Szpital położniczy jest placówką medyczną, w której kobieta w ciąży może otrzymać kwalifikowaną opiekę medyczną od momentu poczęcia do porodu, w tym proces porodu i wczesny okres poporodowy. Dla noworodka szpital położniczy jest pierwszą placówką medyczną, w której pomoże się nie tylko urodzić, ale także dostosować się do życia w środowisku.

Zasady w szpitalu bardzo różnią się od zasad innych instytucji medycznych, ponieważ dla sterylnego organizmu dziecka jest szczególnie straszna infekcja. Dlatego w każdym szpitalu położniczym ustanawia się ścisły reżim, którego nie można pogwałcić.

Pokój dostawy

Rodzal - główne miejsce w szpitalu położniczym, gdzie pojawia się dziecko. Od momentu ustanowienia zwykłej pracy zawodowej kobieta po porodzie zostaje przeniesiona do sali porodowej, gdzie przebywa z personelem medycznym i, jeśli to pożądane, z partnerem (mężem, matką, siostrą).

Nowoczesne szatnie wykonane są w ciepłych kolorach i wyposażone w niezbędny sprzęt. Najważniejszym atrybutem każdej sali porodowej jest łóżko rozkładane Rachmaninowa, które często rodzi dziecko. Istnieje również łóżko, ściana gimnastyczna, piłka do ćwiczeń, specjalne krzesło dla zwolenników pionowego porodu, stół do przewijania z podgrzewaniem i zestaw do reanimacji noworodków w sali porodowej.

Jak rodzić kobiety w szpitalu?

Obecnie praktykowane jest aktywne zachowanie kobiet w pierwszym okresie pracy. Kobieta w porodzie może swobodnie poruszać się po sali porodowej, wykonywać ćwiczenia na ścianie gimnastycznej i nadmuchiwanej piłce, co pomaga zmniejszyć ból, szybko otworzyć szyjkę macicy i opuścić głowę płodu. Kobieta sama może wybrać, gdzie i jak chce rodzić. Obecnie praca wykonywana jest w pozycji stojącej, siedząc na specjalnym krześle, poród w pozycji kolanowo-łokciowej.

Opieka nad dzieckiem w szpitalu położniczym

Opieka nad dzieckiem w szpitalu położniczym rozpoczyna się od momentu jego narodzin. Stan noworodka ocenia się na skali Apgar w 1 i 5 minut po urodzeniu, maksymalny wynik to 10 punktów. Składa się z 5 kryteriów, z których każdy oceniany jest na podstawie od 0 do 2 kulek: częstość akcji serca, kolor skóry, oddychanie, napięcie mięśni i pobudliwość refleksu.

Podstawowa toaleta noworodka w przedszkolu zaczyna być wykonywana zaraz po przecięciu głowy. Neatolog usuwa śluz z ust dziecka, po czym zasysa dziecko na brzuch matki i przykłada je do piersi, jeśli dziecko nie potrzebuje dodatkowej opieki medycznej. Wczesne przywiązanie noworodka do piersi jest bardzo ważne, ponieważ pomaga nawiązać bliski kontakt między matką a dzieckiem, skóra i jelita są skolonizowane ochronną mikroflorą, a także stymuluje produkcję oksytocyny u kobiety, która pomaga skurczyć się macicy.

Następnie dziecko zostaje przeniesione na stół do przewijania, gdzie usuwa się rodzajowy środek poślizgowy z jego skóry, zapobiega się zapaleniu spojówek, bransoletę ważono, mierzono, ubierano i przywiązywano do rączki, gdzie podawana jest historia narodzin, podaje się imię i czas urodzenia.

Wiele kobiet w ciąży jest zainteresowanych - jak ubrać dziecko w szpitalu? Jest jedna szczególna cecha: u noworodka centrum termoregulacji nie jest jeszcze dojrzałe, a pod wpływem temperatury w pomieszczeniu dziecko może przechodzić w przechłodzenie, więc dziecko musi być noszone trochę cieplej niż wkłada matka, szczególnie w pierwszych dniach.

Pielęgniarka szczepi dzieci w szpitalu położniczym po badaniu przez neonatologa, braku przeciwwskazań i podpisaniu specjalnych dokumentów przez matkę.

Opieka w szpitalu położniczym

Po porodzie lekarz dyżurny w szpitalu położniczym bada kobietę w trakcie porodu, sprawdza stan szwów, wielkość macicy i stan gruczołów sutkowych. Badanie w szpitalu położniczym odbywa się w specjalnych pokojach do badań w sterylnych warunkach. Opieka nad dzieckiem w szpitalu położniczym po higienie kobiety.

Ostatnio wiele informacji o porodzie poza szpitalem (w domu, w basenie), a są pary, które decydują się na takie ryzykowne działania. Należy pamiętać, że nie można przewidzieć procesu porodu, a zawsze istnieje ryzyko sytuacji, w której życie kobiety i dziecka zależy od udzielonej pomocy medycznej w odpowiednim czasie, więc nie należy narażać siebie i swojego dziecka.