Tak się składa, że ​​dzieci częściej chorują na zapalenie spojówek niż dorośli. Jednocześnie choroba, charakteryzująca się stanem zapalnym przeźroczystej i bardzo cienkiej powłoki oka (spojówki) u dzieci jest bardziej skomplikowana i wymaga długotrwałego leczenia. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak długo trwa zapalenie spojówek u dziecka, ponieważ istnieją trzy rodzaje choroby:

  • wirusowy;
  • alergiczny;
  • bakteryjny.

Ponadto etiologia obejmuje klasyfikację choroby na typy pierwotne i wtórne. Charakter przebiegu zapalenia spojówek u dzieci pozwala określić ostrą postać choroby u dziecka lub przewlekłą. Istnieje inna klasyfikacja tej choroby, w oparciu o charakter wysięku. Jeśli płyn jest śluzowy, klarowny, dziecko ma nieżytowe zapalenie spojówek. Jeśli dzieci mają ropne wydzieliny, pojawia się ropne zapalenie spojówek.

Pinpoint niż leczyć zapalenie spojówek u dzieci , może być lekarzem po dokładnym zbadaniu.

Wirusowe zapalenie spojówek

Niestety ARVI często powoduje komplikacje u dzieci w postaci wirusowego zapalenia spojówek, którego objawy są natychmiast widoczne. Po pierwsze, wirus wywołujący ARI dotyka jedno oko, ale po dniu lub dwóch, drugi zostaje zainfekowany. Oczy dziecka są czerwone i swędzą, łzy nieustannie płyną. Leczenie wirusowego zapalenia spojówek u dzieci jest ograniczone, aby złagodzić stan judasza. Choroba ustępuje bez leczenia w ciągu dwóch lub trzech tygodni, ale specjalne preparaty medyczne, takie jak przeciwwirusowe maści i krople pomogą rozładować okruchy swędzenia i wyładowania wzroku.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek, wywołane w większości przypadków przez gronkowce lub pneumokoki, występuje najczęściej w innych typach choroby u dzieci. Te bakterie na śluzowych oczach są spowodowane brudnymi rękami, które maluchy dotykają twarzy. Noworodki mogą "podnosić" bakteryjne zapalenie spojówek podczas porodu, jeśli bakterie są obecne w kanale rodnym.

Ta postać choroby objawia się stanem zapalnym obu oczu, obrzękiem i przyklejeniem powiek z ropnej wydzieliny, zaczerwienieniem i światłowstrętem. Niezależnie od bakteryjnego zapalenia spojówek nie może sobie poradzić. Potrzebne są również krople antybakteryjne, maść z antybiotykami i otarcia tamponami nawilżonymi przeciwzapalnymi ziołowymi wywarciami (pokrzywa, szałwia, rumianek).

Alergiczne zapalenie spojówek

Jeśli dziecko ma zaczerwienione oczy, swędzące, dolne powieki są opuchnięte, to prawdopodobnie alergen drażniący dostał się do spojówki. Może to być pyłek, wełna, kurz, a nawet narkotyki lub żywność. Alergiczne zapalenie spojówek jest leczone u dzieci poprzez eliminację alergenu, a następnie wkraplanie oka kroplami antyhistaminowymi.

To ważne!

Ponieważ zarówno wirusowe, jak i bakteryjne zapalenie spojówek są chorobami zakaźnymi, należy zminimalizować kontakt z chorymi i ich rzeczami osobistymi. Podczas leczenia należy przestrzegać kilku zasad:

  • używaj tylko gazików, które nie pozostawiają kosmków;
  • jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci
  • użyj osobnego tamponu dla każdego oka;
  • przestrzegaj higieny;
  • wzmocnić układ odpornościowy;
  • częściej czyść na mokro.

Jeśli objawy choroby (łzawienie, zaczerwienienie, ropa, światłowstręt i świąd) wiążą się ze wzrostem temperatury ciała, wówczas mówimy o adenowirusowym zapaleniu spojówek u dzieci potrzebujących złożonego i długotrwałego leczenia. Obecnie wciąż nie ma leków, które selektywnie wpływałyby na adenowirusy. Lekarz, określając powikłania okulistyczne, wybierze optymalny schemat, który zapewni szybkie wyleczenie dziecka.