Język jest nie tylko organem zaangażowanym w mowę i trawienie. Można go nazwać wskaźnikiem stanu ciała. Niektóre choroby się nie objawiają. I tylko język może zmienić jego kolor. Poinformuje doświadczonego lekarza o wielu rzeczach. Dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na kolor języka, aby skontaktować się z pediatrą w przypadku czegokolwiek. Rzeczywiście, w takiej sytuacji, jak zdrowie własnego dziecka, każda drobnostka może być ważna. Zdrowy maluch różowy język. A jeśli wydawało się ciemno, czarny kwiat, oczywiście, że to nie jest normą. Dlaczego więc dziecko ma czarny język?

Język czarny u dziecka - przyczyny

Kolorowanie języka na czarno nie zawsze kojarzy się z chorobami. Dzieje się tak, gdy używa się produktów ciemnych kolorów, na przykład po zjedzeniu przez dziecko jeżyny lub owoców morwy lub napojów. W takim przypadku, po kilku czyszczeniach, płytka zniknie, a język znowu zmieni kolor na różowy.

Ponadto, jeśli dziecko ma niedokrwistość z niedoboru żelaza, a pobiera płynny suplement żelaza, można obserwować, jak jego język staje się czarny. Wkrótce po odstawieniu leku język dziecka przybrał normalny kolor.

Jednak najczęstsze przyczyny czarnego języka to patologiczne stany organizmu dziecka. Charakterystyczne jest, że cała powierzchnia ciemnieje, ale rdzeń języka staje się czarny. Krawędzie i czubek narządu pozostają niezmienione, czyli jasno różowo, pojawienie się ciemnej płytki wiąże się z chorobami przewodu żołądkowo-jelitowego i innych narządów wewnętrznych. Może to być zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit, dysbakterioza, a także zaburzenia w wątrobie lub przewodzie żółciowym. Drobnoustroje wywołujące choroby rozwijają się nie tylko w żołądku lub jelitach, ale również w języku.

Jeśli u niemowlęcia występuje czarny język, to oprócz dysbakteriozy podejrzenie może zapadać na zapalenie dna królika lub po prostu na drażnienie. Rozpoznanie infekcji nie jest trudne, ponieważ ciemnieniu języka towarzyszy biaława, nierówna płytka w jamie ustnej.

Czasami pojawienie się czarnej płytki w języku wiąże się ze stosowaniem antybiotyków w ostrych infekcjach dróg oddechowych. Ciemnienie zwykle pojawia się kilka dni po rozpoczęciu leczenia.

W przypadku czarnej blaszki na języku dziecko powinno umówić się na gastroenterologa dziecięcego. Aby wykluczyć patologie układu pokarmowego, najprawdopodobniej zalecą badanie USG.