Każdego dnia napotykamy miliardy bakterii, ale większość z nich nie jest niebezpieczna dla organizmu, ponieważ mechanizmy obronne zostały ukształtowane przez naturę dawno temu. Śliska, sok żołądkowy i flora jelitowa walczą z nimi. Jednak niewielu osobom udaje się uniknąć infekcji jelitowych. Wynika to z nieprzestrzegania najbardziej podstawowych zasad higieny osobistej oraz niskiej jakości produktów, a nawet owadów. Istnieją bakterie, które rozprzestrzeniają się poprzez żywność, wodę i powietrze, a ich stopień infekcyjności jest inny. Różni bakterie i stopień zagrożenia dla ludzi: niektóre są zdolne do zabijania, inne nie dają się odczuć przez długi czas. Jak rozpoznać infekcje jelitowe, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci?

Pierwsze znaki

Główne objawy niektórych zakażeń jelitowych u dzieci można ustalić bez testowania. Chodzi o cholerę, dur brzuszny i czerwonka . Ale większość infekcji musi być szczegółowo zbadana przez specjalistów medycznych. Infekcje jelit u dzieci prawie zawsze towarzyszą objawom, ponieważ kiedy dostają się do organizmu, bakterie i wirusy rozmnażają się aktywnie. To wywołuje nieregularności w procesie trawienia, komórki błony śluzowej jelit stają się stanem zapalnym. Tak więc pierwsze oznaki infekcji jelitowej u dzieci to biegunka, a także wymioty, nudności, gorączka, osłabienie, brak apetytu. Warto zauważyć, że tylko biegunka jest obowiązkowym objawem zarówno ostrej infekcji jelitowej, jak i rotawirus i infekcje coli. Inne znaki mogą nie być. Jednak dziecko, które jest nosicielem, jest niebezpieczne dla innych, dlatego powinno być możliwe jego izolowanie.

Niezależnie od objawów infekcji jelitowej u noworodków, głównym zagrożeniem dla organizmu dziecka jest odwodnienie. Jeśli dziecko może żyć bez mleka matki i innych składników odżywczych przez kilka dni, niedobór wody z solą sodu, wapnia, potasu w ciągu kilku godzin może prowadzić do nieodwracalnych skutków.

Pierwsza pomoc

Po wykryciu objawów infekcji jelitowej u niemowląt rodzice muszą przeanalizować możliwe przyczyny. Jeśli w jego diecie są nowe produkty (mieszanka, owsianka na mleku itp.), To całkiem możliwe, że są przyczyną infekcji. Aby uniknąć skażenia reszty członków rodziny, konieczne jest przydzielenie oddzielnej zastawy stołowej i rzeczy dla dziecka. Dezynfekcja powinna być przeprowadzona w domu.

Jeśli niemowlęta mają takie objawy infekcji jelitowej jak wymioty, w ciągu pierwszych kilku godzin nie należy ich przerywać. W ten sposób okruchy ciała pozbywają się bakterii. Ale nie zapomnij zrekompensować utraconego płynu wodą! Ponadto lewatywa wody o temperaturze około 20 stopni nie boli. Wszystkie napoje spożywane przez dziecko (woda, wywary z ziół, rodzynki) są korzystnie podgrzewane do temperatury ciała. Sprzyja to lepszemu wchłanianiu płynu przez ciało dziecka. Jeśli mocz dziecka ma jasnożółty kolor, utrata płynu jest nieznaczna. Podsumowując, nadmierne picie i głód są najlepszymi lekami.

Pilnie do lekarza! jak rozpoznać infekcję jelitową

Jeśli minął dzień od momentu pojawienia się pierwszych oznak infekcji jelitowej w okruchach i nie zaobserwowano żadnych oczywistych usprawnień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ale istnieje wiele objawów, które wymagają natychmiastowego leczenia w szpitalu. Należą do nich:

  • bez oddawania moczu przez ponad sześć godzin;
  • ból brzucha (dziecko przekręca nogi i przyciska je do brzucha);
  • krew w stolcu dziecka;
  • przebarwienia skóry, suchy język;
  • ustąpienie biegunki ze zwiększonymi wymiotami.