rezydualna encefalopatia u dzieci, jaka ona jest Każdy rodzaj encefalopatii jest chorobą atakującą mózg i układ nerwowy. Niestety noworodki są podatne na to z kilku powodów. Ale, podobnie jak wiele innych poważnych chorób, można zapobiec encefalopatii, jeśli wiesz, co robić.

Więc, rezydualna encefalopatia u dzieci, co to jest? Jest to choroba, która charakteryzuje się śmiercią komórek w pewnym obszarze mózgu, w wyniku czego zaburzona jest właściwa aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Można go sprowokować wieloma czynnikami, najważniejszym okresem w rozwoju mózgu jest okołoporodowy i noworodek.

Resztkowa encefalopatia mózgu rozwija się z kilku powodów:

 • dziedziczność;
 • uraz porodowy;
 • matka jest zagrożona (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, przyjmowanie substancji psychotropowych podczas ciąży, cukrzyca, wiek poniżej 20 lub powyżej 35 lat);
 • głód tlenu płodu;
 • zakażenie wewnątrzmaciczne;
 • żółtaczka w okresie niemowlęcym;
 • uraz czaszkowo-mózgowy niemowlęcia.

Wszystkie te czynniki mogą powodować nieodwracalne procesy, w wyniku których komórki nerwowe całkowicie lub częściowo umierają. Może wystąpić zwiększona nerwowość, drażliwość lub bóle głowy. Znacznie gorzej, gdy encefalopatia rozwija się w porażenie mózgowe, wodogłowie, oligofrenię. Rodzice powinni wiedzieć, że jeśli choroba zostanie zdiagnozowana wcześnie (pierwsze dni - tygodnie życia dziecka), leczenie może całkowicie wyeliminować wszystkie objawy i zapobiec rozwojowi choroby. Jeśli według parametrów uważasz, że jesteś zagrożony, lepiej jak najszybciej zbadać dziecko. W przeciwnym razie, w okresie noworodkowym, encefalopatia może nie zostać zauważona, a po roku lub dziesięciu latach może stać się poważnym problemem.

Objawy rezydualnej encefalopatii

Liczba znaków, na których rodzice mogą zauważyć odchylenia dziecka i przesłać je do sprawdzenia:

 • zwiększona pobudliwość (dziecko płacze przez większość dnia bez powodu) i nerwowy sen;
 • mięsień hipertoniczny;
 • wytrzeszczone oczy;
 • niewystarczająca reakcja na dźwięk, światło, ludzi;
 • letarg;
 • brak odruchu ssania;
 • żółtaczka (choroba Botkina).

Jeśli którykolwiek z tych objawów zostanie wykryty, dziecko powinno być natychmiast zbadane przez neurologa. W dzieciństwie, oprócz bardziej niebezpiecznych chorób, encefalopatia może wywołać opóźnienia rozwojowe. Jeśli choroba nie zostanie wyleczona, to w stanie dorosłym dana osoba może stanąć w obliczu jej następstw, które ujawnią się po poważnej infekcji lub urazie mózgu.

Leczenie rezydualnej encefalopatii u dzieci

Lekarz przepisuje metodę leczenia na podstawie przyczyn, które spowodowały samą chorobę. Najczęściej są to leki normalizujące krążenie krwi i przywracające napięcie mięśniowe. Ale rodzice na własną rękę mogą pomóc dziecku w szybszym powrocie do zdrowia. W miarę możliwości spędzaj czas na świeżym powietrzu, tworząc zdrową i spokojną atmosferę dla dziecka w domu, wykonuj z nim zalecane gry rozwojowe. rezydualna encefalopatia u dzieci

Szczególną wartością dla rezydualnej encefalopatii u dzieci jest masaż. Nieważne, czy zabierzesz swoje dziecko do centrum odnowy biologicznej, czy zaprosisz specjalistę do swojego domu, pełny kurs pomoże pozbyć się wielu problemów, poprawić pracę mięśni i krążenie krwi.

Pozostała encefalopatia u dzieci jest straszną chorobą, która ma bardzo poważne konsekwencje, ale dobrze reaguje na leczenie, jeśli zauważy się ją na czas. Rodzice powinni zrozumieć, że wszystko musi być zrobione, aby zapobiec jego wystąpieniu, a także być bardzo uważnym na dziecko w pierwszych miesiącach życia, aby nie przegapić objawów.