja wirusowa dróg oddechowych, ostre infekcje dróg oddechowych, zatrucia jelitowe, zapalenie spojówek.

Immunoassay obejmuje:

 • mocz i kał;
 • testy serologiczne;
 • badanie krwi na obecność przeciwciał.

Jak leczyć reaktywne zapalenie stawów?

Znalezienie reaktywnego zapalenia stawów u dzieci, leczenie jest przepisywane w kilku różnych kierunkach. Początkowo wysiłki lekarzy zmierzały do ​​zniszczenia przyczyny tego poważnego schorzenia. Do leczenia stosuje się specjalne leki niszczące szkodliwe drobnoustroje wywołujące chorobę. Czas trwania leczenia wynosi do 10 lat. Pacjenci w wieku dojrzewania mogą przepisać leki zawierające tetracyklinę. Aby zwalczać bakterie jelitowe, zastrzyki domięśniowe stosuje się przez siedem dni.

Jeśli proces leczenia jest opóźniony, a proste metody leczenia nie dają wyników, wówczas stosuje się metodę patogenetyczną polegającą na stosowaniu immunomodulatorów. Takie leki są przepisywane w połączeniu z antybiotykami. Przebieg leczenia ma na celu zmniejszenie takich objawów reaktywnego zapalenia stawów, jak silny ból w stawach.

Reaktywne zapalenie stawów u dzieci i jego skutki

Wraz z terminowym ustaleniem diagnozy i pomyślnym zakończeniem przebiegu leczenia następuje całkowite wyleczenie, bez negatywnych skutków. reaktywne zapalenie stawów u dzieci efekty. Jednak u niektórych dzieci, ich niewielki odsetek, choroba przebiega w bardzo ciężkiej postaci z powikłaniami. Dzieje się tak, jeśli dziecko jest genetycznie zlokalizowane pod kątem takich chorób.

Wielu rodziców często przyjmuje lekarstwa, a lekarz przepisując im testy kliniczne, nie uważają za konieczne przestrzeganie zaleceń lekarzy, w związku z tym przedłużająca się postać choroby daje niepożądany skutek z poważnymi konsekwencjami, a także ścisłą dietę i przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarzy podczas całego kursu rehabilitacyjnego. Aby zapobiec chorobie dziecka, konieczne jest przestrzeganie higieny osobistej, a rodzice powinni niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, szczególnie w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów choroby.