Urazy porodowe noworodków - to cała grupa chorób, które występują po porodzie. Mają wiele powodów i manifestują się na różne sposoby. Niestety ponad 75% dzieci rodzi się z powodu urazów i mikrouszkodzeń od porodu. Nie wszystkie z nich można rozpoznać w pierwszych miesiącach życia, ale wtedy mogą się ujawnić jako zacofanie w rozwoju, zaburzenia OUN, niekończące się alergie i choroby laryngologiczne.

W ostatnich latach pojawiły się nowe metody ich diagnozowania, które pozwalają na określenie przyczyn i charakteru urazu z wysokim prawdopodobieństwem. Ponadto nowoczesna medycyna oferuje nowe metody leczenia urazów porodowych i ich konsekwencji. Ich cechą wyróżniającą jest to, że są całkowicie bezpieczne i mogą być używane od pierwszych godzin życia dziecka.

Przyczyny urazów porodowych

Jak już powiedziano, przyczyny traumy urodzeniowej są bardzo zróżnicowane. Jeśli spróbujesz je pogrupować, będzie wyglądać tak:

  1. Grupa przyczyn fizycznych i psychicznych. W tym przypadku mówimy o kobiecie. Na etapie planowania ciąży konieczne jest wyleczenie wszystkich istniejących chorób, aby uzyskać stabilność psychiczną. Wszelkie negatywne emocje podczas ciąży wpływają na jej przebieg i prawidłowy przebieg porodu.
  2. Druga grupa przyczyn związana jest z medycznym akompaniamentem ciąży i procesem porodu. Mowa o nadmiernych procedurach medycznych i manipulacjach, które lekarze lubią przepisywać kobietom w ciąży. I to nie zawsze przyczynia się do normalnej ciąży i narodzin zdrowego dziecka.
  3. Grupa czynników bezpośrednio związanych z ciążą i porodem: wąska miednica matki, zatrzymanie płodu , zwłaszcza rozwój wewnątrzmaciczny, opóźniony lub przedwczesny płód, niewykwalifikowane działania personelu medycznego, trudne porody (szybkie lub długotrwałe).

Rodzaje urazów porodowych

Najczęściej w trakcie porodu głowa i kręgosłup dziecka są ranne. Główne rodzaje urazów porodowych to: urazy głowy, szyi (szyjnego kręgosłupa), urazy wewnątrzczaszkowe i kręgowe, urazy porodowe mózgu i rdzenia kręgowego. Obrażenia takie jak złamanie obojczyka i różne dyslokacje, a także obrażenia narządów wewnętrznych występują rzadziej.

Wiadomo, że ludzka czaszka składa się z wielu kości. U noworodków są praktycznie niezwiązani i bardzo mobilni. Wszelkie odchylenia od normalnego przebiegu pracy prowadzą do dodatkowego mechanicznego wpływu na kości czaszki, które są przemieszczane, przesuwając z nią twardą oponę. A to upośledza pracę mózgu i prowadzi do różnych naruszeń później.

W kręgosłupie obszar szyjki macicy jest najbardziej narażony - pierwszy i drugi kręg. Czasami cierpi również na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ale dzieje się tak podczas prezentacji płodu przez miednicę. Bardzo rzadko kręgosłup piersiowy, kończyny dziecka i miednica są zranione.

Poród urazowy podczas cięcia cesarskiego wymaga szczególnej uwagi - ten sposób porodu jest jeszcze bardziej traumatyczny dla dziecka.

Leczenie kontuzji porodowych

Ponieważ obrażenia porodowe mają najróżniejsze i nieprzyjemne konsekwencje, leczenie urazów porodowych jasne jest, że stan wymaga leczenia. Wśród głównych objawów urazów w dzieciństwie - kręcz szyi u noworodków asymetria głowy, zezowanie, częsty bezsensowny płacz, zaburzenia snu, niepokój, letarg, słaby odruch ssania, problemy z oddychaniem, drgawki, częste niedomykanie.

Im wcześniej zostaną podjęte środki, tym większe szanse na wyleczenie szkody. Osteopaci zajmują się leczeniem porodowych urazów. Ich głównymi narzędziami są dłonie i pomagają uniknąć takich konsekwencji w przyszłości, jak nadpobudliwość, skolioza, zwiększone ciśnienie wewnątrz czaszki, moczenie moczu, osteochondroza i tak dalej.