Czarne krzesło u dziecka może wywoływać wielkie zaniepokojenie rodziny: "Dlaczego dziecko ma czarny stolec?" "Może to wewnętrzny krwotok?" "Może zjadł coś trującego?" "Wypił kubek mojej porannej kawy ? "- A dziecko w międzyczasie przeskakuje wesoło po mieszkaniu i nie rozumie uczuć rodzimych:" Jakiego rodzaju problem wymyślili sami? "

Jeśli zachowanie dziecka nie powoduje strachu - ma zdrową cerę, jest umiarkowanie aktywne i nie narzeka na swój nastrój - możesz być pewien, że przyczyna czarnych odchodów u dziecka jest ukryta w jedzeniu zjedzonym dzień wcześniej. Ale jeśli czarna ciecz lub twardy stolec dziecka jest uzupełniony pogorszeniem jego ogólnego stanu - jest to dobry powód, aby szukać pomocy w nagłych wypadkach od specjalisty.

Dlaczego jest czarny?

Rozważ rodzaje czarnych odchodów u dziecka.

1. Rodzice mogą zauważyć pierwszy czarny odchod już w pieluszkach noworodka gdzieś w trzecim dniu jego życia. Ten kał nazywa się "mekonium". Lepkie i smoliste czarne, smółka to mieszanina trawionych komórek nabłonka, włosów, śluzu, żółci, wody i płynu owodniowego noworodka. Meconium trafia do wszystkich noworodków, ponieważ jego wygląd nie powinien ci przeszkadzać. Z biegiem czasu odchody dziecka zyskają znaną teksturę i brązowawy odcień.

2. Czarne lub czarno-zielone odchody u jednorocznego dziecka mogą zaskakiwać więcej. Przecież zwykle ma zupełnie inny kolor niż zwykle! Przeanalizuj, co dziecko jadło dzień wcześniej. Gdyby były owoce (jabłka, banany), jagody (jagody, jeżyny, porzeczki, czereśnie), soki, witaminy zawierające duże ilości żelaza w diecie - nie martw się, utlenione żelazo pod wpływem soku żołądkowego, a na wyjściu widzisz niezwykłe odchody kolor. Nie ma w tym nic złego i nie ma powodu, aby wykluczyć takie produkty z diety w przyszłości.

Zawierająca żelazo może być również nową formułą karmienia piersią. Dlatego jeśli jeszcze nie wprowadziłeś owoców do diety, a kał zamienił się na czarny, przyczyną może być nowa mieszanka.

Oddzielne czarne pasy w stołku dziecka wynikają z wprowadzenia bananów do menu dziecka, co nie powinno powodować żadnych niepokojów.

dlaczego dziecko ma czarne krzesło

Pomyśl także o tym, czy dzień wcześniej nie dawałeś węgla aktywowanego. Jego działaniu towarzyszy również zabarwienie kału na czarno. Po zakończeniu leczenia kolor kału powinien być znajomy.

3. Jedynym przypadkiem, w którym czarny kał u dziecka powinien wywoływać niepokój rodziny, są czarne stolce w wyniku wewnętrznego krwawienia w różnych częściach przewodu pokarmowego. Jednak w tym przypadku pogorszenie ogólnego samopoczucia dziecka jest również dodawane do barwienia kału w określonym kolorze. Jeśli dziecko ma nudności, wymioty, długotrwałe zaparcia, skarży się na bóle brzucha, zawroty głowy, osłabienie, konieczne jest pilne uzyskanie pomocy medycznej, ponieważ jest przeciwwskazane, aby zatrzymać krwawienie wewnętrzne w domu. W tym przypadku zmiana barwy kału następuje z powodu utleniania żelaza z czerwonych krwinek.