Niestety, zarówno dzieci, jak i dorośli cierpią na choroby przewlekłe. Jedną z tych dolegliwości jest reumatyzm, który w dzieciństwie jest trudny z wieloma zaostrzeniami i prowadzi do niebezpiecznych uszkodzeń serca i innych narządów.

Reumatyzm u dzieci: przyczyny

Niebezpieczeństwo reumatyzmu polega na tym, że ta choroba jest nie tylko zakaźna, ale także alergiczna. Występuje jako reakcja alergiczna organizmu na zakażenie paciorkowcami.

Każdy organ i tkanka ciała może stać się źródłem infekcji - zębów dotkniętych próchnicą lub migdałami, wątroby itp. Infekcja może być zarówno ostra, jak i przewlekła.

Co może powodować reumatyzm? W wielu przypadkach reumatyzm pojawia się natychmiast po tym, jak dziecko ma ból gardła. Zaostrzenie może wystąpić po miesiącu. W tym czasie paciorkowiec tworzy w ciele swoistą wrażliwość organizmu na czynniki drażniące i manifestuje się reakcja alergiczna.

Stres, jakiekolwiek nerwowe i fizyczne zmęczenie może być odpowiedzialne za manifestację choroby, co prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, aw konsekwencji do powstania korzystnego tła dla infekcji.

Przebieg procesu reumatycznego może być ostry, przejawia się w postaci drgawek i powolny - bez napadów. To zależy od stopnia uszkodzenia serca. Podstępność reumatyzmu polega na tym, że przy każdym nowym ataku amplifikowane są patologiczne zmiany z serca. Im młodsze dziecko, tym trudniejsza choroba.

Reumatyzm u dzieci: objawy

W ostrym przebiegu choroby Kiedy powolny w czasie choroby
1. Temperatura może wzrosnąć o 38-39 ° C. 1. Dziecko może skarżyć się na letarg i szybko się męczy.
2. Występuje ból, obrzęk pojawia się w stawach. 2. Skargi o łagodnym niewielkim bólu w stawach.
3. Dziecko blednie. 3. Temperatura może być zarówno normalna, jak i nieznacznie wyższa do 37-37,6 ° C.
4. Pojawia się duszność. 4. Oznaki reumatyzmu u dzieci praktycznie się nie pojawiają, rodzice nie zwracają uwagi na drobne dolegliwości dzieci i przez długi czas nie wiedzą o chorobie.
5. Pojawiają się objawy niewydolności serca. 5. Stopniowo zmiany w sercu zaczynają niepokoić dziecko, ale do tego czasu już zidentyfikowały powstałą chorobę serca.

Reumatyzm u dzieci: leczenie

Reumatyzm serca u dzieci jest leczony w zależności od przebiegu choroby i jej formy.

Leczenie ostrego przebiegu choroby : Tubo-zapalenie ucha :

  1. Przeprowadzane w szpitalu (około 6 tygodni) zgodnie z najostrzejszym reżimem.
  2. Konieczne jest przestrzeganie spokoju. Zapewnij minimalny nacisk na układ sercowo-naczyniowy.
  3. Leczenie farmakologiczne przeprowadza się (6-8 tygodni) z lekami, takimi jak amidopyryna i preparaty kwasu salicylowego (salicylan sodu, salipiryna, kwas acetylosalicylowy).

Leczenie powolnej choroby:

  1. Pierwsze 2-3 tygodnie leczenia należy przeprowadzić w szpitalu.
  2. Czas potrzebny na pozostanie w łóżku zależy od wyników badań laboratoryjnych.
  3. Jeśli proces reumatyzmu nie jest aktywny, dziecko może być leczone ambulatoryjnie.
  4. Po wypisaniu ze szpitala wielu dzieciom zaleca się leczenie sanatoryjne.
  5. Domy muszą również przestrzegać reżimu. Odbywa się lekkie ładowanie i pocieranie rano do pasa. Pokarm powinien zawierać wiele witamin. reumatyzm serca u dzieci Pamiętaj, aby odpocząć po południu.

Zapobieganie reumatyzmowi u dzieci

Najważniejsze jest promowanie zdrowia poprzez hartowanie, ćwiczenia. Konieczne jest zrehabilitowanie tych narządów, które są narażone na przewlekłe zakażenie paciorkowcami.

Dla dzieci cierpiących na reumatyzm zalecany jest kurs antybiotyczny, aby zapobiec wtórnemu zaostrzeniu.Zabezpieczenia lekarskie są przeprowadzane 2 razy w roku dla dzieci, które są zarejestrowane z powodu choroby. A ostatnio chorzy są leczeni przez 5 lat pod ścisłym nadzorem lekarza.