Zapalenie gardła w leczeniu rebegka Spośród różnych chorób górnych dróg oddechowych występujących u dziecka, ziarniste zapalenie gardła jest na czele, co oznacza, że ​​leczenie tej choroby jest niezwykle ważne. Ta zmiana tkanek w gardle jest zarówno ostra, jak i przewlekła.

Objawy ziarnistego zapalenia gardła u dziecka

Dzieci są podatne na różne przeziębienia, ból gardła, więc nie jest łatwo rozpoznać ziarniste zapalenie gardła u dziecka. Mama powinna zwracać uwagę na takie skargi dziecka:

 • Poranne gromadzenie się śluzu w gardle przeciwko względnemu samopoczuciu;
 • skargi na łaskotanie, ból w szyi;
 • podczas połykania występuje niewielki ból, szczególnie rano;
 • napadowy kaszel.

Patrząc w szyję, matka może zauważyć czerwonawo-przezroczyste kapsułki lub granulki na tylnej ścianie, które stają się zaognione i powodują dyskomfort. Jeśli gardło jest bardzo "swędzące", a dziecko ciągle ściera rdzeń języka na podniebieniu, widoczne są na nim mikroskopijne czerwone kropki.

Dlaczego występuje ziarniniak?

Ta choroba jest spowodowana różnymi czynnikami:

 • wirusy;
 • bakterie;
 • alergeny;
 • grzyby.

Każda choroba nieżytowa może rozpocząć ziarniniak. Zbyt wilgotne, zanieczyszczone powietrze może pogłębić przebieg choroby i wyzdrowienie. Zła ekologia i dziedziczenie negatywnie wpływają na zdrowie nosogardzieli. Jeśli choroba zostanie rozpoczęta, u dzieci ziarniniakowe ostre zapalenie szybko przechodzi w stan przewlekły, który jest bardzo trudny do leczenia.

Jak leczyć ziarniniakowe zapalenie gardła u dzieci?

Chociaż choroba ta jest słabo uleczalna, lekarze nie powinni jej lekceważyć. Aby pomóc dziecku pozbyć się kłopotów, potrzebny jest cały kompleks środków:

 1. Eliminacja alergenu. Jeśli istnieje podejrzenie, że choroba jest zaostrzona z powodu obecności zwierząt domowych, kurzu, kwitnienia traw, wówczas należy spróbować skorygować sytuację i jednocześnie przyjmować leki przeciwhistaminowe.
 2. Poprawianie parametrów powietrza. Aby zoptymalizować wilgotność używanego powietrza nawilżacz, który najlepiej powinien wynosić 60-65%. Powietrze w pomieszczeniu nie może być przegrzane powyżej 21 ° C. Codzienne czyszczenie na mokro jest wymagane.
 3. Wdychanie i płukanie gardłem z ziołami leczniczymi. W tym celu doskonały eukaliptus, rumianek, nagietek.
 4. Zastosowanie leków zwiększających odporność. Jeśli to konieczne, lekarz przepisze immunomodulatory. Bez jego receptury można zakupić kompleksy witaminowe - Multi-Tabs, Vitrum, Biovital. Narzędzia te powinny być używane w kursach.
 5. Nawadnianie gardła preparatami zawierającymi jod. Małe dzieci są bardziej odpowiednim lekarstwem w postaci sprayu - Lugol spray, Yoks, Luggs.
 6. Kurs stosowania leków przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i homeopatycznych przepisanych przez lekarza. Mogą to być antybiotyki penicylinowe, Remantadyn, Orvirem, Viferon.
 7. Usuwanie granulek za pomocą lasera. Chociaż taka operacja nie jest bardzo traumatyczna, nie zawsze jest panaceum. Dość często, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po nim, dzieci mają nawrót choroby. Pokazano wycięcie w początkowej fazie, a przy przewlekłym jest bezużyteczne.

Kompleksowe i systematyczne podejście do rozwiązania tego problemu daje długotrwały pozytywny wynik. Zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku dobrego odżywiania i poprawy jego zdrowia.