Można bezpiecznie powiedzieć, że każda matka jest znajoma Szczepienie DPT którego celem jest szczepienie dziecka przeciw groźnym chorobom, takim jak koklusz, tężec i błonica. Z reguły ciężko jest znosić dzieci, dostarczając rodzicom kilka dni doświadczeń i zmartwień. Być może słyszałeś o szczepionce ADSM, która nieco przypomina nazwę DPT, ale jednak różni się od niej. Mianowicie co - o tym powiemy.

Do czego służy szczepionka ADSM?

Jeśli mówimy o dekodowaniu szczepienia ADSM, to skrót ten oznacza tetrachlorek oczyszczony z błonicy i tężca, zaadsorbowany ze zmniejszoną zawartością antygenów, to jest ADA-M-anatoksyny. Mówiąc najprościej, szczepienie to związek toksoidu błoniczego i tężcowego, czyli specjalnie potraktowanych substancji, które są wydzielane przez patogeny chorób. Te toksoidy wchodzące do organizmu nie powodują ogólnej reakcji toksycznej, ale prowadzą do pojawienia się zmian immunologicznych. Tak więc, po wprowadzeniu szczepień w ciele dziecka, wytwarzane są specyficzne przeciwciała, ale nie ma efektu toksycznego. Ponadto, stężenie toksoidów w inokulacji ADSM jest zmniejszone w porównaniu z DTP, zaszczepienie ADSM można uznać za wariant DTP, ale bez komponentu krztuśca. Najczęściej używa się go do ponownego szczepienia dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, gdy koklusz przestaje być śmiertelny z powodu możliwych powikłań. Nawiasem mówiąc, zwykle szczepionka ADSM służy do ponownego szczepienia ludzi, których ciała nie tolerują DPT. Dzieci są zwykle szczepione w wieku 7 i 14 lat, a dorośli - co 10 lat. ADSM stosuje się w przypadkach, w których konieczna jest natychmiastowa immunizacja u osób mających kontakt z pacjentami z błonicą.

Cechy szczepienia ADSM

Wstrzyknięcie ADSM jest podobne do DTP. Jeśli chodzi o szczepienie ADSM, zwykle dzieciom w wieku przedszkolnym podaje się domięśniowo szczepionkę znajdującą się w przedniej części uda lub w górnym zewnętrznym kwadrancie pośladka. Dorośli i dorośli mogą wprowadzać przeszczepy do obszaru szkaplerza podskórnie.

Skutki szczepionki ADSM są podobne do DPT manifestacje . Reakcja na ADSM u dzieci pojawia się zwykle w pierwszych dwóch dniach po wstrzyknięciu. Po pierwsze, temperatura ciała może wzrosnąć. Obserwuje się również zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość miejsca iniekcji. Szczególnie niebezpieczne jest możliwe wystąpienie powikłań ze szczepionki ADSM u dzieci. Są to różne reakcje alergiczne, spośród których najpoważniejszym może być wstrząs anafilaktyczny po podaniu szczepionki. Na szczęście takie przypadki są rzadkie. Ponadto, czasami u dzieci, możliwe są krytyczne wzrosty temperatury ciała - ponad 40 ° C, drgawki związane z wysoką temperaturą, pojawienie się zapaści (gwałtowny spadek ciśnienia krwi).

Aby uniknąć możliwych powikłań szczepień ADSD u dzieci lub przynajmniej zminimalizować je, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka zaleceń. Przed bezpośrednim wstrzyknięciem szczepionki dziecięcej Szczepienie ADMS musi zbadać pediatrę. Zmierzy temperaturę ciała, obejrzy błony śluzowe, zapyta o stan dziecka w poprzednich dniach. Porozmawiaj z lekarzem o gorączce, która jest myląca. Po wstrzyknięciu zaleca się pozostać w klinice przez pół godziny, aby zaobserwować reakcję organizmu. W przypadku niebezpiecznych objawów alergicznych łatwiej uzyskać pomoc w nagłych wypadkach.

Przeciwwskazania do szczepienia ADSMS to ostre i przewlekłe choroby w stanie remisji, stany związane z zaburzeniami krążenia mózgowego, ciężkie postacie reakcji alergicznych na błonicę i toksoid tężca, stany niedoboru odporności.