Rodzice często skarżą się na pojawienie się duszności u dzieci. Przez duszność rozumie się szybki, ciężki oddech obserwowany w spoczynku.

Skrócenie oddechu: przyczyny u dziecka

Zwiększone oddychanie wiąże się nie tylko ze zwiększoną aktywnością fizyczną, ale także z chorobami płuc, układu nerwowego i sercowego, alergiami, wirusami układu oddechowego, zaburzoną wymianą gazów, astmą. Jak widać, zadyszka może być objawem poważnej choroby. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy Twoje dziecko cierpi na duszność.

Jak rozpoznać świszczący oddech u dziecka?

Ułatw to. Możliwe jest wykrycie szybkiego oddechu poprzez zliczenie liczby oddechów dziecka w spoczynku, na przykład podczas snu. Aby to zrobić, połóż dłoń na okruchach klatki piersiowej i policz liczbę oddechów na 1 minutę (użyj stopera lub zegarka). Należy pamiętać, że zaleca się dotykanie dziecka ciepłą dłonią, w przeciwnym razie zostanie zakłócony, a oddech zostanie utracony. Istnieją normy dotyczące liczby ruchów oddechowych dla każdego wieku:

  • od urodzenia do 6 miesięcy - 60 oddechów na minutę;
  • od 6 miesięcy do 1 roku - 50 oddechów na minutę;
  • od 1 roku do 5 lat - 40 oddechów na minutę;
  • od 5 do 10 lat - 25 oddechów na minutę;
  • od 10 do 14 lat - 20 oddechów na minutę.

Jeśli liczba ruchów oddechowych u dziecka przekracza normę - jest to duszność. Szybkiemu oddychaniu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy. Na przykład kaszel i duszność dziecka wskazują na ARVI lub zapalenie oskrzeli. W połączeniu z sinizną kończyn i trójkątem nosowo-wargowym, duszność dziecka w okresie karmienia może mówić o chorobie serca.

Dyspnea u dziecka: leczenie

Dyspnea u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym występuje najczęściej z powodu niedojrzałości układu oddechowego, obciążonej chorobami dróg oddechowych i astmą. W przypadku skutecznego leczenia duszności ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę jej wystąpienia. Pozbywając się choroby, która spowodowała trudności w oddychaniu dziecka, minie również zadyszka. Jednak w tym samym czasie leczenie duszności dziecięcej jest to ważne i poprawia stan pacjenta. Na przykład z dusznością w zapaleniu oskrzeli dziecko poradzi sobie z lekami rozszerzającymi oskrzela (broncholityną). Przy trudnościach z wydzielaniem plwociny są przepisywane mukolityki (mucaltin). Trudności w oddychaniu spowodowane przez astmę są eliminowane za pomocą aminofiliny, leków rozszerzających oskrzela (albuterol) i inhalacji solutanu.

W przypadku nadmiernej duszności dziecko powinno wezwać pogotowie ratunkowe. Aby poprawić stan przed pojawieniem się pracownika medycznego, musisz uspokoić dziecko, uwolnić jego klatkę piersiową i żołądek, otworzyć okno w pokoju.