Żadna mamusia, bez względu na to, jak niedoświadczona, nigdy nie przegapi pojawienia się wrzodów w ustach dziecka, ponieważ te rany natychmiast się ujawniają. Boli jedzenie, picie, rozmowa, aw wielu przypadkach po prostu milczenie. Dziecko będzie narzekać, a jeśli nadal nie będzie umiał mówić, często będzie płakać. Takie erupcje w jamie ustnej nazywane są zapaleniem jamy ustnej - są to oparzenia o kolorze żółtawobiałym lub czerwonym, które mogą być na języku lub na wewnętrznej powierzchni policzków, podniebienia lub nawet krtani.

Przyczyny i rodzaje zapalenia jamy ustnej

1. Aftowe zapalenie jamy ustnej

Lek ma kilka postaci zapalenia jamy ustnej. Najczęstsze wśród dzieci i dorosłych jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Dokładne przyczyny jego pojawienia się nie są znane. Ale istnieje przykładowa lista czynników wpływających na jego wystąpienie:

  • dziedziczność;
  • brak witamin B12, C, kwasu foliowego, żelaza lub cynku;
  • przepracowanie;
  • silny stres emocjonalny;
  • uczulony na pokarm lub lek.

Leczenie

Aby leczyć owrzodzenia na języku iw jamie ustnej, konieczne jest:

  • bardzo często spłukiwać usta roztworem lugolu, nalewki z nagietka, rumianku lub słabo rozcieńczonego nadmanganianu potasu;
  • po wypłukaniu konieczne jest leczenie ran specjalnymi maściami, na przykład metyluracylem.

Te dwa działania najlepiej wykonywać tak często, jak to możliwe, wtedy zapalenie jamy ustnej przejdzie szybciej. Jeśli powoduje silny ból, wówczas, jako środek przeciwbólowy, można okresowo stosować żele dziecięce, które łagodzą ból podczas ząbkowania.

2. Herpetyczne lub opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Bardzo zakaźna postać zapalenia jamy ustnej, która występuje u dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat. Przyczyną tej postaci zapalenia jamy ustnej jest wirus opryszczki pospolitej. W ustach może znajdować się do 100 szybko rozrywających się małych ran. Bardzo często opryszczkowe zapalenie jamy ustnej stwierdza się nie tylko w jamie ustnej, ale również na powierzchni warg. Oprócz owrzodzeń możliwe są również gorączka i obrzęk węzłów chłonnych. W leczeniu opryszczkowego zapalenia jamy ustnej należy skonsultować się z pediatrą.

3. Candida stomatitis

Najsłabszym ogniwem tego typu erupcji są dzieci pierwszego roku życia. Przyczyną zapalenia błony naczyniowej jest grzybica z rodzaju Candida. Swędzące owrzodzenia pojawiają się na języku i błonach śluzowych pyska niemowlęcia, z silnie biało-żółtą plamą, która ukrywa krwawiące rany. Ponadto, oprócz wrzodów, zapalenie dna królika charakteryzuje się również białą powłoką na języku, dziąsłach i wewnętrznej powierzchni ust dziecka.

ukąszenie jamy ustnej u dziecka

Leczenie

  1. Traktuj rany za pomocą żelu znieczulającego i karm niemowlę.
  2. Należy użyć gazika powleczonego lekiem przeciwgrzybiczym (nystatyna lub flukonazol), aby nawinąć ranę, usuwając białą patynę.

Procedury te są przeprowadzane 3-4 razy dziennie, a następnie starają się utrzymać półgodzinną przerwę przed karmieniem.

Jeśli zapalenie jamy ustnej występuje częściej 1 raz w miesiącu i jest leczone przez ponad 7-10 dni, to jest to ważny powód, aby skonsultować się z lekarzem, niezależnie od wieku, czy to jest dziecko, czy dorosły.