Birthmarks u dzieci W medycynie pojawienie się łagodnych nowotworów na skórze - nevi - wyjaśnia predyspozycje genetyczne. Rozważmy bardziej szczegółowo, dlaczego mole pojawiają się na ciele dziecka i jak mogą być niebezpieczne.

Osobliwość moli polega na tym, że można je zobaczyć po urodzeniu dziecka. Nie można podać dokładnej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku dzieci mają znamiona, ponieważ Proces ten odbywa się na wszystkie sposoby. Niektóre dzieci w wieku 2-3 miesięcy wykazują wrodzone znamiona. A pierwsi znamię można uformować już za 1-2 lata.

Predyspozycje do moli występują nawet w embrionalnym stanie ciała. Powody, dla których dziecko ma znamiona na ciele to:

  • wahania hormonalne u kobiet w ciąży;
  • wpływ na ciało przyszłych substancji toksycznych matki, promieniowanie;
  • genetyka rodziców, a dokładniej ich predyspozycje do pojawiania się znamion;
  • zakażenie dróg moczowych u kobiet.

Przez całe życie, u ludzi nadal pojawiają się znamiona, co może być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie, problemami skórnymi (alergiami, trądzikiem), infekcjami, wirusami, ciążą, menopauzą i narażeniem na działanie słońca.

Nevi różnią się kształtem, kolorem, rozmiarem i intensywnością.

Czerwony kret może pojawić się na skórze dziecka naczyniak krwionośny, lub kret naczyniowy. Może wystąpić u większości noworodków. Nie ma powodu do paniki, ponieważ Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia okruchów. Jeśli martwisz się jej brakiem estetyki, to powinieneś wiedzieć, że po pierwsze ten guz najprawdopodobniej zniknie sam. Po drugie, nowoczesna medycyna skutecznie i bezpiecznie usuwa naczyniaki.

Szczególnym rodzajem nieprawidłowości skórnych jest nevus Setton, kiedy biała plamka pojawia się wokół mola u dziecka, tj. skóra na tej stronie nie ma pigmentu. Najprawdopodobniej jest to reakcja skóry na ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe lub skutki poparzenia słonecznego. Leczenie nie jest konieczne, w ciągu kilku lat same znikają, a kolor skóry ponownie staje się normalny.

Często dziecko ma wybitne krety, które mogą mieć różne barwy - od jasnobrązowego do prawie czarnego. Powodują większe zainteresowanie, ponieważ są łatwiejsze do uszkodzenia i, w przeciwieństwie do płaskich znamion, takie mole przyciągają więcej promieni ultrafioletowych. W rzeczywistości zarówno te, jak i inne mole mogą być źródłem problemów w równym stopniu.

Środki ostrożności

Najgroźniejszym powikłaniem kret jest jego złośliwość, kiedy się zmienia czerniak - Zaawansowany etap nowotworu.

Jedno dziecko może mieć wiele znamion na ciele, ale drugie ma tylko kilka. Duża liczba znamion nie powinna powodować niepokoju rodziców. Dzięki nim możesz spokojnie żyć do późnej starości. Bardziej niebezpieczne są inne znaki, nad którymi będziemy się zastanawiać.

Tak więc, wszyscy rodzice powinni regularnie badać mole dzieci i oceniać je na następujących podstawach:

  • asymetria nevusa;
  • postrzępione krawędzie;
  • heterogeniczne mole barwne;
  • duży rozmiar (więcej niż 6 mm);
  • szybka dynamika wzrostu, tj. w ciągu miesiąca szybko zmieniając swój rozmiar.

Nie oznacza to, że kret staje się złośliwy, to tylko powód, aby pokazać dziecko lekarzowi.

Ponadto każda matka powinna znać te czynniki, które są niebezpieczne dla kretów. dlaczego znamiona pojawiają się na ciele dziecka Najważniejsze jest słońce, zwłaszcza jeśli dziecko jest blondyne i ma jasną skórę. Drugim jest uszkodzenie znamienia. Cieszę się, że na te czynniki można wpływać. Ochrona przeciwsłoneczna, lekkie ubranie, czapki, pływanie i opalanie we właściwym czasie (rano i wieczorem) to zasady, których należy przestrzegać.

Szczególną uwagę należy zwrócić na cechy, które znajdują się w tych miejscach, w których łatwo można je zranić. Pojedyncze obrażenia nie są niebezpieczne. Gorzej, jeśli kret jest stale wcierany, na przykład w ubrania lub jest czesany. W takich przypadkach istnieje większe prawdopodobieństwo złośliwego guza. Lepiej jest usunąć taki pieprzyk, ale powinien to zrobić lekarz specjalista.