Od najmłodszych lat dziecko musi od czasu do czasu przepłukać nos. Ta procedura jest również przydatna dla osób dorosłych. Możesz opłukać nos zwykłą przegotowaną wodą lub ziołami, ale chyba najskuteczniejszym lekarstwem na zaczerwienienie nosa, poza tym, że nie powoduje alergii, jest sól fizjologiczna.

Mycie nosa solą fizjologiczną pomaga od przeziębienia, w tym alergii, zapalenia gardła, zapalenia zatok i innych infekcji nosogardzieli, ułatwia oddychanie dla migdałków. Jeśli używasz narkotyków na nos, pamiętaj, że po umyciu działają one kilka razy bardziej efektywnie, ponieważ padają bezpośrednio na oczyszczoną, wypłukaną śluzówkę.

Jak zrobić roztwór soli?

Roztwór soli fizjologicznej do mycia nosa - recepta 1. Z solą morską.

Rozpuścić 1,5-2 łyżeczki. sól morska w 1 szklance ciepłej przegotowanej wody. Ta "morska woda" szybko usuwa obrzęk i ułatwia oddychanie, a naturalny jod zawarty w soli morskiej niszczy infekcję.

Roztwór soli fizjologicznej do mycia nosa - przepis 2. Z solą stołową.

Rozpuścić 1 łyżeczkę. sól kuchenna w 1 szklance ciepłej przegotowanej wody, dodaj 1 łyżeczkę. soda oczyszczona i 1-2 krople jodu (wcześniej upewnij się, że dziecko nie ma uczulenia na jod). To rozwiązanie ma potrójny efekt: sól oczyszcza śluzówkę; soda tworzy alkaliczne środowisko, w którym zatrzymują się reprodukcja bakterii chorobotwórczych; jod niszczy infekcję.

Jeśli przygotowujesz roztwór do mycia nosa do dziecka, możesz go nieco osłabić, aby zmniejszyć dyskomfort podczas zabiegu. Dla osoby dorosłej, im mocniejsze rozwiązanie, tym bardziej skuteczne.

Jak płuczeć nos solą fizjologiczną?

Oto trzy sposoby mycia nosa roztworem soli fizjologicznej, odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

  1. Korzystanie z pipety - najbardziej oszczędnej, ale także najmniej skutecznej metody, jest odpowiednie dla najmłodszych dzieci (do 2 lat). Dziecko kładzie się na plecach, jego głowa jest odrzucana (dziecko może leżeć na krawędzi kanapy i zwiesza głowę, kierując podbródek do sufitu). Zakopuj każdy nozdrza dla 3-6 pipet roztworu soli fizjologicznej (w zależności od wieku dziecka). Dziecko powinno pozostać w tej pozycji przez 1-2 minuty, aby roztwór mógł przejść do nosogardzieli. Następnie konieczne jest mechaniczne oczyszczenie nosa: dziecko może ssać zawartość za pomocą strzykawki lub aspiratora, starsze dzieci mogą wysadzić własne nosy. Minusem tej metody jest to, że niektóre zanieczyszczenia i śluz wraz z patogennymi bakteriami dostają się do jamy ustnej, a następnie połkną.
  2. Przy pomocy gumowej gruszki (strzykawki) - skutecznej, ale raczej nieprzyjemnej i niekochanej drogi dla dzieci. Jednak dorosłe, świadome dzieci, po oszacowaniu efektu ulgi po takim praniu, często zaczynają po cichu akceptować je z czasem. Procedura mycia odbywa się nad wanną lub umywalką. Dziecko pochyla się, otwiera usta i roztwór soli fizjologicznej dla dzieci język wystaje. Mama zbiera połowę przygotowanego roztworu soli w gumowej gruszce i powoli i ostrożnie wprowadza ją do nozdrza dziecka. Ciecz wraz ze śluzem i zanieczyszczeniami z nosa może wylewać się przez drugie nozdrze lub przez usta wzdłuż języka. Następnie druga połowa roztworu jest wstrzykiwana do drugiego nozdrza. Po tym czasie dziecko powinno dobrze wysadzić nos.
  3. Samodzielne płukanie przez wdychanie roztworu soli z nosem - odpowiednie dla starszych dzieci. Roztwór wlewa się w dłonie złożone przez "łódź", dziecko samo wciąga płyn w nos, a następnie wypluwa. Podobnie jak po myciu w inny sposób, po zakończeniu zabiegu należy dobrze wydmuchać nos.