Świerzb - to choroba zakaźna, której przyczyną jest szczególny pasożyt - świerzb świerzbu. Rozmiar kleszcza jest tak mały, że nie można go obejrzeć gołym okiem. Oprócz zdolności do pasożytowania na ciele ludzkim, te małe owady mogą pozostać żywe na domowych rzeczach i rzeczach - poduszkach, klamkach, rzeczach osobistych, narzutach itp. - Nie za długo. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie można uzyskać świerzbu od zwierząt domowych. Najczęstszą drogą infekcji jest bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Dlatego tak ważne jest, aby zauważyć przejawy świerzbu w czasie i umieścić pacjenta w kwarantannie. Ponadto przedmioty gospodarstwa domowego i rzeczy osobiste powinny być dokładnie sterylizowane, ponieważ możliwe jest złapanie świerzbu bez bezpośredniego kontaktu z nosicielem pasożyta.

Świerzb u dzieci: objawy

Czas od zakażenia do wystąpienia choroby wynosi około trzech tygodni. Zajmując się ludzką skórą, świerzbowce zaczynają aktywnie karmić i składać jaja. Przez 1,5 miesiąca (jest to okres życia samicy kleszcza) około 50 jaj jest ułożonych, a larwy wyrastające z nich ponownie powtarzają cykl życia, infekując wszystkie większe obszary ciała.

Zastanów się szczegółowo, jak wygląda świerzb u dzieci

Najbardziej zauważalną i wczesną manifestacją choroby jest świąd (szczególnie w nocy). Na skórze użytkownika widoczne są parszywe pasaże, które wyglądają jak małe kręte lub proste paski o szarawym lub białym kolorze. Czarne kropki są zauważalne na końcu tych linii - jest to żeńska kleszcz prześwitująca przez skórę. Ponadto na skórze pojawia się zauważalna wysypka w postaci małych pęcherzyków (guzków). Objawy świerzbu u dzieci i dorosłych są takie same.

W ostatnich latach objawy świerzbu są często mylone z innymi chorobami i reakcjami skóry. Jest to związane ze znacznym rozprzestrzenianiem się reakcji alergicznych, w szczególności alergicznego alergicznego zapalenia skóry, które, podobnie jak świerzb, charakteryzuje się swędzeniem i wysypką. Próby leczenia świerzbu, podobnie jak zapalenie skóry (spróbuj mniej myć, smarować maściami, w szczególności hormonalnymi) nie przynoszą pożądanego efektu i tylko pogarszają sytuację. Aby dokładnie określić przyczynę swędzenia i wysypki oraz wyeliminować możliwość świerzbu, przeprowadzane są badania laboratoryjne.

Leczenie świerzbu

Leczenie świerzbu u dzieci i dorosłych ma na celu zniszczenie roztocza - świerzbu. Ze względu na małą złożoność, takie leczenie może być prowadzone w domu, ale z obowiązkowym przestrzeganiem norm kwarantanny dla chorych i członków jego rodziny. Aby wybrać najbardziej skuteczny lek należy skonsultować się z lekarzem. Samozaparcie i stosowanie leków jest wysoce niepożądane.

Jeśli kwarantanna nie zostanie uszanowana, prawdopodobnie pojawi się zaraza zakażenia, ponieważ od jednego chorego członka rodziny wszystkie inne są również zarażone. W tym przypadku ryzyko choroby jest wyższe, im niższy wiek osoby. Zatem ryzyko świerzbu u niemowląt i małych dzieci jest najwyższe.

Wskazówki dla rodziców:

  1. Oprócz zakażonych, wszyscy, którzy często mają bezpośredni kontakt z pacjentem, nawet jeśli nie mają żadnych objawów, powinni przejść leczenie.
  2. Przestrzegaj kwarantanny - pacjent powinien używać specjalnie przydzielonych ręczników, naczyń, rzeczy osobistych, spać w osobnym łóżku. Bielizna i pościel zagotować i starannie prasować.
  3. Najlepiej używać świerzbu wieczorem, przed snem. Zapewni to największą skuteczność działania leków. Unikaj kontaktu z lekami na błonach śluzowych. Podczas leczenia świerzbu u niemowląt, po leczeniu skóry, zakłada się je na cienki kapelusz i kamizelkę z wszytymi rękawami, aby dziecko nie miało wystarczającej ilości lekarstw lub nie drapało oczu ani nosa podczas snu. świerzb w objawach dzieci Jeśli lek nadal dostanie się na błony śluzowe, należy go obficie umyć i dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
  4. Plasterki anty-strupowe nakłada się ręcznie (w jednorazowej rękawicy, którą należy natychmiast wyrzucić), a nie za pomocą wacika, szpachelki lub serwetki. Minimalny okres, w którym lek jest stosowany na skórę - 12 godzin. Dlatego najlepiej jest przeprowadzić zabieg natychmiast po prysznicu, nakładając lek na suchą, czystą skórę. Po wygaśnięciu leku (średnio 12 godzin, ale może się różnić w zależności od wybranego leku), pacjent powinien ponownie wziąć prysznic i zmienić pościel.
  5. Lek stosuje się w następującej kolejności: głowa-twarz-tułów-kończyna.