Wszystkie matki martwią się o swoje dzieci i starają się zauważyć zmiany ich stanu lub zachowania na czas. I to jest właściwe podejście. Wszakże im wcześniej choroba zostanie ujawniona, tym łatwiej będzie z nią walczyć.

Czasami rodzice zauważają, że dziecko ma stale mokre dłonie i stopy. Może to wynikać z różnych przyczyn. Na przykład w mieszkaniu jest zbyt gorąco lub jesteś zbyt ciepły, aby nosić dziecko. Ale może to być objaw choroby lub poważnej patologii. Dlatego też lepiej pokazać pediatrę i skonsultować się z nim w tej sprawie.

Dlaczego dziecko ma mokre dłonie?

Spocone dłonie u dziecka mogą służyć jako latarnia morska, pierwsze przejawy krzywicy. Po prostu nie denerwuj się natychmiast, ponieważ sformułowanie tej diagnozy wymaga zestawu symptomów. Wśród nich są:

  • zwiększona nerwowość dziecka (stale płacze, śpi niespokojnie, przestraszony);
  • utrata apetytu;
  • poty;
  • łysiny na głowie, pojawiające się, ponieważ spocona głowa swędzi, a dziecko, próbując sobie z tym poradzić, walczy z całą siłą na powierzchni (przy okazji, prawie wszystkie dzieci mają ocieranie się o tył głowy i nie zawsze jest to objaw krzywicy);
  • ostry zapach potu i moczu.

W celu zapobiegania krzywicy, są one przepisywane witaminy D. Zaleca się, aby odwiedzić więcej świeżego powietrza i słońca.

Silnie spocone dłonie u dziecka z upośledzoną termoregulacją. Może być przenoszone z rodziców lub pojawiać się z powodu niedotlenienia. W tym przypadku dłonie często są zimne. W przyszłości możesz zdiagnozować VSD (dystonia wegetatywno-naczyniowa).

Czasami dłonie dziecka nie tylko się pocą, ale też puchną. Może to być przejawem alergii lub nieprawidłowego metabolizmu. Jeśli równowaga wodno-solna jest zaburzona w organizmie, obrzęk może być zauważalny na twarzy i nogach.

Podsumowując, chciałbym życzyć zdrowia waszym dzieciom i doradzić wam uważnie, aby monitorować zmiany w stanie zdrowia dziecka.