Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego. Może świadczyć o różnych chorobach, od banalnych ARI po gruźlicę. Rodzice muszą mieć świadomość, że kaszel dziecka może być suchy lub mokry, i rozróżnić te dwie koncepcje, ponieważ podejście do ich leczenia będzie również inne.

Mokry lub tak zwany kaszel produktywny u dziecka jest inny, ponieważ kaszel, dziecko kaszle flegmę, która nagromadziła się w oskrzelach. Ten proces jest fizjologicznym wariantem samoleczenia ciała i często nie wymaga dodatkowego leczenia. Na przykład ta sytuacja może wystąpić, gdy dziecko ma katar, a śluz nie tylko wypływa z nosa, ale także spływa do gardła, powodując wilgotny kaszel bez gorączki. Jest to zjawisko absolutnie normalne i nie należy tu leczyć kaszlu, ale katar, tworząc komfortowe warunki do tego (świeże wilgotne powietrze, zdrowy sen i obfite picie).

Ale często przyczyną mokrego kaszlu stają się bardziej poważne choroby, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, ropień płuc, astma oskrzelowa i inne. Konieczne jest zareagowanie na taki objaw poprzez natychmiastowe odwiedziny (lub telefonowanie do domu) lekarza. Uwaga dla rodziców powinna być taka:

  • silny i częsty mokry kaszel u dziecka, zwłaszcza w nocy;
  • świszczący oddech;
  • plwocina o nietypowym kolorze, mętna, z zielenią lub krwią;
  • połączenie kaszlu z wysoką temperaturą (ponad 38,5 ° C);
  • przedłużony (przewlekły) mokry kaszel u dziecka, nie przechodzący przez miesiąc lub dłużej.

Leczenie mokrego kaszlu u dzieci

Jak leczyć mokry kaszel, w każdej konkretnej sytuacji lekarz decyduje, po zbadaniu i odsłuchaniu płuc za pomocą fonendoskopu, i jeśli to konieczne, po wykonaniu testów. To zależy bezpośrednio od diagnozy. W każdym razie niemożliwe jest "przepisanie" leku na kaszel samemu dziecku - może to tylko zaostrzyć sytuację. Rodzicom zaleca się jedynie łagodzenie cierpienia dziecka, pamiętając o tym.

  1. W przypadku mokrego kaszlu można stosować wyłącznie leki wykrztuśne, ale w żadnym wypadku leki hamujące kaszel. Do pierwszych należą leki takie jak Lasolvan , Dr Mo, Ambroksol, Bromheksyna, syrop z lukrecji, pektusin, kolekcja klatki piersiowej i inne. Rozcieńczają plwocinę i przyczyniają się do jej łatwiejszego usuwania z oskrzeli, podczas gdy leki przeciwkaszlowe przyczyniają się tylko do tłumienia odruchu kaszlu, który w tym przypadku jest nieskuteczny i prowadzi do pogorszenia stanu dziecka i powikłań dolnych dróg oddechowych.
  2. Oprócz syropów i tabletek, powietrze, którym oddycha chore dziecko, odgrywa ogromną rolę w terapii. Powietrze w pomieszczeniu powinno być zawsze chłodne i wilgotne. Jeśli dziecko nie ma temperatury i nie jest widoczne leżenie w łóżku, pamiętaj, aby spacerować 1-2 razy dziennie.
  3. Picie dużej ilości płynów jest dobrze znane z usuwania toksyn z organizmu. Dlatego lekarze zalecają go do wszelkich chorób zakaźnych. Daj dziecku ciepłą herbatę z miodem i cytryną (pod nieobecność alergii), kompoty świeżych owoców i jagód, leczenie mokrego kaszlu u dzieci Sok Uzvar, malina, cassis, żurawina lub kalina.
  4. Wdychanie z mokrym kaszlem pomaga również w uwolnieniu plwociny. Użyj do tego wywaru z ziół (szałwia, rumianek, kolekcja klatki piersiowej ) lub woda z dodatkiem sody. Pamiętaj, że inhalacja parowa jest przeciwwskazana u dzieci poniżej jednego roku, więc mokry kaszel u niemowląt powinien być leczony innymi metodami.

Należy pamiętać, że bez udziału lekarza w celu rozwiązania problemu jest mało prawdopodobne, dlatego im wcześniej skontaktujesz się z wykwalifikowanym pediatrą, tym szybciej przejdzie denerwujący i wyczerpujący kaszel u Twojego dziecka.