Zakażenia jelitowe u dzieci to grupa chorób, które według częstości występowania plasują się na drugim miejscu po różnych ARI. Doświadczył nieprzyjemnych objawów tego nieszczęścia na sobie, na pewno każdy i wszyscy wiedzą, jest nieprzyjemny, ale nie śmiertelny. Jednak w przypadku dzieci wszystko staje się bardziej skomplikowane - w przypadku małych organizmów, których odporność nie jest jeszcze dostatecznie uformowana, infekcje jelitowe mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a czasem życia. Najczęściej są one narażone na dzieci poniżej 7 roku życia i stanowią największe zagrożenie dla okruchów, poniżej 3 roku życia.

Infekcje jelitowe u dzieci, przyczyny

Według rodzajów patogenów rozróżnia się wirusowe zakażenie jelitowe u dzieci i zakażenie bakteryjne. Z reguły wywoływane są przez: gronkowce, pałeczki czerwonkowe, wibrę cholery, dur brzuszny, salmonellę. Wnikają do układu pokarmowego, aktywnie rozmnażają się i infekują błony śluzowe, powodując następujące rodzaje ostrej infekcji jelitowej u dzieci: zapalenie okrężnicy, zapalenie żołądka, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie trzustki i tak dalej.

Źródłem infekcji może być:

 • nieprzestrzeganie zasad higieny - dziecko bawi się w piasku, kontaktuje z kałem, bierze brudne zabawki itp., a następnie wciąga palce w usta;
 • nieużywana woda z kranu;
 • kontakt z pacjentem;
 • wektory owadzie patogenów;
 • naruszenie warunków przechowywania i tryb przetwarzania produktów.

Najlepszym sposobem zapobiegania infekcjom jelit u dzieci jest oczywiście staranne przestrzeganie higieny osobistej dziecka, a także uważne zwracanie uwagi na jedzenie - mycie warzyw i owoców, odpowiednie przygotowanie mięsa i ryb. Szczególnie ważne jest przestrzeganie tych zasad w ciepłym sezonie, kiedy warunki środowiska są najbardziej korzystne dla rozwoju patogenów.

Objawy zakażenia jelit u dzieci

 • ból w jamie brzusznej - starsze dziecko może skarżyć się, dziecko jest zgięte, ma małe nogi i płacze;
 • wzdęcia;
 • nudności, wymioty;
 • biegunka - do 20 odchodów dziennie;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • ogólne osłabienie.

Biegunka jest objawem objawowym, jej głównym niebezpieczeństwem jest odwodnienie. Jednak w szpitalu jest to dość łatwo wyeliminowane, więc głównym zadaniem rodziców jest terminowe dostarczenie dziecka do placówki medycznej.

Infekcje jelitowe - leczenie u dzieci

Głównym błędnym przekonaniem rodziców, których dzieci wykazują objawy infekcji jelitowej, jest chęć "spłacenia" tych objawów, w szczególności wymiotów i biegunki. Jest to zasadniczo błędne, ponieważ wymioty i defekacja w pierwszych kilku godzinach rozwoju choroby jest zbawiennym oczyszczeniem - usuwa szkodliwe substancje z organizmu, zapobiegając rozwojowi ogólnego zatrucia.

W przypadku biegunki i wymiotów, jak wspomniano powyżej, głównym ryzykiem jest odwodnienie. Aby tego uniknąć, dziecko powinno być karmione oczyszczoną wodą bez gazu w małych dawkach, ale często około 1 łyżeczka w ciągu 10 minut. Aby przywrócić równowagę soli i elektrolitów w organizmie, potrzebne jest specjalne rozwiązanie, np. Rehydron, proszek do przygotowania którego można kupić w aptece. Ponadto, jeśli dziecko jest starsze niż sześć miesięcy, należy podać mu i wchłaniający - enterosgel lub polysorb. Nie należy samoleczenia i podawać dziecku antybiotyków do infekcji jelitowych.

zapobieganie infekcjom jelit u dzieci

Jeśli w ciągu kilku godzin objawy nie ustąpią, należy poszukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Żywienie dzieci w przypadku infekcji jelit

Jednym z etapów leczenia zakażeń jelitowych u dzieci jest dieta. W okresie ostrym karmienie dziecka na ogół nie jest pożądane, nawet jeśli o to prosi, z wyjątkiem niemowląt karmionych mlekiem matki.

Po otrzymaniu ulgi możesz stopniowo karmić dziecko lekkimi posiłkami: zupą ryżową, puree ziemniaczanym na wodzie i bez oleju, płatkami owsianymi. Później możesz wejść do pieczonego jabłka, dyni, bananów. Jedzenie dziecka po infekcji jelitowej przez kilka tygodni powinno być łagodne - należy unikać ostrych, słonych, tłustych, słodkich i grubych błonnika.