Wszyscy nowocześni rodzice mają oczywiście pomysł, by dbać o zęby swoich dzieci. Niemniej jednak większość z nich nie zwraca wystarczającej uwagi na tę kwestię, chociaż są one całkowicie odpowiedzialne za radzenie sobie z problemami związanymi ze zdrowiem swoich dzieci. Natychmiast dzwonią do lekarza, zaszczepiają się na czas, nie zapominając o podawaniu dziecku witamin, ale, niestety, zapominają o monitorowaniu czystości zębów. Z czasem rodzice zauważają, że bardzo niedawno śnieżnobiałe mleczne zęby dziecka zaczynają ciemnieć.

Dlaczego czarne zęby stają się czarne?

Przyczyny, dla których dziecko ma czarne zęby, mogą być inne, ale wyróżnimy kilka podstawowych:

  • próchnica wczesnego dzieciństwa;
  • czynniki dziedziczne;
  • tablica;
  • zaburzenie wymiany fluorowej;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • słabe wchłanianie wapnia;
  • choroby przewlekłe;
  • jedzenie zbyt wielu słodkich pokarmów;
  • niewystarczające ślinienie.

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania czarnych zębów u dzieci jest próchnica. Jest to choroba twardych tkanek zęba, która może rozwijać się w zależności od kilku czynników: termicznych - nagłych zmian temperatury żywności, chemicznych i mechanicznych - uderzeń i urazów. Próchnica wczesnego dzieciństwa charakteryzuje się szybkim rozwojem. Należy zauważyć, że odżywianie dziecka ma szczególny wpływ na zdrowie zębów. Żywność powinna być zbilansowana, bogata w tłuszcze, białka, węglowodany, a także witaminy i minerały. Z powodu braku jednego z tych składników można zakłócić skład śliny, co z kolei prowadzi do tworzenia się płytki nazębnej na zębach. W rezultacie dzieci mają ciemniejsze zęby. W młodym wieku należy oferować dziecinne słodycze tak rzadko, jak to możliwe, i lepiej zastąpić je owocami, warzywami i naturalnymi sokami.

Co zrobić, gdy dziecko ma czarne zęby?

Przede wszystkim, jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma czarne zęby, należy pilnie zwrócić się do dentysty, ponieważ próchnica dziecka rozwija się bardzo szybko. Specjalista wybierze najbardziej optymalną terapię dla twojego dziecka. Opinia rodziców jest błędna, że ​​zęby mleczne nie powinny być traktowane, ponieważ wkrótce zostaną zastąpione przez stałe. co zrobić, gdy dziecko ma czarne zęby Należy zauważyć, że wczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do nieprawidłowego zgryzienia, a także powstawania nierównych zębów. Innymi słowy, zdrowie zębów stałych zależy bezpośrednio od stanu zębów mlecznych i właściwej opieki nad nimi w dzieciństwie.

Najważniejsze dla zachowania i zdrowia zębów u dzieci jest profilaktyka, polegająca na stałej higienie jamy ustnej. A w przyszłości mycie zębów powinno stać się silnym codziennym nawykiem dziecka. Z kolei rodzicom zaleca się nie zapomnieć o wizycie u dentysty dziecięcego, niezależnie od stanu zębów dziecka.