Bez którego nie można nawet wyobrazić sobie jednego zdrowego dziecka? Bez ruchu! A niekończące się bieganie i skakanie często kończy się w ten sam sposób - uderzeniami, siniakami i otarciami. Często, po upadku, tylko mokra serwetka jest wymagana do uporządkowania kolan i dłoni, ale czasami dziecko może mieć guzek na głowie. W większości przypadków nie stwarza szczególnego zagrożenia, ale konieczne jest sprawdzenie, czy wszystko jest z dzieckiem w porządku.

Pierwsza pomoc

Jeśli przed rodzicami pojawi się twardy lub delikatny guzek na głowie dziecka, możesz podjąć działanie, a nie pozwolić mu "urosnąć". Jakie środki podjąć? Aby to zrobić, należy rozumieć, że guz jest urazem, który pojawia się, gdy tkanka miękka jest uderzana w sąsiedztwie kości. Naczynie pękają i powstaje niewielki krwiak, to jest siniak. Nazywa się to guzem. Jeśli zimny kompres lub jakaś substancja z lodówki zostanie przyłożona do miejsca urazu w ciągu pierwszych kilku minut, może w ogóle nie być żadnych grudek. Najważniejsze - zastosować kompres, ale przez materiał, aby nie przechłodzić skóry. Pamiętaj, że jeśli dziecko ma guzek na grzbiecie głowy lub na czole, nie jest możliwe przelanie zimnej wody na głowę! Dzięki temu nie tylko nie pozbędziesz się szyszek, ale możesz także zapewnić dziecku mróz. I więcej. Zimne okłady nie są używane, jeśli dziecko wypchnęło kostkę i jednocześnie uszkodziło skórę (rany, krwawienie, podarte krawędzie). W takich przypadkach potrzebna jest dezynfekcja i lepiej - pomoc lekarzy.

Pozbywanie się guzów

Nie było tam mamy, nic zimnego nie było pod ręką, a na końcu - duży guzek u dziecka wciąż rósł. Po pierwsze, nie wpadaj w panikę i nie daj się zastraszyć jej wyglądem. Więc możesz przestraszyć dziecko, które nie będzie sprzyjało złagodzeniu stresu związanego z obrażeniami dziecka. Po drugie, spiesz się do apteki na maść (ratownik, traumiel C, siniak, aibolit itp.), Co przyczynia się do usunięcia obrzęku. W pobliżu nie ma apteki, ale czy dziecko ma bardzo małą grudkę na głowie? Następnie możesz użyć kawałka kapusty lub łopianu. W większości przypadków, gdy dziecko uderza głową, guz znika na kilka dni. Istnieją jednak denerwujące wyjątki, więc jeśli dziecko nie ma guzka lub ma jakiekolwiek dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Przypadki specjalne

Zdarza się także, że dziecko wypchało guzek na czole lub, co jest o wiele bardziej niebezpieczne, na karku, części skroniowej lub ciemieniowej, ale ból nie ustępuje. Czasem towarzyszą mu powtarzające się wymioty, konwulsje, krótkotrwała utrata przytomności, ciągły płacz (trwający ponad piętnaście minut), bladość, dezorientacja w przestrzeni. Jest to okazja do natychmiastowego wezwania karetki lub samodzielnego zabrania dziecka do szpitala. Obecność takich objawów może wskazywać na poważne uszkodzenie mózgu dziecko wypchnęło grudkę urazy. Należy pamiętać, że po siniakie dziecko może się uspokoić wystarczająco szybko, ale w ciągu jednego dnia obrażenia mózgu będą musiały być odczuwalne, więc nie tracić z oczu. Jeśli zauważysz, że dziecko ma źrenice różnej wielkości lub ich oczy zaczęły kosić, wtedy nie będziesz musiał wątpić w obecność urazu mózgu. Ta sama diagnoza jest wskazywana przez niewłaściwe zachowanie. Przy okazji, dla lekarzy opis zachowania dziecka po urazie głowy będzie znacznie bardziej przydatny niż charakterystyka samego udaru mózgu.

Moms nie muszą po raz kolejny mówić, że w przypadku małych ogrodzeń trzeba mieć oko i oko. Ale nadal - nigdy nie zapominaj o sobie, a wtedy nieprzyjemne incydenty z udziałem Twojego dziecka będą znacznie mniejsze. Ciągłe wyjaśnianie dziecku zasad bezpiecznej rozrywki i gier również nie jest zbyteczne.

Zdrowie dla Ciebie i Twoich dzieci!