Stereotyp wśród ludzi, że ból porodu jest tak wielki, że trudno go tolerować, jest dość stabilny, a kobiety przyjmują to za pewnik. Mimo to wielu z nich tak bardzo boi się bolesnych walk i prosi lekarza o cięcie cesarskie. I to całkowicie daremne, ponieważ siła kobiety przygotuje się na spotkanie z dzieckiem w taki sposób, aby dostawa odbyła się przy minimalnych nieprzyjemnych odczuciach. Jak bezboleśnie rodzić? - to powinno martwić przyszłe matki.

Jaki jest ból podczas porodu?

Ból podczas porodu pojawia się podczas skurczów - bez skurczowego skurczu mięśni macicy, ruch płodu do wyjścia i otwarcie gardła po prostu nie nastąpi. Macica zawiera wiele receptorów, więc okres skurczów jest tak bolesny. Ale ból pojawia się w mięśniach otaczających ten organ - w dolnej części pleców, otrzewnej, więzadłach. Jest to napięcie mięśniowe, które przyczynia się do zwiększenia dyskomfortu podczas porodu. Ból w tym momencie bez konkretnej lokalizacji, ma tępy, bolesny charakter i jest nazywany trzewną. W przypadku bolesnego okresu pojawia się ból z powodu rozciągnięcia mięśni kanału rodnego, gdy dziecko wychodzi. Te odczucia są nieco silniejsze, ich lokalizacja to krocze, pochwa, odbyt. Ten ból ma somatyczne imię. Ale w tej chwili nie ma jednostki do pomiaru bólu podczas porodu, ponieważ ból jest rzeczą subiektywną.

Jak złagodzić ból porodu: rozluźnienie świadomości

Jeśli wiadomo, że kobieta jest pełna obaw o poród, jest pełna napięcia i jej bolesne odczucia nasilają się. Konieczna jest zmiana podejścia do bólu, a nie walka z nim, ale zaakceptowanie go w ramach naturalnego procesu, który zbliża się do spotkania z dzieckiem. Aby złagodzić napięcie mięśni, kobieta w ciąży musi się zrelaksować, przyjmując wygodną postawę. Na przykład, klęcząc i rozkładając je, możesz oprzeć się o poduszkę lub gumową piłkę z rękami pod głową.

Jak zmniejszyć ból podczas porodu: masaż

Uwolnij stan i pomóż technikom masażu. Cóż, jeśli pomożesz z napadami będzie mężem:

  1. Raczej skuteczny masaż polega na naciskaniu ruchów palców lub pięści w obszarze od kości krzyżowej do pasa.
  2. Masowanie dolnej części pleców za pomocą dwóch szczęk z ruchami obrotowymi pomaga zmniejszyć ból pleców.
  3. Łagodzi napięcie mięśni podczas skurczów lub pomiędzy masażami przedramion, nóg, ud obiema rękami.

Radzenie sobie z bólem podczas porodu: oddychanie

Właściwa technika oddychania znacznie złagodzi ból.

  1. Powolne oddychanie. Kiedy walka się zacznie, musisz powoli oddychać przez nos, a następnie głośno wydychać usta. Częstość oddechów na minutę nie powinna przekraczać 10 oddechów. Spróbuj rozluźnić mięśnie w tej chwili.
  2. Przyspieszone oddychanie. Kiedy zwiększa się intensywność skurczu, stosuje się oddychanie, w którym inhalacja wykonywana jest płytko i cicho, a wydech wykonywany jest z hałasem. Częstość oddechów - 1 raz na sekundę.
  3. W przypadku prób należy wykonać pełny oddech i za pozwoleniem położnika pchać, przykładając cały nacisk do miednicy, a nie do głowy. Po zakończeniu mieszania następuje powolne wydychanie. Aby uniknąć pęknięcia krocza, oddychając "psem".

Ulgę w bólu podczas porodu

jak złagodzić ból porodu

W razie potrzeby kobieta może złagodzić ból poprzez znieczulenie zewnątrzoponowe lub sen narkotykowy. W pierwszym sposobie lek przeciwbólowy wstrzykuje się do wyściółki rdzenia kręgowego w mózgu. Skurcze mijają, ale kobieta nie odczuwa bólu. Przy przedłużonym pierwszym okresie, gdy szyjka maciczna rozszerza się powoli, stosuje się ten rodzaj znieczulenia, taki jak sen nasenny. Trwa około 2-3 godziny, a kobieta czuje się wypoczęta i pełna siły na pozór prób.

W każdym razie strach przed bólem podczas porodu nie jest tego wart. Potrzebne jest pozytywne nastawienie, ponieważ spotkanie z dzieckiem jest bardzo bliskie!