Dzisiaj porozmawiamy o tak powszechnej chorobie, jak zespół dystonii wegetatywnej (SVD) lub dystonia wegetatywno-naczyniowa (bardziej znana, ale nieco przestarzała nazwa). Według statystyk SVD dotyka około 80% ludzi. Najczęściej dystonia wegetatywna-naczyniowa występuje u dzieci, zwłaszcza w wieku 7-8 lat, oraz u młodzieży. W ostatnich latach lekarze zauważyli pojawienie się objawów dystonii wegetatywnej, nawet u noworodków.

Co to jest SVD?

Jaki jest zespół dystonii wegetatywnej? Ze słowem "dystonia" wszystko jest mniej lub bardziej jasne: jest to naruszenie napięcia naczyniowego. Każdy prawdopodobnie wie, że nasze naczynia krwionośne mogą mieć różne odcienie w różnych okolicznościach zewnętrznych. Tj w zależności od tego, czy jest ciepło, czy zimno, czy biegniemy, czy kłamiemy, słuchamy śpiewu ptaków czy nerwów z powodu problemów w pracy - ton naczyń będzie inny, a zatem przepływ krwi w tych naczyniach będzie również inny. A to z kolei wpływa na funkcjonowanie różnych narządów i układów naszego ciała.

Tak więc zajęliśmy się "dystonią naczyniową". I dlaczego jest on również nazywany wegetatywnym? Ponieważ wegetatywny system nerwowy "kontroluje" napięcie naczyniowe w naszym ciele. Mówiąc najprościej, wysyła sygnał przetworzony przez mózg ze świata zewnętrznego do naczyń organów, a tym samym reguluje funkcje tych narządów.

W związku z tym staje się jasne, dlaczego osoby cierpiące na SVD narzekają czasem na złe samopoczucie niemal we wszystkich częściach ciała na raz: mogą mieć wysokie lub niskie ciśnienie krwi, ból brzucha, ogólne osłabienie, drażliwość lub depresję itp. Rzeczywiście, objawy SVD mogą wpływać na wszelkie narządy i układy. Na układ krążenia i układ trawienny, a także psychika, ogólnie wpływa.

Przyczyny dystonii naczyniowej

  • predyspozycje genetyczne;
  • czynniki okołoporodowe: niekorzystny okres wewnątrzmaciczny, urazy porodowe, itp .;
  • cechy ciała;
  • dojrzewanie;
  • czynniki psychosomatyczne: indywidualne cechy psychiki (lęk, skłonność do depresji itp.) oraz niekorzystne warunki zewnętrznego środowiska psychologicznego (konflikty rodzinne, nadmierne obciążenie pracą w szkole itp.);
  • niektóre urazy i choroby, szczególnie te, które powodują uszkodzenie układu nerwowego (na przykład cukrzyca, wstrząs mózgu, zatrucie, nowotwory itp.).

Jak niebezpieczna jest dystonia naczyniowa?

Dystonia naczyniowo-naczyniowa może mieć konsekwencje w postaci ciężkich chorób przewlekłych, ponieważ zaburza normalne funkcjonowanie praktycznie wszystkich narządów i układów organizmu. Na przykład, nieleczony typ układu sercowo-naczyniowego SVD (kiedy zaburzenie rytmu serca jest manifestacją kliniczną) może powodować arytmie z wiekiem; Jakakolwiek forma SVD, jeśli zostanie rozpoczęta, może prowadzić do chronicznych chorób układu oddechowego, pokarmowego, moczowego i innych, a także do zaburzeń psychicznych.

Jak leczyć dystonię naczyniowo-naczyniową?

Oczywiście, aby nie być leczonym, konieczne jest zaangażowanie w czasową prewencję dystonii wegetatywno-naczyniowych. To znaczy, aby prowadzić zdrowy tryb życia, rozsądne jest dawkowanie aktywności fizycznej, aby uniknąć przepracowania i stresu.

Leczenie SVD, jeśli mimo to postawiono taką diagnozę, zostało wyznaczone w wyniku kompleksowego badania kilku specjalistów. Zasadniczo dzieci z SVD powinny być stale monitorowane przez pediatrę, neurologa, a także przez specjalistę zgodnie z wiodącym objawem choroby (może to być kardiolog, gastroenterolog, endokrynolog, psychiatra itp.)

Z reguły przy wyborze metod leczenia preferowane są efekty nielekowe. Tryb pracy i odpoczynku jest zoptymalizowany, zalecany jest masaż, fizjoterapia, akupunktura itp. Dieta dla dystonii wegetatywno-naczyniowej jest zredukowana do wykluczenia ostrych, wędzonych, smażonych, solonych, czyli wszystkiego, co komplikuje pracę przewodu żołądkowo-jelitowego. Dobry efekt uzyskuje się w przypadku dystonii wegetatywno-naczyniowej racjonalnie wybranych ćwiczeń fizycznych, których nacisk nie jest na siłę, ale na regularność. Nie zaniedbuj leczenia dystonia wegetatywna i środki folk.

Wegetatywna dystonia naczyniowa - środki folk

  1. Igły świerkowe. Weź pół szklanki zielonych igieł, najlepiej młodych, zasyp w termosie i wlej 700 ml wrzącej wody. ćwiczenia z wegetatywną dystonią naczyniową Wyjdź na noc. Rano, przez cały dzień odcedzaj i pij wywar zamiast wody. Przebieg leczenia wynosi 4 miesiące.
  2. Leczenie jagód jałowca. Codziennie pojawiają się jagody jałowca, zaczynając od 1 sztuki i zwiększając o 1 jagodę każdego dnia, osiągając 12. Następnie kontynuuj, zmniejszając o 1 jagód dziennie.

Jeśli powyższe metody nie wystarczą, lekarz indywidualnie wybiera kurs leku.

Jeśli SVD dziecka zostanie zdiagnozowane w odpowiednim czasie, systematyczna terapia w 80-90% przypadków prowadzi do zniknięcia lub istotnego zmniejszenia objawów tej choroby.