Pojawienie się nieświeży oddech jest zawsze oznaką chorób, usterek w organizmie, czasem dość poważnych. Dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawić sytuacji bez opieki i nie próbować jej zamaskować. Jeśli ty lub twoje dziecko ma nieświeży oddech jest sygnałem do działania.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka:

  • niewystarczająca higiena jamy ustnej Jest to najczęstsza przyczyna u wszystkich rodziców, odnosząca się do dentysty dziecięcego. Co do zasady, po wszystkich zaleceniach lekarza dentysty, aby dbać o jamę ustną (wymiana szczoteczki i pasty do zębów, właściwe czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej po każdym posiłku itd.) Problem całkowicie zanika;
  • brak równowagi mikroflory jamy nosowo-gardłowej i jamy ustnej. Ostre lub przewlekłe ogniska zakażenia jamy ustnej, nosogardzieli, ucha środkowego mogą powodować nieświeży oddech (migdałki, zapalenie gardła, zapalenie migdałków, próchnica itp.);
  • dysfunkcja gruczołów ślinowych powoduje nadmierną suchość w jamie ustnej, co może również powodować nieprzyjemny zapach z ust dziecka. Zmniejszenie wydzielania śliny może być spowodowane różnymi czynnikami - odwodnieniem, stresem, przyjmowaniem pewnych leków itp .;
  • trudności w oddychaniu przez nos. Nieliczni rodzice zwracają uwagę na fakt, że dziecko oddycha przez usta, a nie przez nos, uważając je za nieistotne. Tymczasem oddychanie w jamie ustnej prowadzi do poważnych niepożądanych konsekwencji (od miejscowego zmniejszenia funkcji ochronnych nosogardła i, w konsekwencji, wzrostu liczby chorób układu oddechowego, do upośledzenia pamięci, uwagi i opóźnień rozwoju intelektualnego);
  • zaburzenia metaboliczne i choroby przewodu żołądkowo-jelitowego;
  • Niektóre szczególne zapachy (na przykład zapach acetonu z ust dziecka) mogą służyć jako swoiste objawy niektórych chorób (cukrzyca, brak równowagi elektrolitowej, patologie płuc itp.).

W przypadku zapachu z jamy ustnej podczas zapalenia jamy ustnej, chorób dziąseł itp. Można zamaskować zapach lub spróbować go wyeliminować za pomocą czysto higienicznych procedur, ale nie należy zapominać o prawdziwej przyczynie jego pojawienia się. Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie źródła infekcji, a higiena jamy ustnej pozostaje, choć ważną, ale wciąż wtórną procedurą.

Leczenie nieświeżego oddechu u dzieci

Jak widać, istnieje wiele możliwych przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka, a każdy konkretny przypadek wymaga dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Możesz spróbować pozbyć się zapachu jamy ustnej za pomocą środków ludowych - wypłucz usta naparami i wywary z ziół (tatarak, kora dębu, piołun, krwawnik pospolity, echinacea, nagietek, sok z mirry, sok z aloesu, itp.). Takie płukania są dobre zarówno jako profilaktyka, jak i jako dodatkowy środek do leczenia na przykład zapalenia jamy ustnej, stanów zapalnych dziąseł, gardła, gruczołów itp.

Doskonały środek antyseptyczny to roztwór chlorofilu, który sprzedawany jest w aptekach w postaci sprayów i płynnych roztworów. Powinien być stosowany zgodnie z instrukcjami.

Jeśli język dziecka pokryty jest grubą warstwą płytki nazębnej, wyczyść go ręcznie za pomocą specjalnej szczotki do czyszczenia języka, nieświeży oddech specjalne dysze na szczoteczki do zębów lub zwykłą, odwróconą łyżeczkę. Najlepiej uczyć dzieci codziennego czyszczenia języka i wewnętrznej powierzchni policzków podczas mycia zębów.

Dobrym efektem jest odbiór herbat ziołowych, na przykład imbiru i mięty pieprzowej. Herbaty te można zaparzać i pić zarówno indywidualnie, jak i razem. Lepiej jest je spożywać po jedzeniu - imbir normalizuje trawienie, a mięta doskonale odświeża oddech.

Tak więc, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach z ust dziecka, lepiej natychmiast skontaktować się z pediatrą, przeprowadzić pełne badanie i dowiedzieć się dokładnie, co go spowodowało.