Kiedy matka odkrywa guzek w dziąśle dziecka, można bezpiecznie powiedzieć, że jest to torbiel, to znaczy podmiot o podłożu zapalnym. Torbiel jest gęstą kapsułką składającą się z zainfekowanych tkanek. U noworodków torbiele wyglądają jak żółto-białawe plamy na ziemi, gdzie w przyszłości wyleją się zęby. Nazywają się perły Epsteina. Spieszę się uspokoić, te formacje są łagodne. Często matka widzi przyczynę uderzenia dziąseł dziecka w zakażenie grzybami Candida lub zapaleniem jamy ustnej.

Leczenie cyst na dziąsłach

Takie zapalenie dziąseł u dziecka, takie jak same guzy, nie wymaga leczenia. Za kilka tygodni nie ujrzysz szyszek w ustach noworodka. Jeśli przyczyną powstania torbieli na dziąśle jest infekcja lub uraz, leczenie guzy na dziąśle należy wykonać natychmiast, aby zapobiec ropieniu.

Jeśli sprawa jest w toku, będziesz musiał zastosować terapeutyczną metodę leczenia. Dziecko dokładnie oczyści zaatakowany kanał zębowy, uszczelnia go przez kilka miesięcy specjalną pastą. W skrajnych przypadkach stosuje się metodę chirurgiczną polegającą na resekcji korzenia zęba, czyli torbieli choroba dziąseł u dziecka wyciąć wraz z częścią korzenia zęba.

Zapobieganie

Aby uniknąć takich komplikacji, zadbaj o jamę ustną dziecka od urodzenia. Karmienie piersią po karmieniu należy przetrzeć usta sterylnym bandażem zwilżonym palcem zwilżonym przegotowaną wodą. Jednoroczne dzieci można myć zęby szczoteczką bez pasty do zębów. Trzylatki są gotowe do prawdziwego czyszczenia zębów.

Jeśli nie można utrzymać stanu jamy ustnej, dzieci będą pomagać w zapaleniu gum płukania (roztworem 3% nadtlenku wodoru rozcieńczonego 1: 1 wodą, furatsilinom). Ale odłożenie wizyty u lekarza w ogóle nie jest tego warte.