Wciąż dość często w klinikach dla kobiet można usłyszeć, że powtarzające się porody po cięciu cesarskim będą miały ten sam scenariusz, że naturalne porody są w tym przypadku wykluczone. W rzeczywistości praktyka ta jest coraz bardziej porzucana, ponieważ istnieje realna szansa na naturalną poród, nawet jeśli poprzednie porody zakończyły się operacją.

Dzisiaj, drugi cesarean robią tylko pod ścisłymi medycznymi wskazaniami. A jeśli druga ciąża, podobnie jak pierwsza, kończy się cięciem cesarskim, kobieta otrzyma całkowitą sterylizację. Ponieważ trzecia ciąża po drugim cięciu cesarskim jest wyjątkowo niepożądana - staje się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia matki i dziecka.

Kiedy sekcję cesarską pokazano po raz drugi?

Cesarskie cięcie podczas drugiego porodu ma miejsce, gdy kobieta ma cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, wspaniałą krótkowzroczność, oderwanie siatkówki, niedawne urazowe uszkodzenie mózgu.

Ponadto drugie planowane cesarskie cięcie wykonuje się, jeśli kobieta ma takie cechy anatomiczne jak wąska miednica, kościste występy w miednicy i różne jej deformacje. Prawdopodobieństwo ponownego cesarskiego cięcia jest duże.

Główną rolę odgrywa wynik pierwszego cięcia cesarskiego: jeśli operacja została zakończona powikłaniami, blizna po niej jest nie do utrzymania, wtedy drugie porody będą wykonywane przy użyciu cięcia cesarskiego.

W strefie ryzyka kobiety, które ponownie zajdą w ciążę przed upływem 2 lat od operacji, a także te, które dokonały aborcji między poprzednim cięciem cesarskim a ciążą. Skrobanie macicy ma bardzo negatywny wpływ na powstawanie blizny.

Nie należy unikać reoperacji i tych kobiet, które pozostały szwem podłużnym po pierwszym cięciu cesarskim i tych, które mają błonę łożyska na blizny. A także jeśli w żwaczu przeważają tkanki łączne zamiast tkanek mięśniowych.

Czy drugie cesarskie cięcie jest niebezpieczne?

Jeśli zostanie ci pokazana druga planowana sekcja cesarskiego cięcia, musisz zrozumieć, że wiąże się ona z większym ryzykiem niż pierwszy. Wielokrotne cesarskie cięcie często powoduje komplikacje, takie jak zranienie pęcherza, jelit lub moczowodów. Jest to spowodowane zrostami - częstymi satelitami cięcia cesarskiego i innymi operacjami pasmowymi.

Ponadto zwiększa się częstotliwość takich powikłań, jak niedokrwistość, żylne zapalenie żył miednicy i zapalenie błony śluzowej macicy. Czasami zdarza się, że z powodu wykrytego krwawienia hipotonicznego, którego nie można powstrzymać, lekarze muszą usunąć macicę kobiety.

Ale nie tylko matka cierpi z powodu operacji. W przypadku dziecka, druga cesarskość wiąże się z takimi zagrożeniami, jak zaburzenia krążenia mózgowego, niedotlenienie - konsekwencją dłuższego pobytu pod wpływem znieczulenia. Rzeczywiście, z drugim cięciem cesarskim, potrzeba dużo więcej czasu, aby przeniknąć i wydobyć płód z jamy brzusznej kobiety niż za pierwszym razem.

Jak jest drugie cięcie cesarskie?

Przy wielokrotnym cięciu cesarskim wykonuje się na istniejącym szwie. Innymi słowy - stary szew został wycięty. Tak jest jak jest drugie cesarskie cięcie nieco bardziej skomplikowane i dłuższe niż pierwsza operacja. I okres gojenia się zwiększa. Kobieta odczuje pooperacyjny ból dłużej.

Szew po drugim cięciu jest uformowany nieco dłużej niż po raz pierwszy. Za tym procesem konieczna jest kontrola, ponieważ nie wyklucza się różnych komplikacji, takich jak procesy adhezyjne, ropienie i inne nieprzyjemne momenty.

Ale nie martw się z wyprzedzeniem. Prawdopodobnie twój lekarz, biorąc pod uwagę przyczynę cesarskiego cięcia po raz ostatni, postara się zrobić wszystko, aby wyeliminować możliwość ponownej operacji i urodzić dziecko w naturalny sposób.