Wszyscy czekamy na moment, w którym nasze dziecko zacznie robić pierwsze kroki. Czasami, ignorując porady lekarzy, aby nie zmuszać dziecka do chodzenia z wyprzedzeniem, z dumą chwalimy się wszystkimi naszymi znajomymi - "a moje dziecko już od 10 miesięcy leci!". A później, lub prawie natychmiast, ze smutkiem, dowiadujemy się, że dziecko ma stopę koślawą. Przecież kto wtedy myślał, że dziecko wciąż ma słaby aparat mięśniowo-więzadłowej stopy, który nie jest gotowy do utrzymania ciała.

Chociaż wielu lekarzy twierdzi, że stopy koślawych u dzieci powstają z powodu wielu chorób, takich jak zapalenie płuc, krzywica i SARS.

Instalacja stopy koślawej u dzieci

Rozpoznanie deformacji stopy koślicy u dziecka jest wykonywane, gdy odległość między wewnętrznymi kostkami ciasno ściśniętych i wyprostowanych kolan jest większa niż 4-5 cm, a dziecko ma płaskie podłużne łuki stóp. Dlatego przednia sekcja zaczyna być rozładowywana, a wewnętrzna - zwisa.

Płaska stopa koślawości u dziecka charakteryzuje się widocznym ponownym zginaniem stawów nóg. Dlatego nazywa się ją również deformacją stopy w kształcie litery X. W tym samym czasie oś stopy jest wyraźnie zakrzywiona, a pięty i palce dziecka skierowane są ku górze. Ponadto, istnieje "zapaść" w szczelinie między nimi. Następnie dziecko może odczuwać ból w nogach podczas chodzenia, a deformację stóp można rozpoznać po obuwiu dziecka. Buty zauważalnie zdeformowane.

Stopy Valgus u dzieci: leczenie

Jeśli zignorujesz taki syndrom, wtedy kręgosłup może ucierpieć w przyszłości, lokalizacja stawów biodrowych zostanie uszkodzona, a stawów kolanowych i kostkowych może ucierpieć.

Zabieg trwa dość długo. Jeśli dziecko ma płaską stopę koślawą, użyj masażu, fizykoterapii, wzmocnienia aparatu mięśniowo-więzadłowego. Konieczne jest noszenie specjalnych butów, we wczesnych stadiach dopuszczalne będą specjalne podpórki podudzia, korektory palców, wkładki.

Bardzo przydatne jest wykonywanie ciepłych kąpieli za pomocą masażu w początkowych etapach. W przypadku tacek należy wlać wodę do basenu o tej temperaturze + 40- + 50 stopni, dodać sól morską zgodnie z instrukcjami. Czas trwania procedury wynosi około 20 minut. Masaż i gimnastyka powierzają tylko absolwentowi.

Środki przeciwbólowe można stosować tylko w rzadkich przypadkach w celu złagodzenia silnego bólu. W tak zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, w którym korygowane są wszystkie niekorzystne zmiany.

To zależy od rodziców, w jaki sposób będzie miało miejsce leczenie. Jeśli zrobisz wszystko, co zaleci lekarz, prawdopodobnie łatwo i bezboleśnie poradzisz sobie z chorobą.

Stopy Valgus u dzieci: profilaktyka

Kobieta przed narodzinami dziecka może trzymać szereg środków do zapobiegania koślawym stopom. Bardzo ważne jest prawidłowe prowadzenie ciąży. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarzy, aby dobrze zjeść.

Po urodzeniu dziecka staraj się zminimalizować obciążenie stóp dziecka nawet do 7-8 miesięcy. Chroń swoje dziecko przed ODS, infekcjami wirusowymi. Regularnie zapobiegaj krzywitis. Odwiedź pediatrę, która odpowiednio oceni rozwój i stan dziecka. Badanie ortopedyczne należy przeprowadzić:

    koślawe stopy u dzieci
  • w 1 miesiącu życia, aby wykluczyć wrodzone deformacje i choroby szkieletu;
  • na 3 i 6 miesięcy, kiedy krzywica może być łatwo zidentyfikowana;
  • za 1 rok. Wtedy dziecko już siedzi, chodząc, a lekarz musi sprawdzić, czy naturalne krzywe części kręgosłupa i zakres ruchów w stawach są prawidłowe;
  • za 3 lata. Ortodonta sprawdza postawę, chód, mierzy długość kończyn i bada stan stóp.

A najważniejszą rzeczą, którą rodzice mogą zrobić, aby uniknąć rozwoju płaskiej stopy u dziecka, nie jest oszczędzanie na butach. Kupuj tylko odpowiednie, wysokiej jakości buty.