Rodzice zawsze martwią się, czy ich dziecko rozwija się normalnie. Kiedy dziecko nie pasuje do pewnych różnych tabel dopasowanie wysokości i wagi i wskaźniki ramek, matki zaczynają panikować, zwracają się do pediatrów z pytaniami, dlaczego dziecko jest złe lub, przeciwnie, zyskuje na wadze, zbyt szybko lub powoli zyskuje wysokość.

Standardy: dogmat czy punkt orientacyjny?

Najważniejszą rzeczą, którą powinni zapamiętać zaniepokojeni rodzice, jest czynnik dziedziczności. Jeśli ojciec wyróżnia się wysokim wzrostem, silną atletyczną sylwetką, wówczas wzrost i waga dziecka w ciągu 2 lat może znacznie przekroczyć normy ustalone przez pediatrów. A płeć dziecka w tej sprawie nie ma znaczenia. Inną rzeczą, jeśli te odchylenia są znaczące i nie ma widocznych przyczyn. W tej sytuacji lekarz musi zrozumieć.

Istnieje warunkowa formuła, która pozwala określić średnią wagę dziecka. Aby to zrobić, wiek dziecka w latach należy pomnożyć przez dwa i dodać osiem. Na przykład norma wagi w ciągu 2 lat według tego wzoru wynosi 12 kilogramów (2x2 + 8). Zakres wagi domowej pediatry określa się jako:

  • waga chłopca na 2 lata może wynosić od 11 do 14,5 kg;
  • Waga dziewczynki w wieku 2 lat wynosi od 10,8 do 14 kilogramów.

Wysokość waha się od 83,5-93 centymetrów dla chłopców i 84-90,4 centymetrów dla dziewcząt. Specjaliści z WHO nieco poszerzają te granice. Zatem normalna waga dziecka w wieku 2 lat może wynosić od 9,7 do 15,3 kg dla chłopców i od 9 do 14,8 kg dla dziewcząt (odpowiednio 81,7-93,9 i 80-92,9).

Jest oczywiste, że jeśli twoje wiercenie we wszystkich aspektach mieści się w powyższej ramce, to nie ma powodu do alarmu. A co, jeśli dziecko zyskuje na wadze lub nie nie przybiera na wadze rośnie powoli?

Przyczyny powolnego przyrostu masy i słabego wzrostu

Uważa się, że dziecko w wieku do dwóch lub trzech lat powinno być dość obrzmiałym dzieckiem. Apetyczne policzki, pulchne rączki i fałdy na nogach zawsze wzbudzają sympatię innych. Dlatego brak "obrzęków" niepokoi mamusie.

Jeśli twoje obserwacje nie pasują do standardowych zasad, ponieważ dziecko powinno przybrać na wadze, rozważ swoją dietę. Niemowlę może po prostu nie mieć dość mleka, jeśli mama próbuje schudnąć po porodzie i stosuje dietę ścisłą. Przed i po kolejnym karmieniu dziecko musi zostać zważone, aby wiedzieć, ile pili mleka. Zapisy te powinny zostać przekazane pediatry. Być może dziecko będzie potrzebowało wprowadzenia uzupełniającej żywności i dodatkowej paszy. Nawiasem mówiąc, sztuczne, które spożywają zalecaną ilość mieszanki, mogą być również niedożywione. Jeśli dziecko ma szybki metabolizm, wówczas można go zwiększyć.

Drugim powodem braku wagi u dzieci w wieku poniżej 2 lat może być dziedziczność, o czym była już mowa powyżej. Cienkie dziecko zręczne, zwinne, nie chore? Wtedy nie ma powodu do niepokoju rodziców!

Pomimo tego, że małe dzieci nie miały jeszcze czasu na poznanie całej gamy smaków gastronomicznych, mają już swoje własne uzależnienia i niechęci. Jeden maluch uwielbia przeciery warzywne, a drugi nie chce nawet ich spróbować. Kategoryczne i pośpiechu tutaj waga standardowa po 2 latach do czegokolwiek. Z biegiem czasu dziecko będzie próbowało nowego jedzenia i zje go z przyjemnością.

Ciekawostka: tak wysokokaloryczny cukier, który nie jest zbyt użyteczny dla dzieci, faktycznie pogarsza wchłanianie składników odżywczych w organizmie, a tłuszcze, z których matki próbują chronić dzieci, są koniecznością.

Wśród głównych przyczyn utraty wagi może być również duża mobilność. Te dzieci nie mogą siedzieć w jednym miejscu przez długi czas, są w ciągłym ruchu, więc kalorie są zużywane bardzo szybko.

Jednak w przypadkach, gdy ciężar nagle przestał zyskiwać, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ niektóre choroby (celiakia, mukowiscydoza, helmishiasis) mogą objawiać się w ten sposób.