Od urodzenia jesteśmy otoczeni przez wiele mikroorganizmów niewidocznych dla oka. Wiele z nich jest częścią naszej normalnej mikroflory, ale niektóre z nich są szkodliwe, ponieważ powodują różne choroby, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich gronkowce.

Staphylococcus jest nazywany bakterią w postaci owalu lub kuli. Ten drobnoustrój powoduje dość poważne choroby u ludzi (zapalenie płuc, infekcje skóry, stawy i błony śluzowe). Istnieje kilka rodzajów gronkowców, które powodują choroby: saprofityczne, naskórkowe i złote. Pierwsze dwa bardzo rzadko dotykają dzieci. Niebezpieczeństwo to dokładnie złoty gronkowiec. Będąc częścią normalnej mikroflory ciała, jest obecny na skórze, w drogach oddechowych, jamie ustnej, w przewodzie pokarmowym. A osłabiając obronność, atakuje staphylococcus, a czasami prowadzi do zapalenia opon mózgowych, zapalenia płuc, ropnia, sepsy itp. Dziecko może "złapać" gronkowca poprzez kontakt z zainfekowanym przedmiotem, czołganie się po podłodze, jedzenie skażonej żywności (najczęściej mleka lub mieszanki). To dzieci cierpią na infekcję gronkowcową z powodu najgorszej higieny.

W jaki sposób gronkowiec u dzieci?

Objawy niebezpiecznej infekcji zależą od tego, który narząd dziecka był dotknięty. Kiedy gronkowiec wchodzi do przewodu pokarmowego i rozwija się zapalenie jelit, bakteria produkuje toksyny, które powodują poważne zatrucia. Wymioty, biegunka, ból brzucha, dziecko staje się ospałe i traci apetyt.

Objawy gronkowca u dzieci z uszkodzeniami skóry to pojawienie się wysypki z krostami.

Najczęściej Staphylococcus aureus jest przyczyną chorób narządów oddechowych dziecka i objawia się jako normalny ARVI. To właśnie z powodu bakterii staph u dziecka, gardło jest czerwone, z lokalizacją białych plam. Dość często pojawia się katar.

W przypadku zakażenia Staphylococcus aureus objawy u dzieci są czasami łagodne lub zbiegają się z objawami innych chorób. Na przykład, gdy zapalenie płuc wywołuje suchy kaszel, temperaturę itp.

Jedyną rzeczą, która się wyróżnia, jest to, jak manifestuje się gronkowiec u noworodków. Oprócz tych znaków można podejrzewać infekcję o zielonkawy odcień krzesła. Gdy gronkowcowe zapalenie spojówek pojawia się ropne wydzielina z oczu. Zapalenie stawów lub zapalenie rany pępowinowej objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i ropieniem. Podczas infekowania skóry Staphylococcus u niemowląt może wystąpić pęcherzyca, charakteryzująca się tworzeniem się pęcherzy z zabłoconymi treściami i chorobą Rittera lub zespołem oparzonej skóry, gdy naszywane są płaty skóry z powodu złuszczania się nabłonka.

Jak leczyć gronkowca u dzieci?

Lek przeciwbakteryjny pojawia się w bakterii staphylococcus, więc raczej trudno pozbyć się infekcji. W leczeniu dzieci stosuje się złożone schematy leczenia antybiotykami (penicyliną, metycyliną, erytromycyną, oksacyliną) i sulfonamidami. Konieczne jest picie pełnego przebiegu, w przeciwnym razie bakterie pozostaną w ciele gronkowce u niemowląt rośnie z nową siłą. Ponadto pacjentowi przepisuje się transfuzję krwi i osocza, gamma globulinę, witaminy i środki immunostymulujące. Zapobieganie dysbiozie jest konieczne, aby otrzymać probiotyki (na przykład Linex). Dotknięta skóra jest leczona środkami antyseptycznymi. Staphylococcus u niemowląt jest leczony tylko w warunkach szpitalnych.

Profilaktyka Staphylococcus polega na przestrzeganiu zasad higieny (częste mycie rąk, zabawek dla dzieci, artykułów gospodarstwa domowego), badanie obojga rodziców pod kątem infekcji, w tym podczas planowania dziecka lub w czasie ciąży.