Udar słoneczny jest niebezpieczny dla dzieci, a przede wszystkim dla osób, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Oczywiście lepiej postępować zgodnie z zaleceniami, że dziecko nie napotkało tej dolegliwości. Ale jeśli zdarzyło się, że nie można było uniknąć udaru słonecznego, rodzice zdecydowanie muszą znać objawy tego stanu i sposoby udzielania pomocy. Zostanie to omówione w tym artykule.

Objawy udaru słonecznego u dzieci

W celu ujawnienia pierwszych objawów choroby organizm dziecka potrzebuje 6-8 godzin. U małych dzieci pierwsze oznaki udaru słonecznego pojawiają się nieco wcześniej.

Objawy mogą się nieznacznie różnić, w zależności od nasilenia zmiany. Tak więc, z łagodnym udarem słonecznym, dziecko staje się ospałe, apatyczne, ma bóle głowy i mdłości. W indywidualnych przypadkach obraz może zostać zaburzony, a źrenice rozszerzone u dzieci. Może również wystąpić szum w uszach.

Jeśli ciało dziecka jest poważniej uszkodzone, zaczynają się wymioty, rytm oddechowy staje się częstszy, a temperatura ciała wzrasta. Może nastąpić krótka utrata przytomności. Bóle głowy stają się znacznie bardziej intensywne.

Jeśli udar słoneczny był silny, oprócz tych objawów, halucynacje są dodawane, dziecko zaczyna zachwycać się, w przypadku bycia w świadomości. Jednak najczęściej w ciężkich zmianach dziecko jest nieprzytomne przez większość czasu, może wpaść w śpiączkę. Jest to najniebezpieczniejszy stan w przypadku udaru słonecznego, należy natychmiast szukać pomocy, ponieważ jedna piąta poważnych udarów słonecznych kończy się niepowodzeniem.

Udar słoneczny - co robić?

Jeśli dziecko ma objawy udaru słonecznego, powinieneś zadzwonić po karetkę lub udać się do najbliższej przychodni.

Czekając na wykwalifikowaną pomoc przy udarze słonecznym, należy pomóc dziecku we własnym zakresie.

  1. Dziecko musi zostać przeniesione do cienia lub do pokoju, ale nie dusić.
  2. Aby ułatwić dziecku, należy całkowicie zdjąć jego ubranie lub rozpiąć je. Przenikanie ciepła w ciele przyspieszy.
  3. Dziecko powinno odwrócić się na bok. Jeśli zaczną się wymioty, dziecko się nie zakrztusi.
  4. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, płynny amoniak pomoże go ożywić.
  5. pomoc przy udarze słonecznym
  6. Kiedy temperatura ciała wzrośnie normalnie leki przeciwgorączkowe nie pomoże. Aby obniżyć temperaturę należy przetrzeć ręcznikiem nasączonym wodą, szyją, szyją, pachowymi jamami, pachwinowymi fałdami i fałdami kolan i łokci. Woda powinna być nieco wyższa niż temperatura pokojowa. Zimnej wody nie można zabrać. Może wywołać drgawki.

Skuteczna w temperaturze jest również owinięcie dziecka mokrym prześcieradłem nasączonym ciepłą wodą. Gdy temperatura spadnie do 39 ° C, należy usunąć arkusz i dziecko wytrzeć do sucha.

Jeśli dziecko jest przytomne, musi mieć prawo do picia wody niegazowanej. Dziecko powinno pić go małymi łykami. Dzieci w małym wieku dają wodę z łyżki.