Cesarskie cięcie to operacja brzuszna, która pozwala na usunięcie dziecka z macicy poprzez nacięcie wykonane w ścianie brzusznej i macicy. Ale czy cesarskie cięcie wykonywane jest na prośbę kobiety w ciąży? To pytanie interesuje więcej niż wiele osób.

Wskazania do cięcia cesarskiego

Lekarz decyduje się przeprowadzić operację tylko wtedy, gdy kobieta ma odpowiednie wskazania. Należą do nich: niemożność naturalnego porodu lub obecność chorób stanowiących zagrożenie dla zdrowia, a także życia:

 • Przede wszystkim jest to niewłaściwa prezentacja płodu przed porodem, co utrudnia dziecku wyjście;
 • brak równowagi czaszkowo-miedniczej, przez co duża głowa dziecka nie przechodzi przez wąską miednicę matki. Zwykle fakt ten zdiagnozowano podczas porodu;
 • wypadnięcie pępowiny. Grozi śmiercią dziecka, jeśli przy wyjściu przekaże pępowinę i zablokuje dostęp tlenu;
 • abruption lub łożysko previa. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ciężkiego krwawienia;
 • przedłużony poród. Decyzję o cięciu cesarskim podejmuje się przy słabym kojarzeniu i braku postępu w poszerzeniu szyjki macicy;
 • jedna z najczęstszych przyczyn operacji - niedotlenienie, brak tlenu;
 • obecność u kobiety chorób przewlekłych dróg rodnych, krótkowzroczności, cukrzycy, nerek, płuc lub serca;
 • wielokrotna ciąża.

Cięcie cesarskie

 1. Wśród zalet cesarskiego cięcia jest sam fakt urodzenia dziecka, którego urodzenie naturalnie zagrażało zdrowiu zarówno dziecka, jak i jego matki. Trudno mówić o zaletach i wadach cięcia cesarskiego, jeśli chodzi o życie. Konsekwencją cięcia cesarskiego dla dziecka jest życie.
 2. Drugą zaletą jest brak pęknięć i szwów w kroczu i pochwie. Z tego powodu kobieta nie ma żadnych dalszych problemów seksualnych. Nie ma również pominięcia pęcherza, zaostrzenia hemoroidów i pęknięcia szyjki macicy.
 3. Dostawa jest szybka i bezbolesna, ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Cesarskie cięcie ujemne

 1. Operacji często towarzyszy znieczulenie zewnątrzoponowe. Ale, jak tylko narkoza ustaje, kobieta doświadcza bólu silniejszego, według matek, niż z naturalnego porodu.
 2. Każda operacja jest stresująca dla ludzkiego ciała. Trudno jest przewidzieć wszystkie konsekwencje cięcia cesarskiego dla kobiety. Po pierwsze, muszą znosić silny ból. Po drugie, rana w jamie brzusznej powoduje pewne niedogodności. Po trzecie, odzyskiwanie trwa dość długo. Po czwarte, cesarskie cięcie towarzyszy krwawieniu, które jest znacznie cięższe niż podczas normalnej porodu.
 3. Na początku po operacji kobieta nie może wziąć noworodka w ramiona. Radzenie sobie z dzieckiem zanim rana goi się będzie dość trudne.
 4. Wszystkie te fakty mają przygnębiający wpływ na stan psychiczny matki. Czasami nie ma specjalnego związku z dzieckiem.
 5. Cesarskie cięcie
 6. Płeć po cięciu cesarskim jest dozwolona nie wcześniej niż od 1 do 1,5 miesiąca.
 7. Wygląd kobiety zostanie zrujnowany przez brzydki szew na brzuchu.
 8. Obecność cięcia cesarskiego w przeszłości jest wskazaniem do zastosowania operacji przy następnym porodzie.

Naturalnie naturalny poród jest korzystniejszy dla kobiet w czasie porodu i dla dziecka. Przechodząc od wszystkich stwierdzonych, lekarze uciekają się do cesarskiego cięcia w skrajnych przypadkach, gdy zalety i wady operacji ustępują na bok.